Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 05/06/2023 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Jak powstawała Sacré-Coeur? Zobacz unikatowe zdjęcia z placu budowy świątyni!

Jak powstawała bazylika Sacré-Coeur

ADER/E.Robin/E.Brossette

Victor Nexon - 19.11.22

Bazylikę Sacré-Coeur rocznie odwiedza zawrotna liczba 11,5 mln osób! Adoracja Najświętszego Sakramentu trwa tu nieustannie od 1885 roku. Zobacz unikatowe zdjęcia z procesu powstawania jednej z najsłynniejszych świątyń świata!

Sacré-Coeur dniem i nocą jest miejscem nieustającej adoracji przed Najświętszym Sakramentem. Wszystko zaczęło się długo przed tym, zanim wzniesiono bazylikę. W tym miejscu modliły się Joanna d’Arc i Mała Tereska z Lisieux! W XVI wieku Ignacy Loyola rozpoczął tu działanie zakonu jezuitów. Jak powstawała Sacré-Coeur?

Jak powstawała Sacré-Coeur?

Inspiracją do budowy bazyliki Sacré-Coeur na Montmartrze było wydarzenie zwane ślubowaniem narodu. Złożone zostało w 1870 roku. Jego celem było poświęcenie Francji Najświętszemu Sercu Jezusa, „jako wynagrodzenie” za Drugie Cesarstwo. Papież Pius IX poparł ten projekt.

Budowa bazyliki rozpoczęła się w 1875 roku, a zakończyła się w 1923 roku. Prezentujemy galerię mało znanych zdjęć ukazujących kolejne etapy powstawania świątyni.

Tags:
architekturabazylikaFrancjakościół
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail