Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 03/10/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Co najmniej 95 ofiar ks. Stanisława P. W tle zaniedbania byłego ordynariusza

Śledztwo ws. ks. Stanisława P.

Grzegorz Bukala/REPORTER

Zdjęcie ilustracyjne

Redakcja - 12.01.23

Prokuratura przyznawać ma jednak, że całkowity bilans ofiar jest prawdopodobnie większy i obejmuje wszystkie parafie, gdzie posługiwał P. począwszy od lat '80.

Śledztwo ws. kapłana diec. tarnowskiej, ks. Stanisława P., oskarżonego o czyny pedofilskie, zostało oficjalnie zamknięte w listopadzie ub.r. z powodu przedawnienia. Wczoraj (11.01) dziennikarze Onetu ujawnili część zgromadzonego w jego trakcie materiału dowodowego.

la suite aprés cette publicité

Zgodnie z ich doniesieniami, ofiarami duchownego paść miało co najmniej 95 nieletnich. W tym, w 77 przypadkach dojść miało do „doprowadzenia do innej czynności seksualnej z udziałem nieletniego”. Prokuratura przyznawać ma jednak, że całkowity bilans ofiar jest prawdopodobnie większy i obejmuje wszystkie parafie, gdzie posługiwał P. począwszy od lat ’80.

la suite aprés cette publicité

Ks. Stanisław P. po raz pierwszy został oskarżony o czyny pedofilskie w 2002 r. Ówczesny ordynariusz tarnowski, bp Wiktor Skworc (późniejszy metropolita katowicki), po przeprowadzeniu wstępnego postępowania, skierował wówczas oskarżonego duchownego na przymusowy urlop.

la suite aprés cette publicité

Już rok później jednak hierarcha oddelegował ks. P. do pracy duszpasterskiej na Ukrainie, gdzie ten również dopuszczać miał się molestowania nieletnich. O stawianych duchownemu zarzutach bp Skworc nie poinformował przy tym, wbrew przepisom kościelnym, Kongregacji Nauki Wiary ani prokuratury.

la suite aprés cette publicité

Ks. P. powrócił do posługi w diecezji tarnowskiej w 2008 r., w Krynicy-Zdroju pracował m.in. jako katecheta. W 2010 r., po kolejnym doniesieniu ze strony poszkodowanego, duchowny otrzymał suspensę i zakaz pracy z małoletnimi. Trzy lata później jego winę potwierdziła Kongregacja Nauki Wiary.

Spóźnione postępowania

W lipcu 2021 r. archidiecezja krakowska poinformowała o zakończeniu dochodzenia Stolicy Apostolskiej ws. zaniedbań abp. Wiktora Skworca wobec doniesień o przestępstwach seksualnych duchownych. Odrębne śledztwo w tej sprawie prowadzi cały czas prokuratura w Tarnowie.

W następstwie watykańskiego postępowania hierarcha wystąpił o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora dla archidiecezji katowickiej, czyli – w uproszczeniu – swego następcy (4 grudnia 2021 papież Franciszek mianował na to stanowisko bp. Adriana Galbasa). Zrzekł się także członkostwa w Radzie Stałej i przewodniczenia Komisji Duszpasterstwa w Konferencji Episkopatu Polski.

la suite aprés cette publicité

Abp. Skworc zadeklarował również wsparcie finansowe wydatków diecezji tarnowskiej w związku z postępowaniami o przestępstwa seksualne duchownych. Zwrócił się także do wiernych i duchowieństwa z prośbą o wybaczenie jego zaniedbań w tej materii.

la suite aprés cette publicité

Ks. Stanisław P. jest obecnie suspendowany, przebywać ma w miejscu odosobnienia. Jak podaje Onet, duchowny w ostatnich latach złamać miał kilkukrotnie nałożony na niego zakaz sprawowania mszy św. W 2015 r. miał się zaś po raz kolejny dopuścić molestowania nieletnich.

Tags:
dziecimolestowanieprawoprzestępstwo
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail