Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 17/06/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Watykańskie szopki 2022. Zobacz najciekawsze! [galeria]

100 nativity scenes exhibition in St. Peter's Square December 08 2022

Antoine Mekary | ALETEIA

Redakcja - 17.12.22

Na placu św. Piotra po raz piąty rozstawili się artyści prezentujący swą twórczość w ramach międzynarodowej wystawy bożonarodzeniowych szopek. Prezentujemy galerię najciekawszych prac!

W Watykanie już po raz piąty można oglądać wystawę najciekawszych szopek bożonarodzeniowych. Na placu św. Piotra ponad 120 prac zaprezentowali artyści z różnych krajów europejskich, np.: Ukraina, Węgry, Malta, Słowenia, Słowacja i Chorwacja. Ale są także prace z odleglejszych państw, jak Tajwan, Wenezuela czy Gwatemala.

Watykańskie szopki

W tym roku szopki prezentują nie tylko poszczególne kraje, ale także różne organizacje. Atac S.p.A., zajmująca się transportem, przedstawiła scenę Bożego Narodzeniaw czerwonym autobusie. Z kolei Asl Roma 2 przygotowała szopkę z materiałów z recyklingu. Do inicjatywy, jak co roku, z entuzjazmem przyłączyli się uczniowie ze szkół z Lazio.

Szopki wykonane są z rozmaitych materiałów, jak gazety, tkaniny, korek, drewno, ceramika i terakota.

Szopka z Ukrainy

Wrażliwość i wyobraźnię szopkarzy w dużej mierze poruszyły wyzwania i kryzysy współczesnego świata. Stąd na wystawie można zobaczyć m.in. szopkę stworzoną przez siostrę Teodozję Połotniuk z Ukrainy. Konstrukcja, w której zainstalowano szopkę, przypomina zakłady metalurgiczne Azovstal w Mariupolu. W miejscu tym toczyły się najdramatyczniejsze w trakcie trwającego konfliktu walki.

Wśród szopek znajdują się także te, które zwracają uwagę na zagrożenia klimatyczne czy inne problemy współczesnego świata. Jest tu więc np. praca Fondazione Romana Villa Maraini Onlus, domu rehabilitacyjnego dla młodych osób uzależnionych od narkotyków.

Nie zabraknie również szopki z Viterbo oraz dzieł wykonanych przez różne włoskie stowarzyszenia szopkarskie.

Zobacz szopki z Watykanu – kliknij w galerię:

Druga część galerii:

Wystawa

Wystawa będzie czynna przez pięć tygodni, od czwartku 8 grudnia 2022 r. do niedzieli 8 stycznia 2023 r., codziennie w godzinach 10.00–19.30. Wstęp jest bezpłatny i nie wymaga rezerwacji. Więcej informacji na oficjalnej stronie watykańskiej wystawy.

*Źródło: Romasociale.com, Aleteia

Tags:
Boże NarodzenieszopkasztukaWatykan
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail