Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 22/07/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Zmarł papież Benedykt XVI. Gigant teologii i wielka postać Kościoła

Zmarł papież Benedykt XVI

ALBERTO PIZZOLI/AFP/EAST NEWS

Redakcja - 31.12.22

Watykan potwierdził smutną informację. W sobotę 31 grudnia, w wieku 95 lat, zmarł papież emeryt Joseph Ratzinger – Benedykt XVI. W naszej galerii pięknych zdjęć wspominamy z szacunkiem i wdzięcznością zmarłego papieża.

Zmarł papież senior Benedykt XVI. Odszedł do Pana w ostatni dzień 2022 roku, o godz. 9.34, w klasztorze „Mater ecclesiae” w Watykanie, gdzie mieszkał od czasu swojej niespodziewanej abdykacji w 2013 roku. Jako bezpośredni następca papieża św. Jana Pawła II kierował Kościołem katolickim przez osiem lat. Papież senior zmarł w wieku 95 lat – podaje Katolicka Agencja Informacyjna.

Kard. Joseph Ratzinger został wybrany na papieża 19 kwietnia 2005 roku. Swój pontyfikat zakończył 28 lutego 2013 roku informując o swojej abdykacji ze względu na stan zdrowia. Po ustąpieniu z tronu Piotrowego zachował prawo do używania papieskiego imienia oraz do noszenia białej sutanny.

Dopóki pozwalało na to jego zdrowie i siły, pojawiał się na watykańskich uroczystościach. Do ostatnich dni przyjmował gości oraz zajmował się pracą intelektualną. Mieszkał w jednym z klasztorów na terenie Watykanu.

Joseph Aloisus Ratzinger – Benedykt XVI

Józef Ratzinger urodził się 16 kwietnia 1927 roku (tego dnia przypadała Wielka Sobota) w Marktl w Niemczech. Miał starszą siostrę i starszego brata – Georga, który także był księdzem. Podczas wojny był przymusowo wcielony do Wehrmachtu, w którym służył niemal do końca wojny. Nigdy nie został wysłany na front.

Po wojnie wstąpił do seminarium duchownego. Przyjął święcenia prezbiteratu 29 czerwca 1951 roku.

25 marca 1977 roku został ustanowiony arcybiskupem Monachium i Fryzyngi. Sakrę biskupią przyjął 28 maja 1977 roku. W tym samym roku na konsystorzu został kreowany kardynałem. 25 listopada 1981 roku Jan Paweł II mianował go prefektem Kongregacji Nauki Wiary.

Został wybrany na papieża w drugim dniu konklawe – 19 kwietnia 2005 roku. Przyjął imię Benedykta XVI, został 265. papieżem. W dniu wyboru miał 78 lat.

16 kwietnia Benedykt XVI ukończyłby 96 lat.

Zobacz piękne zdjęcia Josepha Ratzingera – Benedykta XVI:

Tags:
Benedykt XVI
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail