Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 30/11/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

„Przepraszamy za to, co się stało”. Płocka kuria reaguje na skandaliczne zachowanie katechety

ksiądz znęcał się nad uczniem w jednej ze szkół na Mazowszu

Karol Porwich/East News

Katolicka Agencja Informacyjna - 13.12.22

„Taka sytuacja nigdy nie powinna się zdarzyć” – podkreśla w przesłanym KAI oświadczeniu rzeczniczka kurii biskupiej w Płocku Elżbieta Grzybowska.

Słowa te stanowią reakcję na doniesienia medialne na temat księdza katechety, który w ostatni piątek (9.12) w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Makowie Mazowieckimmiał znęcać się nad uczniem. O sprawie poinformował jako pierwszy serwis TVN Warszawa.

Rzeczniczka dodaje, że biskup płocki niezwłocznie spotka się ze wspomnianym katechetą oraz dyrekcją placówki, w której doszło do zdarzenia. „Chodzi o to, aby sprawę dokładnie wyjaśnić i podjąć odpowiednie decyzje wobec duchownego” – tłumaczy Grzybowska.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Makowie Mazowieckim opiekuje się dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie, prowadzi wczesne wspomaganie rozwoju oraz terapię dzieci autystycznych.

Wykonane ukradkiem nagranie z piątkowego zdarzenia w placówce przekazała mediom matka jednej z uczących się tam nastolatek. Na wideo widać, jak ksiądz przyciska chłopca do szkolnej ławki, mówiąc: „przeproś Pana Boga”, a następnie wykręca chłopcu ręce. Ten odmawia przeprosin. Wówczas katecheta oznajmia, że sprawa skończy się interwencją u dyrektor ośrodka. Na tym nagranie się kończy.

Dyrekcja placówki poinformowała, że sprawa została zgłoszona na policję i jest wyjaśniana. W międzyczasie duchowny został zawieszony w pełnieniu obowiązków nauczyciela katechety.

Kapłan miał po całej sytuacji zadzwonić do dziewczynki, która nagrała wideo, grożąc, że jego publikacja poskutkuje usunięciem nastolatki z ośrodka.

Katolicka Agencja Informacyjna skontaktowała się z rzeczniczką kurii biskupiej w Płocku. Otrzymaliśmy oświadczenie odnoszące się do sprawy, które publikujemy w całości poniżej:

W związku z sytuacją, która miała miejsce w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Makowie Mazowieckim, informuję, że biskup płocki niezwłocznie spotka się z księdzem katechetą oraz dyrekcją tej placówki.

Chodzi o to, aby sprawę dokładnie wyjaśnić i podjąć odpowiednie decyzje wobec duchownego. Wcześniej nie mieliśmy żadnych zgłoszeń o tym zajściu ani uwag z Makowa co do pracy księdza.

Przepraszamy za to, co się stało. Taka sytuacja nigdy nie powinna się zdarzyć.

Tags:
dzieciedukacjakatechezaprzemoc
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail