Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 09/06/2023 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Kard. Krajewski o watykańskiej zbiórce dla Ukrainy: ratujemy realnie życie

kardynał Konrad Krajewski nad grobami w Iziumie

fot. bp Pawło Honczaruk

Katolicka Agencja Informacyjna - 27.12.22

Już ponad 200 tys. euro zebrano na pomoc dla Ukrainy dzięki watykańskiej zbiórce organizowanej w internecie. Fundusze przeznaczone są na zakup odzieży termicznej. Akcja nosi tytuł „Ciepło solidarności”, a jej organizatorem jest Dykasteria ds. Posługi Miłosierdzia, którą kieruje przebywający w tych dniach na Ukrainie kard. Konrad Krajewski.

Pierwsza watykańska kampania crowdfundingowa prowadzona jest na specjalnej platformie Eppela. Pierwotnie planowano zebrać w trzy miesiące 100 tys. euro, jednak hojność ofiarodawców sprawiła, że kwotę tę zebrano w zaledwie pięć dni, a w kolejne pięć podwojono.

Sumę 200 tys. euro osiągnięto w samo Boże Narodzenie. Ponieważ sytuacja kryzysowa wywołana chłodem trwa nadal, a miłosierdzie może pomóc przynieść choć trochę ulgi, zbiórka będzie kontynuowana do 8 stycznia.

Pomoc dla Ukrainy

Do ogarniętego wojną kraju dotarły już pierwsze transporty odzieży termicznej i generatorów prądu, które zawiózł osobiście jałmużnik papieski. „W tym trudnym czasie ta pomoc realnie ratuje życie tysięcy Ukraińców” – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Krajewski. 

„Zrodziło się to w sposób bardzo naturalny, kiedy ktoś mi podpowiedział, że na Ukrainie bardzo potrzebują nie tylko ciepłych ubrań, ale właśnie ubrań termicznych. Bo kiedy dochodzi do bombardowania i ludzie uciekają, to wtedy nie mogą z sobą nic zabrać, lecz przynajmniej mają ubrania termiczne zapewniające im temperaturę ciała.

Wtedy pracownicy Watykanu zaproponowali taką powszechną zbiórkę na platformie internetowej. Nie czułem do tego wielkiego przekonania, ale byłem pewny, że to dobre natchnienie, więc nagrałem kilka słów, mówiąc, że owe koszulki termiczne są bardzo potrzebne. I nikt z nas się nie spodziewał, iż w ciągu paru dni zostanie przekroczona wskazana suma. Nie tylko to. Ci, którzy przygotowali tę platformę, dali 120 dni na zebranie tej kwoty, a ona została zgromadzona nie tylko na przestrzeni kilku dni, a suma wręcz dwukrotnie przekroczona w trakcie krótszym niż półtorej tygodnia.

Ponieważ Radio Watykańskie przetłumaczyło na różne języki moją prośbę, bardzo dużo ludzi z całego świata również bierze udział w akcji, ale, co ciekawe, tam nie ma dużych wpłat. Są wpłaty po 30, 15, 20 euro. Z tak niewielkich datków powstała ogromna suma, gdzie możemy zakupić dziesiątki tysięcy tych podkoszulek – jedna z nich kosztuje ok. 30 euro, ale w fabryce płacimy za nią 5 euro, bo właściciele wytwórni wiedzą, komu ma to służyć, więc płacimy tylko realnie za materiał“– powiedział papieskiej rozgłośni kard. Krajewski.

Tags:
kard. Konrad KrajewskipomocUkraina
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail