Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 09/06/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

„Pomagał nie tylko ochrzczonym”. Archiwista broni Piusa XII przed nowymi oskarżeniami

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
Pius XII a Żydzi. Co mówi Archiwum Watykańskie?

Fer Gregory / www.shutterstock.com akg-images/EAST NEWS

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 07.12.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: watykański archiwista broni Piusa XII; indyjscy katolicy z zakazem wstępu do katedry; Włosi modlą się o pokój na Ukrainie.

Środa, 7 grudnia 2022 r.

1. Watykański archiwista broni Piusa XII.
2. Indyjscy katolicy z zakazem wstępu do katedry.
3. Włosi modlą się o pokój na Ukrainie.
4. Watykan będzie bardziej ekologiczny.
5. Porozumienie społeczne w Sudanie.

1Watykański archiwista broni Piusa XII

Watykański archiwista i historyk, Flamandczyk Johan Ickx, w mocnych słowach skrytykował najnowszą książkę poświęconą postawie papieża Piusa XII w trakcie II wojny światowej. Publikacja Papież na wojnie: tajna historia Piusa XII, Mussoliniego i Hitlera autorstwa amerykańskiego historyka Davida Kertzera podważa gotowość Piusa XII do niesienia pomocy mordowanym Żydom. Zdaniem Kertzera papież ten wspierał jedynie tych prześladowanych, którzy przyjęli chrzest.

Jak z kolei podkreśla Ickx, dokumenty poświadczają wiele historii ocalonych przez watykański sekretariat stanu Żydów, którzy nie byli ochrzczeni. Watykański archiwista przyznaje jednocześnie, iż publiczne wypowiedzi Piusa XII w tej kwestii były powściągliwe. Uważa jednak, iż błędem jest ocenianie ich z dzisiejszej perspektywy, bez uwzględnienia ówczesnego kontekstu i realiów wojny.

Już w latach 30., jeszcze jako sekretarz stanu, kard. Pacelli deklarować miał konieczność pomocy jak największej liczbie Żydów. Jak jednak przypomina Ickx, wiele poświadczających szlachetną postawę Piusa XII dowodów nie znajduje się w zasobach Watykanu. Dokumenty te rozsiane są po archiwach kilkudziesięciu innych państw. Z całą pewnością więc research opierający się jedynie na Archiwum Watykańskim nie jest wystarczająco wyczerpujący.

Pierwsze dokumenty dotyczące pontyfikatu Piusa XII upublicznił w trakcie swego urzędowania na tronie Piotrowym papież Benedykt XVI. W 2020 r., po uprzedniej pełnej digitalizacji zasobów, wszystkie archiwa z okresu II wojny światowej odtajnił swoją decyzją papież Franciszek.

Katolisch.de, Niemcy

2Indyjscy katolicy z zakazem wstępu do katedry

Syromalabarski Kościół katolicki to licząca ok. 4,3 mln wspólnota katolików obrządku wschodniego, z których większość żyje w indyjskim stanie Kerala. W ostatnim czasie nad społecznością wiernych tego Kościoła zawisła groźba rozłamu. Źródłem pęknięcia jest ubiegłoroczna decyzja papieża Franciszka o ujednoliceniu sposobów sprawowania liturgii w różnych obrządkach przynależących do katolicyzmu.

Zgodnie z wielowiekową tradycją syromalabarscy duchowni sprawowali Eucharystię przez cały czas pozostając zwróconymi twarzą w kierunku wiernych. Tymczasem w myśl nowej reformy na czas modlitwy eucharystycznej i obrzędów komunijnych kapłani muszą zwrócić się w kierunku ołtarza. Zmianie tej przeciwstawiło się ponad 300 parafii, w tym wielu wiernych i część duchownych katedralnej parafii pw. Najświętszej Marii Panny w Ernakulam.

Protesty przybrały tam formę starć wymagających interwencji służb porządkowych, a lokalne władze zarządziły zamknięcie katedry do czasu uspokojenia nastrojów społecznych. Oponujący wobec reformy wierni uczestniczą obecnie w mszach świętych na placu przed świątynią.

Crux, USA

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • 21 grudnia nowy przewodniczący włoskiego episkopatu, kard. Matteo Zuppi, przed grobem św. Mikołaja biskupa w Bari poprowadzi czuwanie modlitewne w intencji pokoju. Szczególnie w modlitwie tej powierzana będzie napadnięta przez Rosję Ukraina („L’Avvenire„, Włochy).
  • Stolica Apostolska podpisała umowę o recyklingu odpadów elektronicznych z firmą, która zajmuje się ich przetwarzaniem przy użyciu nowoczesnej, niskoemisyjnej i nieobciążającej środowiska naturalnego technologii („Alfa y Omega„, Hiszpania).
  • Rządząca Sudanem junta wojskowa i przedstawiciele miejscowych organizacji społecznych podpisali umowę społeczną, która załagodzić ma narastające w kraju napięcia. Część mieszkańców Sudanu kontynuuje jednak protesty przeciw władzom (Vatican News, Watykan, jęz. włoski).

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei

Należysz już do naszej Wspólnoty?

Uczestnictwo we Wspólnocie Aletei jest darmowe!
Możesz w każdej chwili z niego zrezygnować,
ale mamy nadzieję, że z nami zostaniesz

Zobacz, co zyskasz:

Aucun engagement : vous pouvez résilier à tout moment

1.

Możliwość wysłania intencji do 550 klasztorów, które otoczą Cię modlitwą!

2.

Dostęp do specjalnych treści i spotkań online tylko dla członków Wspólnoty

3.

Przegląd międzynarodowej prasy przygotowany przez watykańskich dziennikarzy

4.

Specjalny newsletter „List z Watykanu”

5.

Możliwość komentowania – Twoje zdanie jest dla nas ważne!

6.

Reklamy ograniczone tylko do partnerów Aletei

Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Tags:
ALE prasówkaII wojna światowamediapius xiiWspólnota Aletei
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail