Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 07/06/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Rokowania pokojowe w Mińsku? Dyskusyjny pomysł nuncjusza na Białorusi

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
Zniszczona flaga Ukrainy

Shutterstock

Agencja I.Media - 27.12.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: nuncjusz o rokowaniach na Białorusi; chińscy katolicy rozdarci; czy Watykan i jezuici zrobili wszystko ws. o. Rupnika?

Wtorek, 27 grudnia 2022 r.

1. Nuncjusz o rokowaniach na Białorusi.
2. Chińscy katolicy rozdarci.
3. Czy Watykan i jezuici zrobili wszystko ws. o. Rupnika?
4. Czy papieska pielgrzymka uspokoi sytuację w DR Konga?
5. Cd. konfliktu w łonie Kościoła syromalabarskiego.

1Nuncjusz o rokowaniach na Białorusi

Pełniący funkcję nuncjusza apostolskiego na Białorusi abp Ante Jozic udzielił wywiadu reżimowej stacji TVR. W rozmowie tej duchowny zaproponował, by kraj ten po raz kolejny (po 2014 r.) stał się gospodarzem rozmów pokojowych pomiędzy Ukrainą a Rosją. Dodał jednocześnie, że rolę mediatora może wziąć na siebie również sam Watykan.

W wywiadzie abp Jozic odniósł się także do przypadającej niedawno 30. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Stolicą Apostolską a Białorusią. „Jak dotąd zawsze znajdowałem otwarte serce, pomoc, wsparcie i wzajemne zrozumienie we wszystkich sferach” – stwierdził hierarcha.

TVR, Białoruś (jęz. angielski)

2Chińscy katolicy rozdarci

Poświęcony problematyce międzynarodowej serwis Worldcrunch przygotował obszerną analizę odnowionego niedawno porozumienia pomiędzy Chinami a Watykanem. Zdaniem portalu umowę tę uznać należy za niezbyt owocną. W ciągu przeszło czterech lat obowiązywania stronom udało się osiągnąć konsensus w sprawie zaledwie sześciu biskupich nominacji.

Jednocześnie, porozumienie postawiło w kłopotliwej sytuacji liczny w Państwie Środka tzw. Kościół podziemny, który wciąż deklaruje lojalność wobec Stolicy Apostolskiej. Ze strony niektórych jego przedstawicieli pojawiły się nawet względem Ojca Świętego Franciszka zarzuty o zdradę. Równolegle, pod pretekstem restrykcji sanitarnych, chińskie władze zawiesiły spotkania robocze z papieskimi dyplomatami.

Watykan krytykowany jest dziś za milczenie ws. prześladowań „nieoficjalnych” katolików w Chinach, ale też za brak stanowiska wobec represji względem całych grup społecznych, jakich komunistyczne władze dopuszczają się w Hongkongu, Tybecie czy Sinciangu. Wszystko to zaś dzieje się w cieniu nasilającej się wojennej retoryki wokół Tajwanu.

Zdaniem serwisu Worldcrunch Stolica Apostolska postawiła się w sytuacji patowej. Zerwanie porozumienia z chińskim rządem może skłonić komunistów do jeszcze ostrzejszych prześladowań względem miejscowych katolików. Jego dalsze przedłużanie pogłębiać będzie zaś rozłam wśród wiernych.

Worldcrunch, Francja (jęz. angielski)

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • Francuski dziennik „La Croix” zastanawia się, czy Watykan i Towarzystwo Jezusowe podjęły wszystkie możliwe kroki ws. o. Marko Rupnika. Ten posługujący w Stolicy Apostolskiej znany teolog i twórca mozaik oskarżony został o molestowanie seksualne i nadużywanie swojego stanowiska względem szeregu kobiet („La Croix„, Francja).
  • Nasila się przemoc we wschodnich regionach Demokratycznej Republiki Konga. Wspierani przez Rwandę rebelianci z ludu Tutsi zdobywają tam kolejne połacie terenu, dopuszczając się masakr w wioskach zamieszkałych przez inne grupy etniczne. Portal Africanews zastanawia się, czy nadchodząca wizyta papieża Franciszka będzie w stanie uspokoić sytuację w nękanym konfliktem kraju (Africanews, Kongo, jęz. angielski).
  • Nie ustaje konflikt w łonie Kościoła syromalabarskiego w Indiach. Część wiernych i duchowieństwa odmawia podporządkowania się reformie liturgicznej zarządzonej przez papieża Franciszka. Zobowiązuje ona kapłanów do sprawowania określonych fragmentów nabożeństw twarzą do ołtarza. Tymczasem w Kościele syromalabarskim tradycyjnie duchowny pozostaje przez całą mszę zwrócony twarzą w kierunku wiernych („The Hindu„, Indie, jęz. angielski).

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei

Należysz już do naszej Wspólnoty?

Uczestnictwo we Wspólnocie Aletei jest darmowe!
Możesz w każdej chwili z niego zrezygnować,
ale mamy nadzieję, że z nami zostaniesz

Zobacz, co zyskasz:

Aucun engagement : vous pouvez résilier à tout moment

1.

Możliwość wysłania intencji do 550 klasztorów, które otoczą Cię modlitwą!

2.

Dostęp do specjalnych treści i spotkań online tylko dla członków Wspólnoty

3.

Przegląd międzynarodowej prasy przygotowany przez watykańskich dziennikarzy

4.

Specjalny newsletter „List z Watykanu”

5.

Możliwość komentowania – Twoje zdanie jest dla nas ważne!

6.

Reklamy ograniczone tylko do partnerów Aletei

Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Tags:
ALE prasówkaBiałoruśmediaUkrainawojnaWspólnota Aletei
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail