Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 09/06/2023 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Obraz Matki Bożej Ostrobramskiej ocalał w cudowny sposób. Choć to wbrew prawom fizyki!

obraz Matki Bożej Ostrobramskiej ocalał z pożaru kościoła

rgc.org.ua / archiwum parafii św. Mikołaja

Redakcja - 18.11.22

Niedawno, 16 listopada, w Kijowie wierni dziękowali za ten cud. Pożar, który powinien zniszczyć wizerunek Matki Bożej Ostrobramskiej, wybuchł we wrześniu 2021 roku.

Wszyscy, którzy widzieli ten pożar, ocalenie wizerunku Matki Bożej Ostrobramskiej nazywają cudem. Gdy ogień trawił świątynię, obraz pochodzący z XIX wieku był zawieszony nad organami. Te spłonęły całkowicie.

Wizerunek Maryi ocalał z pożaru

Podczas konserwacji obrazu Andrij Afanasjew jednoznacznie orzekł, że wizerunek jest w całości dobrze zachowany. Nie jest zniszczone ani płótno, ani farba, blejtram, ani oryginalna rama. „To po prostu cud, bo nawet w niezbyt wysokich temperaturach farba olejna zawsze się topi, rozpada” – powiedział. 

Podczas prac, z tyłu obrazu konserwatorzy znaleźli fragmenty metalu. Po oględzinach okazało się, że są to stopione piszczałki organów. „Jak wysoka musiała być temperatura, aby stopiony metal piszczałek prawie całkowicie pokrył tył obrazu, a nawet dostał się na przednią stronę?” – zastanawiał się Afanasjew.

Wszyscy, którzy pracowali przy konserwacji, twierdzą, że tego nie da się wytłumaczyć racjonalnie, to była po prostu nadzwyczajna interwencja Matki Bożej Ostrobramskiej.

To był cud

Obraz, jak wyjaśniał ks. Paweł Wyszkowski, proboszcz parafii św. Mikołaja w Kijowie, jest tak stary jak sam kościół. „Gdy w 1991 roku wierni przez kilka miesięcy modlili się na schodach przed zamkniętymi drzwiami kościoła, ks. Jan Krapan, ówczesny proboszcz parafii św. Aleksandra, przyszedł z obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej i podarował go parafii. Prawdopodobnie jest to oryginalny obraz pochodzący z naszego kościoła, który został ukryty przed bolszewicką grabieżą, a później przekazany sąsiedniej parafii ” – wyjaśnił.

Rok po pożarze, 16 listopada br., wierni spotkali się w świątyni, by pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Ukrainie abp. Visvaldasa Kulbokasa dziękować Bogu i Maryi za ten cud ocalenia ostrobramskiego wizerunku.

Źródło: Stacja7, Family News Service, rkc.org.ua

Tags:
cudMaryjaUkraina
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail