Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 01/12/2023 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Francuski kardynał przyznał się do „nagannego” postępowania wobec 14-latki

MGR-RICARD-ciric_230722.jpg

Corinne SIMON/CIRIC

Mgr Jean-Pierre Ricard.

Katolicka Agencja Informacyjna - 08.11.22

Jedenastu francuskich biskupów, w tym jeden kardynał, zostało postawionych w stan oskarżenia przed sądami państwowymi lub kościelnymi w związku z przypadkami przemocy seksualnej.

Oskarżenia wobec francuskich biskupów

O sprawie tej poinformował abp Éric de Moulins d’Amieu Beaufort, przewodniczący Konferencji Biskupów Francji (CEF). Od 3 do 8 listopada w Lourdes trwa jej 90. Zgromadzenie Plenarne. Na konferencji prasowej hierarcha powiedział, że zarzuty dotyczą sześciu biskupów sprawujących obecnie swą posługę. Dwa następne przypadki związane są z biskupami seniorami, których sprawę bada francuski wymiar sprawiedliwości po zgłoszeniu przez Kościół i procedurze kanonicznej, a kolejny został zgłoszony do państwowej prokuratury po karze wymierzonej już przez Stolicę Apostolską.

Nie wchodząc w szczegóły poszczególnych spraw, abp de Moulins-Beaufort podkreślił „różnorodność sytuacji, popełnionych czynów i zarzutów”.

Kard. Jean-Pierre Ricard przyznaje się do winy

Przewodniczący CEF ujawnił, że emerytowany arcybiskup Bordeaux kard. Jean-Pierre Ricard przyznał się do „nagannego” postępowania wobec 14-latki przed 35 laty [gdy nie był jeszcze biskupem – KAI].

Ostatni przypadek dotyczy bp. Michela Santiera, ukaranego w 2021 roku przez Stolicę Apostolską za „nadużycia duchowe”, polegające na podglądactwie (voyeurisme) wobec dwóch dorosłych mężczyzn w latach 90. XX wieku [również on nie był wówczas jeszcze biskupem – KAI].

Przypomnijmy, że tę ostatnią sprawę ujawnił francuski tygodnik katolicki „Famille Chrétienne”, pisząc, że ks. Santier kazał rozbierać się spowiadanym przez siebie mężczyznom, którzy musieli zdejmować z siebie jedną część garderoby po każdym wyznanym grzechu. Milczenie o zastosowanych wobec niego kościelnych sankcjach wywołało oburzenie francuskich katolików.

pb (KAI/leparisien.fr) / ks

Tags:
biskupFrancjakardynałmolestowanieprzemoc
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail