Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 09/06/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Czy papieskie rezygnacje staną się regularną praktyką?

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
Papież Franciszek na wózku inwalidzkim

VINCENZO PINTO/AFP/East News

Hugues Lefèvre - Agencja I.Media - 23.12.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: czy papieskie rezygnacje staną się normą?; niemiecki biskup pomaga irańskim więźniom; dlaczego o. Rupnik wciąż doradza w Watykanie?

Piątek, 23 grudnia 2022 r.

1. Czy papieskie rezygnacje staną się normą?
2. Niemiecki biskup pomaga irańskim więźniom.
3. Dlaczego o. Rupnik wciąż doradza w Watykanie?
4. Penitencjariusz większy apeluje do spowiedników.
5. Kolejny kardynał wzywa do zwołania konferencji pokojowej.

1Czy papieskie rezygnacje staną się normą?

Serwis The Pillar raz jeszcze pochyla się nad ujawnionym faktem podpisania przez papieża Franciszka w 2013 r. listu rezygnacyjnego. Istnienie podobnego pisma ujawnił w sobotę (17.10) sam Ojciec Święty w rozmowie z hiszpańskim dziennikiem „ABC”. Jak zadeklarował, powstało ono na wypadek jego niezdolności do pełnienia urzędu, powodowanej problemami zdrowotnymi.

Jak przypomina amerykański portal, „papieska rezygnacja nie musi być przez nikogo przyjęta, aby nabrała mocy”. Papież bowiem „nie podlega żadnej ludzkiej władzy w sprawowaniu swego kościelnego urzędu”. Niemniej decyzja tego rodzaju rodzi pewne problemy kanoniczne.

Po pierwsze bowiem, może ona przyznawać watykańskiemu sekretarzowi stanu nadzwyczajne, wykraczające poza przyjęte prerogatywy, uprawnienia. Po drugie zaś, papieska rezygnacja winna być zawsze składana w całkowitej wolności. Jest to o tyle trudne, że zawsze istnieć będą grupy nacisku, dla których tego rodzaju decyzja byłaby korzystną.

Zdaniem The Pillar prostym wyjściem z tej sytuacji byłoby wprowadzenie maksymalnego progu wiekowego dla papieskiego urzędu, na wzór rozwiązania funkcjonującego w odniesieniu do biskupów. Wyjście takie tworzyłoby pewien wymiar solidarnościowy pomiędzy ordynariuszem Rzymu a pozostałymi hierarchami. Stanowiłoby także szansę na odmłodzenie kościelnej struktury.

Innym potencjalnym rozwiązaniem jest… zaakceptowanie własnego starzenia się i związanego z tym pewnego spowolnienia w zarządzaniu Watykanem. Drogę tego rodzaju obrał np. św. Jan Paweł II. „Może to również oznaczać przyjęcie pewnego rodzaju lekcji duchowej, a mianowicie, że Bóg panuje nad swoim Kościołem i że Dawca życia kieruje zarówno tchnieniem życia w św. Piotrze, jak i życiem Kościoła” – podsumowuje The Pillar.

The Pillar, USA

2Niemiecki biskup pomaga irańskim więźniom

Ordynariusz Moguncji bp Peter Kohlgraf pełni także funkcję przewodniczącego niemieckiego oddziału międzynarodowej katolickiej organizacji pokojowej Pax Christi. Duchowny ten zobowiązał się przedwczoraj (21.12) do napisania do irańskiej ambasady listu z żądaniem uwolnienia dwóch młodych więźniów, Ariana Farzamnii i Rezy Nowroziego. Mężczyznom, zatrzymanym w trakcie trwających antyrządowych protestów w Iranie, grozi nawet kara śmierci.

„To, że 17-letniemu chłopcu grozi egzekucja za udział w demonstracji; że młody ojciec jest torturowany za swój desperacki czyn… To są poważne naruszenia praw człowieka, które pokazują brutalność, z jaką irański reżim działa przeciwko swojemu narodowi” – napisał bp Kohlgraf.

Inicjatywa duchownego stanowi część szerszej akcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Praw Człowieka (IGFM). W jej ramach znane postaci życia publicznego zabiegają o ułaskawienie skazanych na śmierć więźniów. Niosą też zatrzymanym niezbędną pomoc materialną.

W Niemczech w inicjatywę zaangażowała się również m.in. premier Nadrenii-Palatynatu Maria-Luise Dreyer. Zabiega ona o uwolnienie uprowadzonej w listopadzie przez irańską bezpiekę 16-letniej Sheno Ahmadian. Los nastolatki od momentu zatrzymania pozostaje nieznany.

Religion Digital, Hiszpania

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • Serwis The Pillar zastanawia się, dlaczego oskarżony o przestępstwa seksualne wobec kobiet o. Marko Rupnik w dalszym ciągu widnieje jako współpracownik kilku watykańskich instytucji, w tym m.in. Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji (The Pillar, USA).
  • Penitencjariusz większy Kościoła katolickiego kard. Mauro Piacenza wezwał spowiedników z całego świata do szczególnej otwartości i wielkoduszności wobec penitentów w przededniu świąt Narodzenia Pańskiego (Vatican News, Watykan, jęz. francuski).
  • Nowy przewodniczący włoskiego episkopatu, kard. Matteo Zuppi przyłącza się do apelu watykańskiego sekretarza stanu, kard. Pietro Parolina o zwołanie wielkiej konferencji pokojowej dla zakończenia wojny na Ukrainie (Vatican News, Watykan, jęz. włoski).

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei

Należysz już do naszej Wspólnoty?

Uczestnictwo we Wspólnocie Aletei jest darmowe!
Możesz w każdej chwili z niego zrezygnować,
ale mamy nadzieję, że z nami zostaniesz

Zobacz, co zyskasz:

Aucun engagement : vous pouvez résilier à tout moment

1.

Możliwość wysłania intencji do 550 klasztorów, które otoczą Cię modlitwą!

2.

Dostęp do specjalnych treści i spotkań online tylko dla członków Wspólnoty

3.

Przegląd międzynarodowej prasy przygotowany przez watykańskich dziennikarzy

4.

Specjalny newsletter „List z Watykanu”

5.

Możliwość komentowania – Twoje zdanie jest dla nas ważne!

6.

Reklamy ograniczone tylko do partnerów Aletei

Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Tags:
ALE prasówkamediapapież FranciszekWatykanWspólnota Aletei
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail