Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 21/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Rodziny więźniów demonstrowały przed papieżem. W tle nasilające się represje wobec bahrajńskich szyitów

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
Protest w Bahrajnie na trasie przejazdu papieża Franciszka

Alessandra Tarantino/Associated Press/East News; @ALWEFAQ | Twitter

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 07.11.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: rodziny więźniów demonstrowały przed papieżem; czy księżom grozi narcyzm?; czy Sobór Watykański II spełnił pokładane w nim nadzieje?

Poniedziałek, 7 listopada 2022 r.

1. Rodziny więźniów demonstrowały przez papieżem.
2. Czy księżom grozi narcyzm?
3. Czy Sobór Watykański II spełnił pokładane w nim nadzieje?
4. „Typowy katolik”, czyli właściwie kto?
5. Arcybiskup Addis Abeby apeluje o powstrzymanie rozlewu krwi.

1Rodziny więźniów demonstrowały przez papieżem

Rodziny bahrajńskich więźniów skazanych na karę śmierci i dożywocie zorganizowały w sobotę (5.11) niewielki protest wzdłuż trasy przejazdu papieża Franciszka. Demonstrujący domagali się uwolnienia miejscowych więźniów politycznych.

Brak jednoznacznych informacji w kwestii tego, czy Ojciec Święty dostrzegł protestujących. W niedzielę (6.11) w trakcie spotkania z duchownymi i katechetami wezwał jednak zgromadzonych do troski o więźniów. „Sposób, w jaki traktuje się tych «ostatnich», jest miarą godności i nadziei danego społeczeństwa” – podkreślił Franciszek.

Ostatnie miesiące przyniosły w Bahrajnie zwiększenie liczby wydawanych wyroków śmierci. Zdaniem organizacji pozarządowych większość poprzedzających je procesów została sfingowana przez władze.

Szczególnie dotkliwe prześladowania spotykać mają w tym państwie wyznawców szyizmu. Choć bowiem stanowią oni w Bahrajnie większość, rządy w kraju spoczywają w rękach sunnitów.

Reuters, Wielka Brytania

2Czy księżom grozi narcyzm?

Niemiecki psychiatra Martin Flesch to autor eseju o nadużyciach duchowych. W swojej pracy przyjrzał się on najpowszechniejszym problemom psychicznym katolickich duchownych. W wywiadzie dla niemieckiej strony Katholisch.de Flesch przekonuje, iż w Kościele istnieje „system, który przyciąga krzywdzicieli i sprzyja im”.

Psychiatra wskazuje tu na narcyzm niektórych księży jako na jeden z filarów klerykalizmu i główny czynnik wpływający na ich skłonność do popełniania duchowych nadużyć. Narcystyczni kapłani „wspinają się po szczeblach władzy, aby uciec od własnego poczucia nieadekwatności; poczucia, że jako «normalni» ludzie byliby nikim” – wyjaśnia.

Wielu z nich, kontynuuje Flesch, postrzega swoje powołanie jako „rekompensatę za osobiste braki”. W posłudze jako duchowni widzą oni „przestrzeń, która daje schronienie i bezpieczeństwo”.

„Wywyższenie”, które dostrzegają w swoim kapłaństwie, stawia ich w „napiętej i konfliktowej sytuacji konieczności radzenia sobie z własnymi brakami”. To „rozdwojenie tożsamości” zwiększa – zdaniem Flescha – ryzyko popełniania nadużyć duchowych. Aby temu zapobiec, konieczne jest „pogodzenie funkcji i osoby” jeszcze na etapie seminarium.

Katolisch.de, Niemcy

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • Zdaniem amerykańskiego publicysty Rossa Douthata Kościół katolicki nie zrealizował najważniejszego celu Soboru Watykańskiego II, jakim było stawienie czoła wyzwaniom nowoczesnego świata („New York Times„, USA).
  • Niemiecki portal Katolisch.de zwraca uwagę, iż coraz trudniej nakreślić sylwetkę „typowego katolika”. Przynależność do Kościoła przestała bowiem iść w parze z określonymi poglądami i postawami (Katolisch.de, Niemcy).
  • Arcybiskup stolicy Etiopii, Addis Abeby, kard. Berhaneyesus Souraphiel, wezwał siły rządowe i tigrajskich rebeliantów do natychmiastowego zawieszenia broni. W targanym walkami regionie od kilku miesięcy nasila się kryzys humanitarny (Vida Nueva Digital, Hiszpania).
Przeczytaj ten artykuł
bezpłatnie
Tworząc darmowe konto, uzyskasz dostęp do wszystkich artykułów Aletei bez żadnych ograniczeń. Zdobędziesz również możliwość pisania komentarzy.
Zarestruj się i czytaj za darmo
Masz już konto?

Tags:
ALE prasówkamediapapież FranciszekprawoWspólnota Aletei
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail