Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 20/07/2024 |
Aleteia logo
Pod lupą
separateurCreated with Sketch.

5 lat więzienia za choinkę i kolędy? W tych krajach Boże Narodzenie jest zakazane!

Zbita bombka pod choinką

Lana_R / www.shutterstock.com

Katolicka Agencja Informacyjna - Redakcja - 21.12.22

Boże Narodzenie to jedno z najpopularniejszych, a zarazem najważniejszych i najbardziej rodzinnych świąt na świecie. Niemniej pozostaje ono oficjalnie zakazane w co najmniej pięciu krajach, przede wszystkim muzułmańskich.

Ponadto różnego rodzaju ograniczenia i w wielu wypadkach w istocie również zakazy obowiązują w większości państw islamskich i komunistycznych.

1Arabia Saudyjska

Kraj ten jest rządzony zgodnie z  jedną z najbardziej restrykcyjnych i surowych interpretacji islamskiej doktryny, wahabizmem. Władze Arabii Saudyjskiej uważają się za „strażników świętych miejsc islamu„: Mekki, Medyny i kamienia Kaaba. W związku z tym zabraniają oni wyznawania u siebie jakiejkolwiek innej religii niż muzułmańska. Co za tym idzie, również wszelkie zewnętrzne oznaki obchodzenia świąt chrześcijańskich pozostają surowo zakazane.

Ostatnie lata przyniosły co prawda oznaki otwarcia ze strony niektórych przedstawicieli monarchii saudyjskiej. Proces ten spotyka się jednak z szerokim i mocno zakorzenionym oporem fundamentalistów.

Co się tyczy Bożego Narodzenia, przykładem konfliktu między próbami otwarcia się a reakcją nietolerancji mogą być wydarzenia z 2015 roku. Wówczas to rządowe szpitale pozwoliły swym nieislamskim pracownikom na świętowanie w zespole Bożego Narodzenia. Saudyjski kler, w stanowczej odpowiedzi na ten gest oświadczył, że żaden muzułmanin nie może pozdrawiać nie-muzułmanów w czasie ich religijnych świąt.

Wpływowy saudyjski szejk Muhammad al-Arefe zadeklarował wówczas: „Jeśli oni świętują narodziny Syna Bożego, a ty ich pozdrawiasz, to znaczy, że ty przyjmujesz ich wiarę. (…) nie wolno uczestniczyć w obchodach Bożego Narodzenia i Nowego Roku, ponieważ towarzyszą im alkohol, taniec, upijanie się i mieszanie się płci”.

2Tadżykistan

Również Tadżykistan zabrania obchodów święta Narodzenia Pańskiego. W 2013 r. kraj ten, zamieszkały niemal w 98% przez muzułmanów, zabronił kanałom telewizyjnym emisji rosyjskiego bożonarodzeniowego filmu. W grudniu 2015 r. przyszła kolej na zakaz ustawiania bożonarodzeniowych choinek i wręczania prezentów.

Miejscowe Ministerstwo Oświaty zabroniło wówczas “ustawiania choinek (naturalnych lub sztucznych)” w szkołach i na wyższych uczelniach. Od tamtej pory nie wolno także “używać sztucznych ogni, wydawać świątecznych przyjęć, wręczać podarków i zbierać pieniędzy”.

Wieczerza wigilijna – krok po kroku

3Brunei

Brunei to niewielkie, muzułmańskie państewko położone na północnym wybrzeżu indonezyjskiej wyspy Borneo. W grudniu 2014 r. zakazało ono publicznych obchodów Bożego Narodzenia (i innych świąt chrześcijańskich), uzasadniając to tym, że “mogłyby one sprowadzić na złą drogę muzułmanów i zaszkodzić ich wierze”.

Chrześcijanie, ale też wyznawcy islamu, którzy wzięliby udział w takich obchodach, mogą zostać ukarani grzywną w wysokości do 20 tys. dolarów lub karą więzienia o wymiarze nawet 5 lat. Celebracja niepubliczna jest zaś dopuszczalna jedynie za zgodą władz.

“Muzułmanie muszą uważać i nie uczestniczyć w tego rodzaju obrzędach, które w żaden sposób nie łączą się z islamem, istnieje bowiem obawa, iż może to prowadzić do tasyabbuh (naśladowania) i bezwiednie mogłoby to mogłoby wyrządzić szkodę aqidah (wierze) muzułmanów” – stwierdza oświadczenie miejscowego Ministerstwa Spraw Religijnych.

W grudniu 2015 r. grupa imamów (muzułmańskich duchownych) z Brunei rozpowszechniła wśród swoich wiernych ostrzeżenie przeciwko celebracjom „niezwiązanym z islamem”. Według nich „muzułmanie przyłączający się do aktów tej religii (chrześcijaństwa) lub używający symboli religijnych, takich jak krzyż, zapalone świece, bożonarodzeniowa choinka, kolędy, życzenia świąteczne, dekoracje i dźwięki równoznaczne z szacunkiem wobec tej religii, przeciwstawiają się islamowi (…). Niektórzy mogą uważać, że to zupełnie błaha rzecz, jednak, jako muzułmanie, winniśmy unikać celebracji związanych ze wszelkimi innymi religiami, aby nie skazić naszej islamskiej wiary”.

Pomimo represji, nie zabrakło jednak mieszkańców Brunei, którzy odrzucili zakazy. Na swych kontach w mediach społecznościowych rozpowszechniali oni bożonarodzeniowe grafiki z użyciem hashtagu #MyTreedom (od angielskich słów: „tree” – drzewo i „freedom” – wolność).

4Somalia

Położona na wschodnim wybrzeżu Afryki Somalia zakazała świętowania Bożego Narodzenia, uważając, iż może to zagrażać wierze muzułmańskiej. Uzasadniając tę decyzję resort spraw religijnych wyjaśnił, iż tego rodzaju obchody “nie mają niczego wspólnego z islamem”.

Szejk Mohamed Khayrow z Ministerstwa ds. Religii oświadczył w grudniu 2015 r., że “wszystkie wydarzenia związane z Bożym Narodzeniem są przeciwne kulturze islamu”. Uznał też za “niesłuszne obchodzenie przez muzułmanów somalijskich tego święta, gdyż przypomina to porzucenie wiary”.

W Somalii obowiązuje kalendarz muzułmański oparty na systemie księżycowym, w którym rok nie rozpoczyna się pierwszego stycznia. Z powodu prześladowań praktycznie nie ma już w tym kraju chrześcijan.

5Korea Północna

Od lat 50. XX wieku, a więc od przymusowego wprowadzenia w tym kraju komunizmu, wszelkie przejawy chrześcijańskiego kultu są w Korei Płn. surowo zabronione. Organizacje zajmujące się prawami człowieka szacują, że ok. 50-70 tysięcy koreańskich chrześcijan przebywa w więzieniach lub obozach koncentracyjnych jedynie z powodu praktykowania swej wiary.

W 2016 roku dyktatorKim Dzong Unwykonałkolejny krok na drodze religijnych prześladowań. Nie tylko ponownie zabronił świętowania Bożego Narodzenia, lecz rozkazał jeszcze, aby w nocy z 24 na 25 grudnia naród obchodził urodziny jego babki,Kim Jong-Suk.

Dwa lata wcześniej dyktator zagroził nawet wojną Korei Południowej. Dowiedział się bowiem, że zamierza ona ustawić ogromną choinkę w pobliżu granicy między obu państwami.

***

Różnego rodzaju ograniczenia i utrudnienia w obchodzeniu świąt Bożego Narodzenia wprowadziło też wiele innych krajów, np. Chiny czy większość monarchii i republik islamskich. Najczęściej za podobnymi zakazami kryje się obawa, że świętowanie takie mogłoby prowadzić do osłabienia reżimu komunistycznego bądź wiary muzułmańskiej.

Tags:
Boże Narodzenieprawoprześladowania
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail