Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 21/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Szedłeś w Orszaku Trzech Króli? Zobacz, czy jesteś na zdjęciu! [GALERIA]

Orszak Trzech Króli w Gdańsku

KAROLINA MISZTAL/REPORTER

Redakcja - Katolicka Agencja Informacyjna - 06.01.23

Orszaki Trzech Króli przeszły w tym roku ulicami 753 miast w Polsce i za granicą. To największe uliczne jasełka na świecie. Brałeś w nich udział? Sprawdź, czy nie ma cię na zdjęciach w naszej galerii!

Orszak Trzech Króli w Warszawie

Piętnasty już stołeczny Orszak Trzech Króli zgromadził kilkanaście tysięcy uczestników, w tym wiele dzieci – uczniów warszawskich szkół. Obchody rozpoczęły się przed południem, kiedy z Placu Zamkowego w drogę do stajenki wyruszyli święty Józef z brzemienną Maryją. Towarzyszyli im osiołek oraz eskorta legionu rzymskiego. Następnie przed Zamkiem Królewskim odbyło się powitanie monarchów z Azji, Afryki i Europy, rycerzy i wojowników.

Kolorowy pochód wyruszył z Placu Zamkowego po modlitwie Anioł Pański. Na plac Piłsudskiego, gdzie w stajence czekała już Święta Rodzina, dotarły orszaki prowadzone przez trzech króli – niebieski, zielony i czerwony. Król afrykański jechał na prawdziwym wielbłądzie, z kolei azjatyckiemu towarzyszyły dwa chińskie smoki. Marsz prowadziła gwiazda betlejemska, w towarzystwie przedszkolaków, aniołów i pastuszków.

Warszawski Orszak Trzech Króli. Zobacz zdjęcia!

Po dotarciu uczestników na plac Piłsudskiego chór Centrum Myśli Jana Pawła II odśpiewał kolędę przewodnią OrszakuO Gwiazdo Betlejemska. Potem wystąpiła grupa pasterzy – ojców i dzieci z Teatru Biedronka, którzy odśpiewali kolędę Z narodzenia Pana. Zebrani wysłuchali również fragmentu Ewangelii św. Matusza (Mt 2,9-11), po czym nastąpił pokłon Mędrców. Dzieci mogły też złożyć w stajence swoje listy do Dzieciątka Jezus. Spotkanie zakończyło się odtańczeniem poloneza przy dźwiękach kolędy Bóg się rodzi.

W całej Polsce w orszakach wzięło udział 1,5 mln uczestników. Pozdrowił ich dziś papież Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański.

Gdańsk, Kraków, Elbląg i inne miasta. Obejrzyj zdjęcia z orszaków!

KAI/mz

Tags:
galeria zdjęćOrszak Trzech Królitradycjauroczystość objawienia pańskiego
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail