Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 30/11/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Irlandia usuwa chrześcijańskie odniesienia z konstytucji. Ostatni akt światopoglądowej wojny?

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
irlandzka para przed katedrą w Galway

mark gusev | Shutterstock

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 23.11.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: Irlandia usuwa chrześcijańskie odniesienia z konstytucji; Francja i Chiny – różne oblicza restrykcji wobec religii; reakcje niemieckich biskupów po spotkaniu z papieżem.

Środa, 23 listopada 2022 r.

1. Irlandia usuwa chrześcijańskie odniesienia z konstytucji.
2. Francja i Chiny – różne oblicza restrykcji wobec religii.
3. Reakcje niemieckich biskupów po spotkaniu z papieżem.
4. Ruszył proces beatyfikacyjny kard. Gilberta Agustoniego.
5. Kard. Tagle o zarządzie komisarycznym w Caritas.

1Irlandia usuwa chrześcijańskie odniesienia z konstytucji

Premier Irlandii Micheál Martin zobowiązał się do przeprowadzenia w przyszłym roku referendum w sprawie zapisów w irlandzkiej konstytucji, które dotyczą macierzyństwa i domu. Zgodnie z doniesieniami magazynu „First Things”, celem referendum jest „oczyszczenie konstytucji ze wszystkich przepisów dających szczególne uznanie i ochronę rodzinom powstałym jako małżeństwo mężczyzny i kobiety, w którym kobieta odgrywa wyróżniającą się rolę w domu”.

Zanim propozycje powyższe poddane zostaną pod głosowanie obywateli, zatwierdzić musi je irlandzki parlament. Jak jednak zauważa „First Things”, aprobata rządu wydaje się być formalnością, a przeciwnicy nowych regulacji są „bardzo nieliczni”. Magazyn wskazuje przy tym, iż podważane dziś zapisy konstytucji stanowią jedną z ostatnich pozostałości silnego wpływu Kościoła katolickiego na kształt irlandzkiej państwowości.

Jak prognozuje „First Things”, kolejnymi krokami w tym procesie „oczyszczania” mogą być: zmiana treści prezydenckiej przysięgi oraz preambuły do konstytucji. Wspomniana przysięga rozpoczyna się od słów „Wobec Boga Wszechmogącego”, a kończy sformułowaniem: „Niech Bóg mną kieruje i mnie podtrzymuje”.

Początek konstytucyjnej irlandzkiej preambuły brzmi zaś: „W Imię Najświętszej Trójcy, od której pochodzi wszelka władza i do której, jako naszego ostatecznego celu, należy odnosić wszystkie działania zarówno ludzi, jak i państw, My, naród Irlandii, pokornie uznając wszystkie nasze zobowiązania wobec naszego Boskiego Pana, Jezusa Chrystusa, który podtrzymywał naszych ojców przez wieki prób…”.

First Things„, USA

2Francja i Chiny – różne oblicza restrykcji wobec religii

Ueno Kagefumi, były ambasador Japonii przy Stolicy Apostolskiej, porównał podejścia do religii przyjęte przez władze Chin i Francji. Chiny określił on jako „jeden z najbardziej ateistycznych reżimów na świecie”. Francuzów dyplomata uznał zaś za „najmniej religijnych ludzi” w Europie Zachodniej.

W artykule opublikowanym przez katolicki serwis UCA News, Kagefumi wskazuje na dwie wspólne cechy wspomnianych krajów o tak odrębnych, wydawałoby się, kulturach politycznych. Pierwszą z nich jest dążenie do upaństwowienia kwestii wyznania. W czasie, gdy Xi Jinping naciska na sinicyzację religii w Państwie Środka, Emmanuel Macron oświadcza, że islam we Francji również powinien ulec inkulturacji.

O ile jednak w Chinach wyznania zobowiązane są uznać wyższość marksizmu, to we Francji muszą podporządkować się oświeceniu. „Podobnie charakteryzuje się ono ideologią antyreligijną, choć bardziej wyklarowaną i znacznie silniejszą” – stwierdza były japoński ambasador.

Kagefumi zauważa również, że Francja, w imię sekularyzmu, nakłada ograniczenia na obecność w przestrzeni publicznej symboli religijnych. Przykładem może być tu zakaz noszenia muzułmańskich chust. W Chinach sankcje tego rodzaju pozostają znacznie bardziej restrykcyjne i mają dużo szerszy zakres. Zdaniem japońskiego dyplomaty wzorami liberalizmu w podejściu do religii pozostają Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

UCA News, Hongkong (jęz. angielski)

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • Niemieccy biskupi dzielą się swoimi wrażeniami po wizycie ad limina i spotkaniu z papieżem. Duchowni przyznają, iż nie udało się w jego trakcie złagodzić różnicy stanowisk wokół propozycji tzw. niemieckiej drogi synodalnej. Doceniają jednak atmosferę otwartości, w jakiej przebiegały rozmowy („Die Tagespost„, Niemcy).
  • 19 listopada br. ruszył diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego kard. Gilberta Agustoniego. Duchowny całe swoje dorosłe życie spędził posługując w strukturach rzymskiej kurii. Szczególną rolę odegrał zaś jako doradca Soboru Watykańskiego II ds. reformy liturgicznej. Przez 4 lata pełnił też funkcję prefekta Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej (Catch.ch, Szwajcaria, jęz. francuski).
  • Kard. Luis Tagle skomentował decyzję papieża Franciszka o wprowadzeniu zarządu komisarycznego w Caritas Internationalis. Zdaniem filipińskiego duchownego, który był dotychczasowym prezesem organizacji, do decyzji tej należy podejść z pokorą, opierając na niej dalsze rozeznawanie. Kard. Tagle podkreślił przy tym wyraźnie, iż papieskie zarządzenie nie ma związku z podejrzeniami o nieprawidłowości finansowe czy przestępstwa seksualne (Vatican News, Watykan, jęz. włoski).

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei

Należysz już do naszej Wspólnoty?

Uczestnictwo we Wspólnocie Aletei jest darmowe!
Możesz w każdej chwili z niego zrezygnować,
ale mamy nadzieję, że z nami zostaniesz

Zobacz, co zyskasz:

Aucun engagement : vous pouvez résilier à tout moment

1.

Możliwość wysłania intencji do 550 klasztorów, które otoczą Cię modlitwą!

2.

Dostęp do specjalnych treści i spotkań online tylko dla członków Wspólnoty

3.

Przegląd międzynarodowej prasy przygotowany przez watykańskich dziennikarzy

4.

Specjalny newsletter „List z Watykanu”

5.

Możliwość komentowania – Twoje zdanie jest dla nas ważne!

6.

Reklamy ograniczone tylko do partnerów Aletei

Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Tags:
ALE prasówkaIrlandiamediapolitykaWspólnota Aletei
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail