Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 22/07/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Skacze ci ciśnienie, gdy słyszysz „czcij ojca swego i matkę swoją”? To posłuchaj tego [o. Wojciech Jędrzejewski OP]

Wojciech Jędrzejewski OP Odkryj prawdę świąt

Aleteia.pl

Redakcja - 08.12.22

Z tego wideo dowiesz się, co tak naprawdę mówi przykazanie „Czcij ojca swego i matkę swoją” i dlaczego nikt z nas nie może sobie odpuścić tego tematu. Szczególnie przy okazji Bożego Narodzenia potraktuj to śmiertelnie poważnie. Myślisz, że ciebie to nie dotyczy? Nic bardziej mylnego.

„Można powiedzieć, że ludzie dzielą się na dwie grupy. Jedna grupa to są ci, którzy są jakoś na zewnątrz nas, a druga grupa to są ci, którzy są w środku nas. I rodzice są bardzo w środku. I bardzo ten środek, czyli moją tożsamość, moje emocje, to, jakim jestem człowiekiem, to jakie mam schematy działania, myślenia – oni bardzo to określają.

W związku z tym, nawet jeśli miałbym ochotę, poprzez złe wspomnienia związane z rodzicami, odpuścić sobie to, w ogóle wyciąć ten temat ze swojego życia, to jednak warto się nim zająć” – przekonuje o. Wojciech Jędrzejewski OP* w nagraniu w ramach projektu Odkryj magię prawdę świąt.

Moi rodzice są we mnie

Nasz gość – doświadczony kaznodzieja i chrześcijański coach – tuż przed świętami Bożego Narodzenia bierze na duszpasterski warsztat przykazanie „Czcij ojca swego i matkę swoją”:

„Zapraszam cię do tego, żeby to przykazanie zaświeciło ci takim blaskiem, który pozwoli ci odkryć wagę tego tematu. Moi rodzice we mnie. Moi rodzice w moim życiu. Zajęcie się tym tematem, pójście za tym światłem, za tą gwiazdą, która tam świeci, pokazując znaczenie tego tematu, może być doświadczeniem bardzo trudnym, szalenie wymagającym, jeśli te relacje są trudne. Ale przyniesie ci wiele dobra, wiele wolności” – przekonuje dominikanin.

Co tak naprawdę mówi przykazanie „Czcij ojca swego i matkę swoją”? Obejrzyj całe wideo z o. Wojciechem Jędrzejewskim OP:

* O. Wojciech Jędrzejewski OP – dominikanin, kaznodzieja, rekolekcjonista, coach, autor książek, m.in. „Ruchomych schodów”. Współtworzy Dominikański Ośrodek Kaznodziejski.

Tags:
Boże Narodzenierodzicerodzinawigilia
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail