Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 09/06/2023 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Grób Benedykta XVI dostępny dla wiernych [zobacz zdjęcia]

The tomb of late Pope Emeritus Benedict XVI inside the grottos of St. Peter's

Antoine Mekary | ALETEIA

Grób Benedykta XVI w Grotach Watykańskich

Redakcja - 08.01.23

Benedykta XVI pochowano w grobie w Grotach Watykańskich. Od dzisiejszego poranka miejsce spoczynku emerytowanego papieża jest dostępne dla wiernych.

Benedykt XVI zmarł 31 grudnia, a w czwartek został pochowany w Grotach Watykańskich. Miejsce pochówku wybrał sam papież, jeszcze przed swoją rezygnacją w 2013 roku. W tym samym miejscu od 1963 do 2000 roku znajdował się grób św. Jana XXIII. Z kolei w latach 2005-2011 spoczywał tu św. Jan Paweł II. Ciała obu papieży przeniesiono po ich beatyfikacji do bazyliki Świętego Piotra.

Po pogrzebie emerytowanego papieża w krypcie trwały prace, mające na celu przygotowanie tego miejsca do udostępnienia go wiernym. Na marmurowej, skromnie zdobionej płycie czytamy: „Benedictus PP XVI”. Obok pali się świeca i leżą dwa bukiety kwiatów. Porządkowi dbają o to, by było to przede wszystkim miejsce skupienia i modlitwy. Grób można nawiedzać od dzisiaj, od godz. 9.00 rano. Zejście do Grot Watykańskich możliwe jest w godzinach otwarcia bazyliki św. Piotra.

Tags:
Benedykt XVIPapieżpogrzeb
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail