Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 18/07/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Świecka liderka duszpasterstwa, rocznik 1985: proces beatyfikacyjny rozpoczęty

Sługa Boża Michelle Duppong

Diecezja Bismark

Philip Kosloski - 23.11.22

Michelle zmarła w dzień Bożego Narodzenia, 25 grudnia 2015 roku. Teraz mocą dekretu biskupiego przysługuje jej tytuł Służebnicy Bożej.

Pierwsza faza procesu beatyfikacyjnego

W uroczystość Wszystkich Świętych 2022 r. bp David Kagan ze stanu Dakota Północna wydał formalny dekret rozpoczynający diecezjalną fazę procesu beatyfikacyjnego Michelle Duppong, byłej misjonarki amerykańskiego duszpasterstwa akademickiego o nazwie FOCUS. Jej sprawa była również omawiana podczas jesiennego spotkania Episkopatu USA w dn. 15–16 listopada 2022 r.

Dekret biskupi nadaje Michelle Duppongtytuł Służebnicy Bożej. Jest to pierwsza faza procesu, która będzie obejmowała szczegółową analizę życia Amerykanki. Jeśli badający życiorys Michelle uznają obecność w jej życiu cnót heroicznych, wówczas amerykańska diecezja Bismarck zarekomenduje jej sprawę Watykanowi.

Rodzice Michelle, Ken i Mary Ann Duppongowie, w rozmowie z portalem National Catholic Register wyrazili swoją wielką radość: „Któż mógłby pomyśleć, że coś takiego nam się przydarzy? Odczuwamy wielką pokorę i radość. To takie niesamowite. Jesteśmy po prostu niezmiernie wdzięczni, że mogliśmy doświadczyć tego w naszym życiu”.

Michelle Duppong

Michelle Duppong urodziła się 25 stycznia 1984 roku. Po jej narodzinach rodzina przeprowadziła się na farmę w pobliżu miejscowości Haymarsh w Dakocie Północnej.

Według informacji zawartych w jej nekrologu, po ukończeniu szkoły średniej studiowała na Uniwersytecie Stanowym Dakoty Północnej, gdzie po raz pierwszy zetknęła się z duszpasterstwem akademickim FOCUS (Fellowship of Catholic University Students).

Po ukończeniu studiów została misjonarką FOCUS i pracowała tak przez sześć lat, będąc mentorką setek studentów na kampusach uniwersytetów takich jak: University of Nebraska-Lincoln, South Dakota State University, University of South Dakota i University of Mary. Następnie Michelle została dyrektorem ds. formacji wiary dorosłych w diecezji Bismarck.

29 grudnia 2014 r. niespodziewanie zdiagnozowano u niej raka, co rozpoczęło trwającą rok podróż, która przyniosła wiele radości pośród smutków i cierpienia. Wszystko przyjmowała z pokorą, modląc się, aby wypełniła się wola Pana i ufając w Jego Opatrzność.

Michelle zmarła w dzień Bożego Narodzenia, 25 grudnia 2015 roku. Od tego momentu jej życie nadal inspiruje wielu młodych pragnących podążać jej śladem.

Tags:
beatyfikacjaduszpasterstwoświeccyświętośćUSA
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail