Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 16/07/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Harcerze: strażnicy światła z Betlejem. „Chcemy w ten sposób siać dobro i pokój”

Betlejemskie Światło Pokoju

fot. Michał Wiraszka / Związek Harcerstwa Polskiego

Joanna Szubstarska - 21.12.22

Strażnicy światła, harcerze, na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia podejmują specjalną służbę.

Betlejemskie Światło Pokoju

Związek Harcerstwa Polskiego, otrzymując Betlejemskie Światło Pokoju (BŚP) od słowackich skautów, przekazuje je nieustannie od 1991 r. Dociera ono na wschód, m.in. na Ukrainę i Litwę, na zachód do Niemiec i na północ do Szwecji.

Idea BŚP narodziła się w Austrii. W 1986 r. w intencji niewidomych dzieci przewieziono płomień z Groty Betlejemskiej, dwa lata później austriaccy skauci sami pojechali po światło do Betlejem. Od tego czasu ten symbol pokoju i jedności trafia co roku do Wiednia i roznoszony jest przez skautów po terenie Europy.

Ogień trafia do szkół, parafii, szpitali, urzędów, instytucji oraz mieszkańców. Strażnicy światła, harcerze, na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia podejmują specjalną służbę, dbając o to, aby ogień nie zagasł i przekazując je dalej. Tegorocznej edycji towarzyszy hasło „Światło dla Ciebie”.

Betlejemskie Światło Pokoju
Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju ze Słowacji (grudzień 2022 r.)

Harcerze chcą siać dobro i pokój

Światło z Zakopanego, przekazane przez słowackich skautów, odbierają m.in. reprezentanci Chorągwi Gdańskiej ZHP. – Zostaje ono przetransportowane do Krakowa, a stamtąd „leci” do Trójmiasta, dzięki współpracy z Marynarką Wojenną – mówi harcmistrz Agnieszka Szlosowska, komendantka Hufca ZHP Gdynia. Uroczyste przekazanie BŚP odbyło się na Długim Targu pod fontanną Neptuna w Gdańsku 13 grudnia o godz. 17.

– Stamtąd je odbieramy, aby następnie wręczyć mieszkańcom, by mogło gościć w domach Gdańszczan i Gdynian. Chcemy w ten sposób dzielić się dobrem, siać dobro i pokój. Jako harcerze uczymy się tego, jak żyć z innymi, opierając się na wartościach służby i braterstwa. Kiedy przychodzi Boże Narodzenie, którego symbolem jest BŚP, nastaje czas pamięci, zrozumienia i wdzięczności – podkreśla harcerka.

Pilnują, aby ogień nie zgasł

– To uroczyste chwile, przeżywane zarówno przez tych najmłodszych, pełniących wartę przy ogniu, który stawiamy w budynku naszej szkoły, jak i tych nieco starszych – potwierdza Iwona Lewandowska, drużynowa 9 Drużyny Harcerskiej „Bagienne Żurawie” w Urszulinie w powiecie włodawskim. – Harcerze mają za zadanie m.in. wyjść przed społeczność i powiedzieć o idei przenoszonego BŚP. Momentom takim zawsze towarzyszy wzruszenie.

Betlejemskie Światło Pokoju

Światło, w kilkunastoletniej historii urszulińskiej drużyny ZHP, przywozili początkowo z Lublina, następnie z Zakopanego, wraz z reprezentantami hufca z Chełma. – Kiedy wiozę je z tak odległego miejsca, bardzo pilnuję, aby ogień nie zgasł – zaznacza Lewandowska. Dodaje, że niosąc lampiony z ogniem – symbolem pokoju, nadziei, miłości, harcerze włączają się w międzynarodową sztafetę BŚP.

Ogień zabierany do domów

Hufiec Ziemi Przemyskiej im. Orląt Przemyskich odbiera światło z Rzeszowa. Co roku od ognia, który przywędrował z Ziemi Świętej, rozpalane jest na przemyskim rynku przed magistratem ognisko. Ogień błogosławiony jest przez metropolitę przemyskiego i trafia do mieszkańców.

Ludzie – jak mówi Remigiusz Łuc, komendant Hufca – przychodzą z lampionami, biorą ogień i zanoszą go do swoich domów. Dzielą się symbolem ciepła i pokoju z tymi, którzy nie mogli uczestniczyć w uroczystym zapaleniu ogniska. Harcerze dostarczają światło także harcerzom seniorom, druhnom i druhom służącym kiedyś w Szarych Szeregach, pacjentom w szpitalach i hospicjach, wychowankom domów dziecka.

Betlejemskie Światło Pokoju
Betlejemskie Światło Pokoju w Białymstoku (grudzień 2022 r.)

Światło dla Ukrainy

Mijający rok był szczególnym rokiem służby, zwłaszcza przy granicy wschodniej. Wojna w Ukrainie bardzo zmieniła Przemyśl, który stał się pierwszym polskim przystankiem na drodze ukraińskich uchodźców. O tysiące osób uciekających przed wojną z poświęceniem dbali mieszkańcy, wśród nich także harcerze.

– Współpraca polskich harcerzy i ukraińskich płastunów wzmocniła się – podkreśla komendant Łuc. – Negatywne emocje, związane z historią obu naszych narodów, ucichły. Na pierwszym miejscu była pomoc drugiemu człowiekowi, szczególnie ludziom w pogrążonej wojnie Ukrainie. Kontakt z płastunami, poprzez udział w akcjach organizowania pomocy Ukrainie, jest teraz mocniejszy. To oni od ZHP otrzymają w Medyce Betlejemskie Światło Pokoju. Ważne jest, aby rozświetliło ono domy także w Ukrainie.

Betlejemskie Światło Pokoju

Tags:
Betlejemdobroharcerstwopokójświadectwo
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail