Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 28/05/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Figurka Messiego w szopce? Włosi wpadli na nietypowy pomysł…

figurka Lionela Messiego z Pucharem Świata w szopce w Neapolu

IMAGO/Bagu Blanco / PRESSIN/Imago Sport and News/East News

Redakcja - 19.12.22

Messi w szopce bożonarodzeniowej? To nie szopka, a neapolitańska tradycja, by obok postaci znanych z kart Ewangelii umieszczać te znane z pierwszych stron gazet.

Po finale mundialu we włoskiej pracowni szopek, dokładnie w Neapolu, pojawiła się figurka przedstawiająca Lionela Messiego z pucharem mistrzostw świata. Figurka, którą można umieścić w… bożonarodzeniowej szopce!

Dodajmy, że pracownia odpowiedzialna za przygotowanie takiej nietypowej świątecznej dekoracji jest we Włoszech znana z tworzenia figur znanych polityków, ludzi kultury i sportu, a więc to nie pierwszy raz, kiedy do strefy sacrum wprowadza osoby niekoniecznie się z nią kojarzące.

Messi w szopce

Figurka szybko zyskała na popularności i jest rozchwytywana przez mieszkańców Neapolu, zwłaszcza że to miasto podczas finału mundialu stało się małą Argentyną. Mieszkańcy kibicowali reprezentacji tego kraju, w ten sposób oddając hołd grającemu niegdyś w Napoli Maradonie.

Choć w Polsce taki zabieg może być szokujący, warto wiedzieć, że w Neapolu tradycją jest stawianie figurek znanych osób tuż obok tych przedstawiających postaci biblijne. A tę, która od niedzieli jest najpopularniejsza, wykonał mistrz szopkarski Genny Di Virgilio, który ma swój warsztat i sklep przy ulicy San Gregorio Armeno.

Tags:
piłka nożnasportszopka
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail