Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 09/06/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Kuriozalna sytuacja w Rzymie. Ambasada Rosji blokuje… drogę do Watykanu

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
Sans-titre-1

© Capture Google Street View

La Villa Abamelek, résidence des ambassadeurs russes à Rome.

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 05.12.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: ambasada Rosji blokuje drogę do Watykanu; protesty przeciw wydatkom na Gwardię Szwajcarską; wszystkie kryzysy Franciszka.

Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r.

1. Ambasada Rosji blokuje drogę do Watykanu.
2. Protesty przeciw wydatkom na Gwardię Szwajcarską.
3. Wszystkie kryzysy Franciszka.
4. Niemiecka droga synodalna inspirowana polityką?
5. Noblista apeluje o pokój w Demokratycznej Republice Konga.

1Ambasada Rosji blokuje drogę do Watykanu

Via delle Fornaci to ważna rzymska arteria łącząca Watykan ze wzgórzem Janikulum, z którego rozpościera się widok na Wieczne Miasto. Choć z drogi tej rzadko korzystają turyści, ma ona istotne znaczenie dla życia gospodarczego Rzymu i komunikacji w nim. Od kilku tygodni ulica pozostaje jednak zamknięta. Sprawcą zamieszania jest zaś położona przy niej… rosyjska ambasada.

Otaczający placówkę dyplomatyczną mur zaczął bowiem grozić zawaleniem. Władze Rzymu kilkukrotnie wzywały ambasadę do naprawy ogrodzenia, ich apele pozostają jednak bez odpowiedzi. Stołeczna administracja ma przy tym związane ręce, gdyż teren placówki ma charakter eksterytorialny. Przymusowa rozbiórka muru zakończyłaby się więc… skandalem dyplomatycznym.

Zdaniem watykanisty Johna Allena z portalu Crux, ambasada umyślnie blokuje południowy dojazd do Watykanu. Jej postawa stanowić ma swoistą retorsję za ostatnie papieskie wypowiedzi na temat wojny. W niedawnym wywiadzie dla magazynu „America” Franciszek skrytykował okrucieństwo zasilających rosyjskie szeregi Buriatów i Czeczenów. W opinii Allena w obecnej sytuacji międzynarodowej nie widać szans na zaproponowany przez Stolicę Apostolską bożonarodzeniowy ukraińsko-rosyjski rozejm.

Crux, USA

2Protesty przeciw wydatkom na Gwardię Szwajcarską

Mieszkańcy szwajcarskiego kantonu Valais protestują przeciw planom lokalnych władz, dotyczącym sfinansowania remontu koszar Gwardii Szwajcarskiej. Jak podkreślają przeciwnicy tego pomysłu, wydatek tego rodzaju byłby nielegalny jako przeznaczony na projekt o charakterze religijnym. W ostatnich dniach krytycy inicjatywy uruchomili nawet zbiórkę podpisów dla zablokowania planowanej inwestycji. Zebrali ich jednak jedynie ok. 500.

W odpowiedzi Rada Stanu kantonu Valais opublikowała opinię prawną, zgodnie z którą ma ona prawo do przekazania wspomnianej darowizny. Jej celem pozostaje bowiem renowacja obiektu wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a nie miejsca kultu. Organ przypomniał również, że Gwardia Szwajcarska od 500 lat buduje prestiż kraju i dlatego widzi interes publiczny we wspieraniu tej instytucji.

RTS, Szwajcaria (jęz. francuski)

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • Włoski portal Domani.it zauważa, iż papież Franciszek u progu 10. rocznicy swego wyboru na tron Piotrowy przewodzi Kościołowi targanemu coraz poważniejszymi kryzysami. Największym zagrożeniem dla jedności katolicyzmu są zaś, zdaniem autorów, tendencje „separatystyczne” w krajowych episkopatach (Domani, Włochy).
  • Teolog i były polityk Thomas Sternberg postrzegany jest jako „architekt” tzw. niemieckiej drogi synodalnej. W niedawnym wywiadzie dla rozgłośni Domradio przyznał on, iż w forsowaniu postulatów drogi stosuje zabiegi typowe dla świata polityki (The Pillar, USA).
  • Laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2018 r., działacz społeczny Denis Mukwege wzywa społeczność międzynarodową do wywarcia presji na stronach konfliktu targającego Demokratyczną Republiką Konga. O trudniej sytuacji w tym kraju Mukwege opowiedzieć ma niebawem papieżowi na osobistej audiencji. Franciszek zamierza udać się do DR Konga już 31 stycznia 2023 r. (Vatican News, Watykan, jęz. francuski).

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei

Należysz już do naszej Wspólnoty?

Uczestnictwo we Wspólnocie Aletei jest darmowe!
Możesz w każdej chwili z niego zrezygnować,
ale mamy nadzieję, że z nami zostaniesz

Zobacz, co zyskasz:

Aucun engagement : vous pouvez résilier à tout moment

1.

Możliwość wysłania intencji do 550 klasztorów, które otoczą Cię modlitwą!

2.

Dostęp do specjalnych treści i spotkań online tylko dla członków Wspólnoty

3.

Przegląd międzynarodowej prasy przygotowany przez watykańskich dziennikarzy

4.

Specjalny newsletter „List z Watykanu”

5.

Możliwość komentowania – Twoje zdanie jest dla nas ważne!

6.

Reklamy ograniczone tylko do partnerów Aletei

Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Tags:
ALE prasówkamediaRosjaRzymWspólnota Aletei
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail