Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 14/04/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Ojciec Michael został pierwszym niewidomym księdzem w Kenii

ordination au Kenya 14 janvier 2023

Catholic Archdiocese of NYERI | Facebook

Bérengère Dommaigné - 24.01.23

To pierwsze takie wydarzenie w Kenii i piękne przesłanie dla całej chrześcijańskiej wspólnoty tego kraju wschodniej Afryki. W sobotę 14 stycznia 2023 r. niewidomy ojciec Michael przyjął święcenia kapłańskie. Miejscowy biskup przypomniał o konieczności wspierania osób z niepełnosprawnościami, które wzbogacają społeczeństwo.

„Wyświęcenie pierwszego niewidomego księdza katolickiego w Kenii pozwoli wyrobić sobie jak najlepsze zdanie o możliwościach osób żyjących z niepełnosprawnością” – oświadczył Anthony Muheria, arcybiskup Nyeri (Kenia), po odprawieniu w sobotę 14 stycznia 2023 roku mszy z udzieleniem święceń kapłańskich ojcu Michaelowi Mithamo King’oriemu, niewidomemu od kilka lat.

Niewidomy ksiądz w Kenii

Ojciec Michael przyjął święcenia kapłańskie razem z pięcioma innymi diakonami podczas mszy odprawionej na terenach należących do szkoły podstawowej im. św. Jana Bosko w Kiamuiru, 150 km na północ od stolicy kraju Nairobi. Poza arcybiskupem w tej mszy uczestniczył Peter Kairu, emerytowany arcybiskup Nyeri, jak również duchowni posługujący w archidiecezji Kenii, zakonnicy, zakonnice i liczni świeccy.

W przesłaniu skierowanym do ACI Africa arcybiskup Anthony Muheria podkreślił symbolikę tych święceń: „Nowy ksiądz, ojciec Michael, pozwoli nam na nowo docenić zdolności osób, które w pewnych sytuacjach zdają się nie mieć pełni możliwości”. Arcybiskup dodał, że święcenia kapłańskie ojca Michaela „to powód do wielkiej radości, bo nowy ksiądz, pomimo swoich ograniczeń, pomimo przeszkód, które musiał pokonać, dowiódł, że niepełnosprawność nie przeszkadza w udzieleniu odpowiedzi na wezwanie Boże, że niepełnosprawność nie oznacza niemożności”. Przeciwnie, osoby ze szczególnymi niepełnosprawnościami mają zdolność „rozwijania innych, nowych darów” i mogą „wzbogacić nasze społeczeństwo”.

Godność dla wszystkich

Arcybiskup, korzystając z uroczyst0ści świeceń kapłańskich, skierował szczególne przesłanie do osób z niepełnosprawnością i ich otoczenia. W Kenii, liczącej 48 milionów mieszkańców, osoby z niepełnosprawnością nie mogą liczyć na wystarczające wsparcie. „Zapomniano tu o rodzinach z dziećmi niepełnosprawnymi, które przecież potrzebują pomocy społecznej i finansowej” – ubolewał abp Muheria.

„Przynajmniej my w kościele, wy w parafii, podejmijmy to wyzwanie. Odwiedzajmy regularnie domy rodzin z osobami z niepełnosprawnościami i szkoły dla dzieci z niepełnosprawnościami, żeby pomóc – nie tylko żeby rozdawać żywność, ale także pomóc w ulepszeniu infrastruktury, żeby tym rodzinom i dzieciom towarzyszyć w drodze, czyścić to, co brudne, dodawać barw” – podsumował arcybiskup Kenii i podkreślił: „Bądźcie przy nich obecni, bo Chrystus wzywa nas, żebyśmy wyciągali ręce do naszych braci i sióstr”.

Tags:
Afrykaksiądzniewidomi
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail