Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 21/06/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Irlandia usuwa chrześcijańskie odniesienia z konstytucji. Ostatni akt światopoglądowej wojny?

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
irlandzka para przed katedrą w Galway

mark gusev | Shutterstock

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 23.11.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: Irlandia usuwa chrześcijańskie odniesienia z konstytucji; Francja i Chiny – różne oblicza restrykcji wobec religii; reakcje niemieckich biskupów po spotkaniu z papieżem.

Środa, 23 listopada 2022 r.

1. Irlandia usuwa chrześcijańskie odniesienia z konstytucji.
2. Francja i Chiny – różne oblicza restrykcji wobec religii.
3. Reakcje niemieckich biskupów po spotkaniu z papieżem.
4. Ruszył proces beatyfikacyjny kard. Gilberta Agustoniego.
5. Kard. Tagle o zarządzie komisarycznym w Caritas.

1Irlandia usuwa chrześcijańskie odniesienia z konstytucji

Premier Irlandii Micheál Martin zobowiązał się do przeprowadzenia w przyszłym roku referendum w sprawie zapisów w irlandzkiej konstytucji, które dotyczą macierzyństwa i domu. Zgodnie z doniesieniami magazynu „First Things”, celem referendum jest „oczyszczenie konstytucji ze wszystkich przepisów dających szczególne uznanie i ochronę rodzinom powstałym jako małżeństwo mężczyzny i kobiety, w którym kobieta odgrywa wyróżniającą się rolę w domu”.

Zanim propozycje powyższe poddane zostaną pod głosowanie obywateli, zatwierdzić musi je irlandzki parlament. Jak jednak zauważa „First Things”, aprobata rządu wydaje się być formalnością, a przeciwnicy nowych regulacji są „bardzo nieliczni”. Magazyn wskazuje przy tym, iż podważane dziś zapisy konstytucji stanowią jedną z ostatnich pozostałości silnego wpływu Kościoła katolickiego na kształt irlandzkiej państwowości.

Jak prognozuje „First Things”, kolejnymi krokami w tym procesie „oczyszczania” mogą być: zmiana treści prezydenckiej przysięgi oraz preambuły do konstytucji. Wspomniana przysięga rozpoczyna się od słów „Wobec Boga Wszechmogącego”, a kończy sformułowaniem: „Niech Bóg mną kieruje i mnie podtrzymuje”.

Początek konstytucyjnej irlandzkiej preambuły brzmi zaś: „W Imię Najświętszej Trójcy, od której pochodzi wszelka władza i do której, jako naszego ostatecznego celu, należy odnosić wszystkie działania zarówno ludzi, jak i państw, My, naród Irlandii, pokornie uznając wszystkie nasze zobowiązania wobec naszego Boskiego Pana, Jezusa Chrystusa, który podtrzymywał naszych ojców przez wieki prób…”.

First Things„, USA

2Francja i Chiny – różne oblicza restrykcji wobec religii

Ueno Kagefumi, były ambasador Japonii przy Stolicy Apostolskiej, porównał podejścia do religii przyjęte przez władze Chin i Francji. Chiny określił on jako „jeden z najbardziej ateistycznych reżimów na świecie”. Francuzów dyplomata uznał zaś za „najmniej religijnych ludzi” w Europie Zachodniej.

W artykule opublikowanym przez katolicki serwis UCA News, Kagefumi wskazuje na dwie wspólne cechy wspomnianych krajów o tak odrębnych, wydawałoby się, kulturach politycznych. Pierwszą z nich jest dążenie do upaństwowienia kwestii wyznania. W czasie, gdy Xi Jinping naciska na sinicyzację religii w Państwie Środka, Emmanuel Macron oświadcza, że islam we Francji również powinien ulec inkulturacji.

O ile jednak w Chinach wyznania zobowiązane są uznać wyższość marksizmu, to we Francji muszą podporządkować się oświeceniu. „Podobnie charakteryzuje się ono ideologią antyreligijną, choć bardziej wyklarowaną i znacznie silniejszą” – stwierdza były japoński ambasador.

Kagefumi zauważa również, że Francja, w imię sekularyzmu, nakłada ograniczenia na obecność w przestrzeni publicznej symboli religijnych. Przykładem może być tu zakaz noszenia muzułmańskich chust. W Chinach sankcje tego rodzaju pozostają znacznie bardziej restrykcyjne i mają dużo szerszy zakres. Zdaniem japońskiego dyplomaty wzorami liberalizmu w podejściu do religii pozostają Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

UCA News, Hongkong (jęz. angielski)

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • Niemieccy biskupi dzielą się swoimi wrażeniami po wizycie ad limina i spotkaniu z papieżem. Duchowni przyznają, iż nie udało się w jego trakcie złagodzić różnicy stanowisk wokół propozycji tzw. niemieckiej drogi synodalnej. Doceniają jednak atmosferę otwartości, w jakiej przebiegały rozmowy („Die Tagespost„, Niemcy).
  • 19 listopada br. ruszył diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego kard. Gilberta Agustoniego. Duchowny całe swoje dorosłe życie spędził posługując w strukturach rzymskiej kurii. Szczególną rolę odegrał zaś jako doradca Soboru Watykańskiego II ds. reformy liturgicznej. Przez 4 lata pełnił też funkcję prefekta Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej (Catch.ch, Szwajcaria, jęz. francuski).
  • Kard. Luis Tagle skomentował decyzję papieża Franciszka o wprowadzeniu zarządu komisarycznego w Caritas Internationalis. Zdaniem filipińskiego duchownego, który był dotychczasowym prezesem organizacji, do decyzji tej należy podejść z pokorą, opierając na niej dalsze rozeznawanie. Kard. Tagle podkreślił przy tym wyraźnie, iż papieskie zarządzenie nie ma związku z podejrzeniami o nieprawidłowości finansowe czy przestępstwa seksualne (Vatican News, Watykan, jęz. włoski).
Przeczytaj ten artykuł
bezpłatnie
Tworząc darmowe konto, uzyskasz dostęp do wszystkich artykułów Aletei bez żadnych ograniczeń. Zdobędziesz również możliwość pisania komentarzy.
Zarestruj się i czytaj za darmo
Masz już konto?

Tags:
ALE prasówkaIrlandiamediapolitykaWspólnota Aletei
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail