Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 07/06/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Miejsce cudu Jezusa doczeka się otwarcia. Pielgrzymi marzyli o tym od 2 tys. lat!

Sadzawka Siloe w Jerozolimie będzie otwarta dla zwiedzających

Robert Hoetink | Shutterstock

Karol Wojteczek - 04.01.23

To właśnie w słynnym biblijnym zbiorniku wodnym Zbawiciel dokonać miał jednego ze swoich uzdrowień...

Sadzawka Siloe powstała prawdopodobnie ok. 2700 lat temu w pobliżu jerozolimskiego pałacu króla Judy Ezechiasza. Stanowiła ona część systemu wodociągowego ówczesnej Jerozolimy, jak również miejsce rytualnych obmyć.

Z czasem wśród okolicznych mieszkańców upowszechniło się przekonanie o leczniczym charakterze wody z sadzawki. Zbiornik pełnił swą funkcję do czasu zniszczenia Jerozolimy przez Rzymian w 70 r. n.e.

Sadzawka wspominana jest w Biblii kilkukrotnie: w Księgach 2 Królewskiej, Izajasza oraz Nehemiasza, a także w Ewangelii wg św. Jana. Z ostatnią z tych wzmianek wiąże się opowieść o uzdrowieniu przez Jezusa niewidomego żebraka (por. J 9,1-12).

Po blisko dwóch tysiącach lat od tamtego wydarzenia, 28 grudnia ub.r., Urząd Starożytności Izraela poinformował o planach odtworzenia obiektu i udostępnienia go pielgrzymom i turystom.

„Basen Siloam w Parku Archeologicznym Miasta Dawida w Jerozolimie jest miejscem o znaczeniu historycznym, narodowym i międzynarodowym. Po wielu latach oczekiwań, wkrótce (…) udostępnimy je milionom odwiedzających i turystów” – podkreślił burmistrz Jerozolimy Moshe Lion.

Początek odkryć archeologicznych w rejonie sadzawki przypada na ostatnie dwie dekady XIX w. W roku 1880 r. w pobliskim tunelu wodnym odkryto starożytny napis „Siloam”. W latach ’90 XIX w. grupa amerykańskich i brytyjskich badaczy odsłoniła pierwsze prowadzące do basenu schody. Dopiero jednak w ostatnich dwudziestu latach udało się odkopać zbiornik w całości. Za kilka miesięcy przez instalację poprowadzi ścieżka turystyczna.

Podkreślenia wymaga fakt, iż sadzawka ta nie jest pierwszym zbiornikiem wodnym oddanym do oglądania zwiedzającym w obrębie jerozolimskiego Parku Archeologicznego Miasta Dawida. Dokładne miejsce uczynionego przez Jezusa cudu może więc nigdy nie doczekać się precyzyjnego określenia.

Tags:
archeologiacudizraelJerozolimaJezus ChrystusZiemia Święta
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail