Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 09/06/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Czy świat bez cierpienia nie miałby sensu? Refleksja teologiczna

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
Krzyż narysowany w prochu

Azer Mess

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 15.12.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: czy świat bez cierpienia nie miałby sensu?; arcybiskup Moskwy apeluje o pokój; skandal finansowy w Papieskiej Akademii Życia.

Czwartek, 15 grudnia 2022 r.

1. Czy świat bez cierpienia nie miałby sensu?
2. Arcybiskup Moskwy apeluje o pokój.
3. Skandal finansowy w Papieskiej Akademii Życia.
4. Portugalski kardynał z prestiżową nagrodą.
5. Ambasada Francji przy Watykanie otwiera się dla zwiedzających.

1Czy świat bez cierpienia nie miałby sensu?

Tygodnik „The Tablet” pochyla się nad odwiecznym filozoficzno-teologicznym dylematem – teodyceą. Istotą zagadnienia są próby pogodzenia dobroci Boga z istnieniem ludzkiego cierpienia.

W uproszczeniu dylemat ten przedstawić można następująco: „Gdyby Bogu naprawdę zależało, zatrzymałby cierpienie. Albo więc nie może i wówczas nie jest wszechmocny, albo mu na tym nie zależy i wówczas nie jest wszechmiłosierny. Obie doktryny o Bogu nie mogą być prawdziwe”.

Dziennikarz Clifford Longley przytacza tu historię słynnego sporu, jaki toczyli ze sobą Wolter i Gottfried Leibniz. Impulsem dla tego sporu stało się niszczycielskie trzęsienie ziemi, jakie w 1755 r. zrównało z ziemią Lizbonę. Według różnych szacunków życie straciło wówczas od 10 do nawet 40 tys. osób w samym jedynie mieście.

Pogląd Leibniza głosił tu, iż mimo wszystko żyjemy w najlepszym z możliwych światów. Wolter, wyśmiawszy tę tezę w swojej powiastce „Kandyd”, uznany został powszechnie za zwycięzcę sporu. Z przekonaniami francuskiego filozofa nie zgadza się jednak Longley.

„Samo istnienie znanego nam świata zależy od spójności praw naukowych i gwarantowanego związku między przyczyną a skutkiem. To te czynniki są powodem istnienia cierpienia, a nie tajemniczy wyższy cel, dzięki któremu cierpienie okazuje się w jakiś sposób duchowo korzystne” – wyjaśnia publicysta.

„Świat jest taki, jaki jest, a cierpienie istnieje w nim, ponieważ jest to jedyna racjonalna opcja. Gdyby Bóg interweniował, by zapobiec trzęsieniu ziemi w Lizbonie, musiałby interweniować, by zapobiegać wszystkim trzęsieniom ziemi i wszystkim innym katastrofom, tak naturalnym, jak i spowodowanym przez człowieka. (…) to cena, jaką płacimy za życie w świecie, który ma sens – jedynym możliwym świecie, jaki potrafimy sobie wyobrazić. Leibniz miał rację (…)” – podsumowuje autor „The Tablet”.

The Tablet„, Wielka Brytania

2Arcybiskup Moskwy apeluje o pokój

Abp Paolo Pezzi posługuje w Rosji od 1993 r. Od przeszło 15 lat sprawuje zaś funkcję ordynariusza Moskwy. Po blisko trzech dekadach pracy w tym trudnym misyjnym terenie włoski duchowny podkreśla konieczność podtrzymywania dialogu z prawosławiem oraz oferowania przebaczenia”bez warunków wstępnych, tak jak przebaczał Jezus na krzyżu”. Hierarcha przyznaje jednocześnie, że stosunki Kościoła katolickiego z Cerkwią uległy w ostatnim czasie ochłodzeniu, a dialog teologiczny utknął.

„Kościół katolicki w Rosji przeżywa dziś szczególny moment łaski, ponieważ w sytuacji, w której się znajdujemy, jest niemal zmuszony do odzyskania poczucia własnej obecności” – zaznacza abp Pezzi. Wobec utwardzenia stanowiska reżimu względem katolików, wierni stają przed „ważnym i dramatycznym wyzwaniem” przeżywania swojej tożsamości „w pokoju i wolności”. W obliczu lęku, wątpliwości i niepewności rosyjscy katolicy „proszą o pocieszenie, towarzyszenie, proszą, by nie pozostać samemu” – dodaje moskiewski ordynariusz.

„Jesteśmy przekonani, że przebaczenie, oczyszczenie pamięci historycznej i dialog są warunkami sprawiedliwego pokoju” – podkreśla duchowny. „Wola Stolicy Apostolskiej jest jedyną realną i konkretną propozycją pokoju, ponieważ papież jest jedynym, który dzisiaj nie ma na uwadze własnych interesów, ale dobro jednostek, narodów i krajów” – konkluduje.

Omnes„, Hiszpania

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • Jak podaje serwis The Pillar, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia abp Vincenzo Paglia przeznaczyć miał ok. pół miliona euro z funduszu wsparcia dzieł misyjnych i charytatywnych na remont prywatnego mieszkania (The Pillar, USA).
  • Prefekt Dykasterii ds. Kultury i Edukacji kard. José Tolentino Mendonça otrzymał prestiżową portugalską nagrodę Ilídio Pinho w uznaniu zasług dla „promowania i obrony uniwersalnych wartości”. Dla purpurata tego nie jest to pierwsze podobne wyróżnienie. Jako zapalony poeta Mendonça kilkukrotnie odbierał już ogólnokrajowe nagrody w konkursach literackich („Expresso„, Portugalia).
  • Florence Mangin, nowa ambasador Francji przy Stolicy Apostolskiej, podjęła decyzję o otwarciu swojej placówki dla turystów. Począwszy od 3 stycznia przez dwa dni w tygodniu zwiedzający będą mogli pod opieką przewodnika zajrzeć do zakamarków zabytkowego budynku Villa Bonaparte (Vatican News, Watykan, jęz. francuski).

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei

Należysz już do naszej Wspólnoty?

Uczestnictwo we Wspólnocie Aletei jest darmowe!
Możesz w każdej chwili z niego zrezygnować,
ale mamy nadzieję, że z nami zostaniesz

Zobacz, co zyskasz:

Aucun engagement : vous pouvez résilier à tout moment

1.

Możliwość wysłania intencji do 550 klasztorów, które otoczą Cię modlitwą!

2.

Dostęp do specjalnych treści i spotkań online tylko dla członków Wspólnoty

3.

Przegląd międzynarodowej prasy przygotowany przez watykańskich dziennikarzy

4.

Specjalny newsletter „List z Watykanu”

5.

Możliwość komentowania – Twoje zdanie jest dla nas ważne!

6.

Reklamy ograniczone tylko do partnerów Aletei

Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Tags:
ALE prasówkacierpieniefilozofiamediaWspólnota Aletei
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail