Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 07/06/2023 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

Może w tym roku zaśpiewasz kolędy… po ukraińsku? Poznaj te najpiękniejsze!

tradycyjna ukraińska ozdoba - aniołek ze słomy

weha | Shutterstock

Dawid Gospodarek - 25.12.22

Boże Narodzenie świętować z nami będzie wiele osób z Ukrainy. Z pewnością dobrym doświadczeniem może być wspólne kolędowanie.

Tradycja śpiewania kolęd, zresztą w ogóle śpiewania, w Ukrainie wydaje się żywsza niż w Polsce. Ukraińcy śpiewają chętnie i pięknie, często wielogłosowo. Z pewnością sprzyja temu troska o poziom śpiewu w cerkwiach. Warto skorzystać z okazji i poznać najpiękniejsze ukraińskie kolędy. Może wzbogacicie swój rodzinny czy wspólnotowy repertuar.

Ukraińskie kolędy

Poniżej mój subiektywny wybór. Zachęcam do własnych poszukiwań i wspólnego śpiewania. Teksty, a nawet ich transliteracje, znaleźć można bez większego problemu w sieci.

„Szczedryk”

Jedną z najpopularniejszych ukraińskich piosenek świątecznych jest utwór Mykoły Łeontowycza Szczedryk. Dość świeży, skomponowany na początku XX wieku. Znany na całym świecie dzięki temu, że został przetłumaczony na angielski. Szybko trafił na salony i pod strzechy. Uderza swoim niepowtarzalnym klimatem, jako Carol of the Bells.

Zachęcam do poszukania oryginalnego wykonania. Tu jednak zaproponuję jeszcze inną, poruszającą wersję. Została przygotowana niedawno jako wsparcie dla ukraińskich dzieci cierpiących przez wojnę. Wykonuje ją Taras Topolya z Antytila, ukraiński chór ludowy Veryovka oraz dziecięce stowarzyszenie ludowe Zernyatko.

To jedna z pierwszych ukraińskich kolęd, które poznałem. Jest bardzo popularna. Wiąże się ze znaną i u nas tradycją odwiedzania domów ze śpiewem. Zwyczaj ten pamięta zresztą czasy przedchrześcijańskie. Kolęda pełna radości i do radości wzywająca. Bo przecież Syn Boży narodził się!

„Nowa radość nastała”

Chwała Bogu na wysokościach

Wyśpiewana opowieść o betlejemskim cudzie. Tu w wykonaniu rodziny:

Narodził się Bóg wieczny. Piękna, bardziej teologiczna kolęda o Tym, który przychodzi zbawić i pocieszyć swój lud.

Bardziej pastorałkowe, urocze wprowadzenie w klimat żłóbka. Świeże sianko, Maryja z warkoczami, baranek ogrzewający swojego Boga…

Piękna kołysanka dla małego Jezuska

Przyleciały anioły z nieba jak ptaki i zaśpiewały Dzieciątku. Radosna, prosta kolęda:

Ukraińskie kolędy

Przeczysta Dziewica urodziła Syna. Spokojna, ładna melodia, sprzyjająca refleksji nad tymi niewypowiedzianymi tajemnicami.

Treść kolędy od narodzenia, przez chrzest w Jordanie, aż po grób i zmartwychwstanie. Radośnie wyśpiewane zbawcze życie Jezusa:

Tags:
Boże Narodzeniekolędy i pastorałkimuzykaUkraina
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail