Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 20/05/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Boże Narodzenie w malarstwie. Wyprawa po choinkę, pierwsza gwiazdka, kolędnicy… [galeria]

f-krueger-Vorweihnacht

Wikimedia Commons | domena publiczna

Łukasz Kobeszko - 24.12.22

Choinki we Lwowie, wigilia na Syberii, bez opłatka i sianka, z czarnym chlebem. I w Szwecji, z indykiem w menu. Jak najwięksi artyści przedstawiali święta Narodzenia Pańskiego na obrazach?

Święta Bożego Narodzenia, oprócz ikonografii przedstawiającej sceny znane z Ewangelii i apokryfów widocznej w wystroju szopek oraz jasełek, od zawsze wiążą się również z szeregiem zwyczajów ludowych. Niekiedy mają one charakter uniwersalny, jak uroczyste wieczerze wigilijne, pasterki i obecność kolędników, inne należą do bogactwa konkretnych kultur i narodów.

Boże Narodzenie w malarstwie

Zwyczaje te od zawsze próbowali uchwycić artyści. Na kanwie tradycji nocy wigilijnej i czasu od Bożego Narodzenia po Objawienie Pańskie powstały liczne dzieła sztuki. Od malarstwa i literaturę, po filmy i muzykę. Każde z nich próbuje przekazać niepowtarzalną atmosferę świętowania, niekiedy mającą już wartość historyczną i etnograficzną, ale też często pokazuje te same zwyczaje świąteczne, które przetrwały przez wieki.

Zapraszamy do naszej galerii, która pomoże nam choć w małym stopniu przywołać ducha tych dawnych świąt. Być może w poniższych obrazach odnajdziemy małą cząstkę własnych wspomnień, obrazów migających w dalekiej świadomości lub echa zasłyszanych w dzieciństwie z ust dziadków i członków rodziny opowieści bożonarodzeniowych.

Kliknij w galerię zdjęć, by poznać, jak artyści przedstawiali tradycje bożonarodzeniowe:

Tags:
Boże Narodzeniemalarstwosztukatradycjawigilia
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail