Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 01/12/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Przemocowy katecheta z Makowa Maz. ukarany przez biskupa

katedra w Płocku

slavcic | Shutterstock

Katolicka Agencja Informacyjna - 16.12.22

„Raz jeszcze bardzo przepraszamy za zachowanie księdza podczas katechezy, które nigdy nie powinno mieć miejsca. Jednocześnie deklarujemy gotowość pomocy poszkodowanemu chłopcu oraz uczniom, którzy byli świadkami tego zdarzenia” – czytamy w oświadczeniu.

Biskup płocki Szymon Stułkowski udzielił duchownemu nagany, cofnął misję kanoniczną do nauczania religii oraz zobowiązał do przeprosin pokrzywdzonego ucznia.

Decyzja stanowi reakcję na doniesienia medialne na temat księdza katechety, który w ostatni piątek (9.12) w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Makowie Mazowieckim miał znęcać się nad uczniem. O sprawie poinformował jako pierwszy serwis TVN Warszawa.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Makowie Mazowieckim opiekuje się dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie, prowadzi wczesne wspomaganie rozwoju oraz terapię dzieci autystycznych.

Wykonane ukradkiem nagranie z zdarzenia w placówce przekazała mediom matka jednej z uczących się tam nastolatek. Na wideo widać, jak ksiądz przyciska chłopca do szkolnej ławki, mówiąc: „przeproś Pana Boga”, a następnie wykręca chłopcu ręce. Ten odmawia przeprosin. Wówczas katecheta oznajmia, że sprawa skończy się interwencją u dyrektor ośrodka. Na tym nagranie się kończy.

Dyrekcja placówki poinformowała, że sprawa została zgłoszona na policję i jest wyjaśniana. W międzyczasie duchowny został zawieszony w pełnieniu obowiązków nauczyciela katechety.

Kapłan miał po całej sytuacji zadzwonić do dziewczynki, która nagrała wideo, grożąc, że jego publikacja poskutkuje usunięciem nastolatki z ośrodka.

Poniżej publikujemy najnowszy komunikat przesłany przez diecezję do Katolickiej Agencji Informacyjnej:

Dnia 15 grudnia br. biskup płocki spotkał się z księdzem katechetą ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Makowie Mazowieckim oraz dyrektor tej placówki. Sprawę konsultował również z innymi osobami. Podjął wobec duchownego następujące decyzje:

1. Udzielił nagany kanonicznej.

2. Wycofał misję kanoniczną do nauczania religii.

3. Zobowiązał duchownego do osobistych przeprosin ucznia.

Raz jeszcze bardzo przepraszamy za zachowanie księdza podczas katechezy, które nigdy nie powinno mieć miejsca. Jednocześnie deklarujemy gotowość pomocy poszkodowanemu chłopcu oraz uczniom, którzy byli świadkami tego zdarzenia. Informujemy również o pełnej współpracy z organami państwowymi.

Płock, dnia 15 grudnia 2022 r.

Dr Elżbieta Grzybowska

Rzecznik Kurii Diecezjalnej Płockiej

Tags:
biskupdzieciedukacjakatechezaprzemoc
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail