Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 20/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

„Przyjechałem tu jako dziecko, dziś jestem mężczyzną”. Jak lasalianie ratują młodzież na życiowym zakręcie?

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
ośrodek wychowawczy dla trudnej młodzieży

Motortion Films | Shutterstock

Zdjęcie ilustracyjne

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 09.11.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: jak lasalianie ratują młodzież?; czy Kościół czeka „synodalizacja”?; żona skazanego na śmierć dziękuje papieżowi.

Środa, 9 listopada 2022 r.

1. Jak lasalianie ratują młodzież?
2. Czy Kościół czeka „synodalizacja”?
3. Żona skazanego na śmierć dziękuje papieżowi.
4. Najmłodszy kardynał otwiera Dom Miłosierdzia.

1Jak lasalianie ratują młodzież?

Hiszpański magazyn „Alfa y Omega” publikuje reportaż z prowadzonego przez braci szkolnych domu opieki dla młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym. W grenadzkiej placówce przebywają nastolatki z domów przemocowych i dotkniętych uzależnieniami, ale też małoletni migranci i uchodźcy. Niektórzy z lasaliańskich podopiecznych doświadczali w swych środowiskach rodzinnych także molestowania seksualnego.

Jednym z mieszkańców domu był 19-letni dziś Abde Chebane z Maroka. 6 lat temu trafił on do Hiszpanii, ukrywając się w podwoziu ciężarówki. W zakonnej placówce otrzymał edukację i przygotowanie do zawodu. Obecnie pracuje jako elektryk. „Przyjechałem tu jako dziecko, dziś jestem mężczyzną” – podkreśla.

Jedynie w ciągu ostatniej dekady przez lasaliański ośrodek przewinęła się ponad setka nastolatków dziewięciu narodowości. Prócz wyżywienia i dachu nad głową otrzymali oni wsparcie psychologiczne, edukacyjne i przystosowujące do funkcjonowania w społeczeństwie. W ich codzienności nie zabrakło też miejsca na zabawę czy wycieczki krajoznawcze.

Alfa y Omega„, Hiszpania

2Czy Kościół czeka „synodalizacja”?

Gregor M. Hoff, profesor teologii na Uniwersytecie w Salzburgu, zastanawia się, czy Kościół katolicki utrzyma w kolejnych dziesięcioleciach zapoczątkowany przez papieża Franciszka trend „synodalizacji”. Wskazuje przy tym, że przedłużony przez Ojca Świętego synod o synodalności radykalnie, poprzez otwarcie się na głos Ludu Bożego, wykroczył poza znaną dotychczas w Watykanie formułę synodalną.

Zdaniem prof. Hoffa pierwszy nieśmiały krok w kierunku tego rodzaju ewolucji postawił już Sobór Watykański II. W jego trakcie biskupi po raz pierwszy, zamiast pochylać się nad propozycjami dokumentów przygotowanych przez rzymską kurię, sami rozpoczęli prace w lokalnych i regionalnych podgrupach, przedkładając własne pomysły i propozycje.

Zaniepokojonym ową wizją „synodalizacji” niemiecki teolog przypomina, iż tak naprawdę jest to powrót do form funkcjonowania typowych dla Kościoła z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Lud Boży stanowi zaś nieodłączną składową historii zbawienia już od czasów starotestamentalnych.

Autor przyznaje jednak, iż omawiany proces niesie ze sobą również pewne zagrożenia. Z pewnością bowiem skutkować będzie marginalizacją roli Watykanu. W dalszej perspektywie zaś prowadzić może do stopniowego rozkładu Kościoła i zaostrzenia podziałów pomiędzy wspólnotami narodowymi. Hoff powołuje się tu na aktualny przykład tarć pomiędzy patriarchatami różnych krajów prawosławnych.

Feinschwarz, Niemcy

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • Żona skazanego na śmierć bahrajńskiego więźnia Mohammeda Ramadhana dziękuje papieżowi Franciszkowi za przeciwstawienie się w trakcie ostatniej pielgrzymki karze śmierci. Ramadhan od 8 lat oczekuje na wykonanie wyroku za domniemany udział w zamachu bombowym na policjanta. Zgromadzone w jego sprawie dowody wzbudzają jednak wiele wątpliwości („National Catholic Reporter„, USA).
  • Najmłodszy kardynał świata, posługujący w mongolskim Ułan Bator Giorgio Marengo, otwiera w swoim mieście Dom Miłosierdzia. Placówka służyć ma pomocą duchową, materialną, medyczną i psychologiczną osobom w trudnej sytuacji życiowej (Catch.ch, Szwajcaria, jęz. francuski).
Przeczytaj ten artykuł
bezpłatnie
Tworząc darmowe konto, uzyskasz dostęp do wszystkich artykułów Aletei bez żadnych ograniczeń. Zdobędziesz również możliwość pisania komentarzy.
Zarestruj się i czytaj za darmo
Masz już konto?

Tags:
ALE prasówkamedianastolatkiWspólnota Aleteizakon
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail