Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 09/06/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

10 tys. euro okupu za Dzieciątko Jezus! Absurdalne uprowadzenie w Katalonii

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
Creche-ciric_253701.jpg

Frédéric CAPPELLE/CIRIC

Agencja I.Media - 30.12.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: żądanie okupu za figurę Dzieciątka; pięć wyzwań dla Watykanu na rok 2023; 100-lecie stosunków dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej i Chin.

Piątek, 30 grudnia 2022 r.

1. Porywacze żądają okupu za figurę Dzieciątka Jezus.
2. Pięć wyzwań dla Stolicy Apostolskiej na rok 2023.
3. 100-lecie stosunków dyplomatycznych Watykanu i Chin.
4. Przewodniczący COMECE rezygnuje z kolejnej kadencji.

1Porywacze żądają okupu za figurę Dzieciątka Jezus

Niemiecki portal Katholisch.de informuje o nietypowym przestępstwie w małym katalońskim miasteczku Barbera del Valles. Złodzieje ukradli tam figurę Dzieciątka Jezus z plenerowej szopki. Następnie upublicznili nagranie, w którym, z zasłoniętymi twarzami i zniekształconym głosem, żądają okupu w wysokości 10 tys. euro za jej zwrot.

Podkreślenia wymaga fakt, iż to nie pierwsza tego rodzaju sytuacja w Barbera del Valles. Do podobnej kradzieży doszło tam w roku 2005. Od tego czasu w godzinach nocnych wartę przy miejscowej szopce trzyma patrol policji.

Jak przypomina Katolisch.de do podobnych „uprowadzeń” figur Dzieciątka Jezus doszło w tym roku także w Monachium i Florencji. Przed rokiem zaś przestępstwo tego rodzaju miało miejsce w Bielsku-Białej. Szerzej o tamtym zdarzeniu pisaliśmy tutaj.

Katolisch.de, Niemcy

2Pięć wyzwań dla Stolicy Apostolskiej na rok 2023

Watykanista portalu Crux, John Allen, omawia pięć największych wyzwań, przed jakimi stanie Stolica Apostolska w nadchodzącym roku. Są to:

 • Sytuacja wewnętrzna w Iranie. Wielu komentatorów sugeruje, iż Watykan mógłby pełnić rolę mediatora pomiędzy szyicką władzą a przywódcami ostatnich, gwałtownych wystąpień społecznych. Paradoksalnie irańskiemu rządowi łatwiej może być zaakceptować w charakterze mediatorów liderów Kościoła katolickiego niż świeckich.
 • Konflikt w Ziemi Świętej. Sytuacja w regionie zaostrzyła się po dojściu do władzy przez izraelskich nacjonalistów. W ślad za tym nasiliły się ataki ze strony ortodoksyjnych Żydów na przedstawicieli innych wyznań i należące do nich miejsca kultu. W obliczu szykan, a także narastających trudności ekonomicznych, spodziewać należy się coraz szybszego exodusu chrześcijan z Palestyny (więcej o tym pisaliśmy w ostatnich dniach tutaj).
 • Synodalność. Z jednej strony do nieustannego, wspólnotowego rozeznawania wzywa wiernych papież Franciszek. Z drugiej jednak, w przypadku Niemiec rozeznawanie to prowadzi do coraz większego oddalania się od fundamentów katolickiej doktryny.
 • Ruch #MeToo w Kościele. Głośna w ostatnich tygodniach sprawa molestującego kobiety o. Marko Rupnika odbija się coraz szerszym echem wśród wspólnot na całym świecie. Coraz więcej katoliczek – zakonnic i świeckich – zaczyna głośno mówić o napastowaniu, jakiego doświadczały ze strony duchownych.
 • Pogłoski o rezygnacji Franciszka. Choroba Benedykta XVI odnowiła spekulacje na temat możliwego ustąpienia obecnego Ojca Świętego. Część komentatorów twierdzi bowiem, iż tym, co przed taką decyzją powstrzymuje Franciszka, jest niechęć do stworzenia precedensu funkcjonowania dwóch papieży seniorów.

Crux, USA

3Poza tym w przeglądzie prasy:

 • 29 grudnia minęło 100 lat od przybycia do Pekinu pierwszego nuncjusza apostolskiego kard. Celso Costantiniego. Portal AsiaNews przypomina dokonania tego sprawnego dyplomaty i niestrudzonego ewangelizatora (AsiaNews, Watykan, jęz. włoski).
 • Kard. Jean-Claude Hollerich, przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej, zadeklarował, iż nie zamierza ubiegać się o kolejną kadencję na swoim stanowisku. Jego obecny mandat upływa w marcu 2023 r. (Vatican News, Watykan, jęz. francuski).

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei

Należysz już do naszej Wspólnoty?

Uczestnictwo we Wspólnocie Aletei jest darmowe!
Możesz w każdej chwili z niego zrezygnować,
ale mamy nadzieję, że z nami zostaniesz

Zobacz, co zyskasz:

Aucun engagement : vous pouvez résilier à tout moment

1.

Możliwość wysłania intencji do 550 klasztorów, które otoczą Cię modlitwą!

2.

Dostęp do specjalnych treści i spotkań online tylko dla członków Wspólnoty

3.

Przegląd międzynarodowej prasy przygotowany przez watykańskich dziennikarzy

4.

Specjalny newsletter „List z Watykanu”

5.

Możliwość komentowania – Twoje zdanie jest dla nas ważne!

6.

Reklamy ograniczone tylko do partnerów Aletei

Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Tags:
ALE prasówkaHiszpaniamediaprzestępstwoszopkaWspólnota Aletei
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

 • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
 • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
 • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
 • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
 • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
 • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail