Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 25/07/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Zagubiony nastolatek? Oto 7 biblijnych cytatów, które skutecznie podniosą go na duchu!

smutna nastolatka siedzi przy oknie i patrzy na krople deszczu na szybie

Novikov Alex | Shutterstock

Cerith Gardiner - 07.11.22

Młodość wiąże się z dojrzewaniem, przez co jest ogromnym wyzwaniem – zarówno dla nastolatków jak i ich rodziców. Okazuje się jednak, że w obliczu burz, wątpliwości i upadków, młodzi ludzie mogą szukać pokrzepienia w Biblii.

Bycie nastolatkiem nie jest łatwe, młodzi ludzie mogą przeżywać mnóstwo życiowych wątpliwości. Nastolatki mają tendencję, by koncentrować się na własnych przeżyciach. Jednak gdy są skupieni wyłącznie na roztrząsaniu swoich lęków i zmartwień, trudno im spojrzeć z nadzieją w przyszłość. Przeszkody wydają się zbyt duże, by je pokonać, przez co łatwo popaść w niebezpieczną spiralę rozpaczy.

Warto pokazać młodym ludziom, że wątpliwości są nieodłącznym elementem dorastania. W końcu nawet Jezus przeżywał w swoim życiu chwile głębokiego zwątpienia. Zauważmy jednak, że w momentach największego kryzysu zwracał się On do Ojca Niebieskiego. I to jest coś, do czego możemy zachęcić również nasze dzieci!

Słowo Boże, które podnosi i daje nadzieję

W Piśmie Świętym również młodzi ludzie mogą odnaleźć nie tylko mądrość, ale i pocieszenie. Oto kilka biblijnych cytatów, które mogą im w tym pomóc:

„Nie bój się, robaczku Jakubie, nieboraku Izraelu! Ja cię wspomagam – wyrocznia Pana – odkupicielem twoim – Święty Izraela” (Iz, 41,14).

„Jestem bowiem świadomy zamiarów, jakie zamyślam co do was – wyrocznia Pana – zamiarów pełnych pokoju, a nie zguby, by zapewnić wam przyszłość, jakiej oczekujecie. Będziecie Mnie wzywać, zanosząc do Mnie swe modlitwy, a Ja was wysłucham” (Jr 29,11-12).

„Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka!” (J 14,27).

„Nie lękaj się, bo Ja jestem z tobą; nie trwóż się, bo Ja jestem twoim prawdziwym Bogiem! Ja cię pokrzepię i wspomogę, wesprę cię prawicą Mojej sprawiedliwości” (Iz 41,10).

„Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie” (Mt 11,28-30).

„Postępowanie wasze niech będzie wolne od chciwości na pieniądze: zadowalajcie się tym, co macie. Sam bowiem powiedział: Nie opuszczę cię ani pozostawię. Śmiało więc mówić możemy: Pan jest wspomożycielem moim, nie ulęknę się, bo cóż może mi uczynić człowiek?” (Hbr 13,5-6).

„Nie tajna Ci moja istota, kiedy w ukryciu powstawałem, utkany w głębi ziemi. Oczy Twoje widziały me czyny i wszystkie są spisane w Twej księdze; dni określone zostały, chociaż żaden z nich [jeszcze] nie nastał. Jak nieocenione są dla mnie myśli Twe, Boże, jak jest ogromna ich ilość! Gdybym je przeliczył, więcej ich niż piasku; gdybym doszedł do końca, jeszcze jestem z Tobą” (Ps 139,15-18).

Tags:
cytatynastolatkirelacjewiara
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail