Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 29/03/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Argentyńscy kibice przed meczem z Chorwacją modlą się do… nieistniejących świętych

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
Kibice Argentyny z portretem Leo Messiego jako świętego

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 13.12.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: argentyńscy kibice modlą się przed meczem z Chorwacją; Portugalia legalizuje eutanazję; Rosja odrzuca watykańską ofertę mediacji.

Wtorek, 13 grudnia 2022 r.

1. Argentyńscy kibice modlą się przed meczem z Chorwacją.
2. Portugalia legalizuje eutanazję.
3. Rosja odrzuca watykańską ofertę mediacji.
4. Papież błaga o ułaskawienie więźniów na świecie.
5. Iraccy chrześcijanie kontynuują dialog z szyitami.

1Argentyńscy kibice modlą się przed meczem z Chorwacją

Już dziś (13.12) o godz. 20.00 czasu polskiego Argentyna zmierzy się z Chorwacją w pierwszym półfinałowym starciu tegorocznego mundialu. W przededniu tego meczu magazyn „America” przyjrzał się pewnym niezdrowym praktykom pobożnościowym południowoamerykańskich kibiców.

Jeszcze przed rozpoczęciem katarskich mistrzostw prezes Argentyńskiego Związku Piłki Nożnej Claudio Tapia udał się z pielgrzymką do sanktuarium Difunty Correi. Zgodnie z XIX-wieczną legendą Correa to kobieta, która zginęła ratując swoje dziecko. Pozostawione na pustyni maleństwo karmić się miało mlekiem z cudownie napełniającej się piersi zmarłej.

Problem w tym, że Difunta Correa, o ile w ogóle istniała, nigdy nie została wyniesiona na ołtarze w Kościele katolickim. Podobnie zresztą, jak „argentyński Robin Hood” Gauchito Gil czy muzyk Osvaldo Pugliese, których kult w kraju tanga cieszy się niesłabnącą popularnością.

Jak zauważa „America”, o ile Kościół katolicki w Argentynie traci wiernych m.in. na rzecz wspólnot zielonoświątkowych, wydaje się to nie przekładać na folklorystyczną pobożność mieszkańców tego kraju. Darzeni przez nich nabożeństwem „ludowi święci” często stanowią bowiem symboliczne uosobienie walki przeciw uciskowi ubogich i niesprawiedliwości społecznej.

America„, USA

2Portugalia legalizuje eutanazję

W ostatni piątek (9.12) portugalski parlament już po raz piąty w ciągu ostatnich czterech lat głosował nad ustawą legalizującą tzw. wspomagane samobójstwo w tym kraju. Poprzednie cztery próby kończyły się fiaskiem z uwagi na sprzeciw prezydenta, Trybunału Konstytucyjnego bądź brak konsensusu wśród samych parlamentarzystów.

Zdecydowany przeciwnik nowych przepisów, prezydent Marcelo Rebelo de Sousa, ponownie stanie teraz przed wyborem: podpisać ustawę, raz jeszcze skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego bądź postawić weto. W tym ostatnim przypadku może on jednak zostać przegłosowany przez parlament.

Niektórzy obserwatorzy portugalskiego życia publicznego wskazują, że de Sousa może zdecydować się na krok dotychczas nie stosowany. Sugerują oni, iż prezydent może całkowicie odmówić odniesienia się do przegłosowanej ustawy, powołując się na klauzulę sumienia.

Przeciwko nowym przepisom protestuje część pracowników portugalskiej ochrony zdrowia, a także miejscowe duchowieństwo. Prefekt Dykasterii ds. Kultury i Edukacji kard. José Tolentino Mendonça nazwał ustawę „cywilizacyjną porażką”.

The Tablet„, Wielka Brytania

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • Rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa odrzuciła watykańską propozycję mediacji w toczącym się na Ukrainie konflikcie (Sputnik, Rosja).
  • Papież Franciszek wysłał list do głów państw świata z prośbą o udzielenie łaski więźniom, którzy „kwalifikują się do skorzystania z takiego postanowienia”. Ojciec Święty poszedł tym samym w ślady św. Jana Pawła II, który w 2000 r. wystosował podobny apel (Vatican News, Watykan, jęz. angielski).
  • Iraccy chrześcijanie i szyici przygotowują wspólną konferencję poświęconą dialogowi międzyreligijnemu. Wydarzenie stanowić będzie owoc spotkania papieża Franciszka z wielkim ajatollahem Alim as-Hussajnim as-Sistanim, do jakiego doszło przed niespełna dwoma laty w trakcie pielgrzymki Ojca Świętego do Iraku (Fides, Watykan, jęz. angielski).

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei

Należysz już do naszej Wspólnoty?

Uczestnictwo we Wspólnocie Aletei jest darmowe!
Możesz w każdej chwili z niego zrezygnować,
ale mamy nadzieję, że z nami zostaniesz

Zobacz, co zyskasz:

Aucun engagement : vous pouvez résilier à tout moment

1.

Dostęp do specjalnych treści i spotkań online tylko dla członków Wspólnoty

2.

Możliwość komentowania – Twoje zdanie jest dla nas ważne!

3.

Reklamy ograniczone tylko do partnerów Aletei

Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Tags:
ALE prasówkaArgentynamediapiłka nożnaWspólnota Aletei
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail