Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 20/05/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Trzy mało znane koronki za zmarłych i dusze w czyśćcu cierpiące

modlitwa na różańcu za zmarłych w czyśćcu

oneinchpunch | Shutterstock

Dorota Szumotalska - 04.11.22

Wśród wielu modlitw za zmarłych znajdują się także mniej znane koronki. Oto jak można się nimi modlić i wypraszać łaski dla naszych bliskich zmarłych.

Koronka za święte dusze

Przez wieki powtarzano sobie nietypową i mniej znaną w Polsce Koronkę za święte dusze. Tak sformułowana modlitwa potwierdza wiarę w to, że zmarli w stanie łaski uświęcającej znajdują się w niebie lub czyśćcu, z którego po czasie oczyszczenia mogą trafić jedynie do nieba.

Zazwyczaj modlimy się do świętych, co rozumiemy jako modlitwę za ich wstawiennictwem. Ta koronka podkreśla natomiast potrzebę modlitwy już zbawionych, którzy jeszcze nie dostali się do nieba. Odmawia się ją na różańcu.

 1. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
 2. Na dużych paciorkach: O święte dusze, przyciągnijcie ogień Bożej miłości do mojej duszy, aby ukazać Jezusa ukrzyżowanego za mnie na ziemi, bym uniknął mąk w czyśćcu. Amen.
 3. Na 10 małych paciorkach: Ukrzyżowany Panie Jezu, zmiłuj się nad duszami w czyśćcu i zbaw je.
 4. Na zakończenie: 3 razy Chwała Ojcu.

Koronka za zmarłych do miłosierdzia Bożego

Do miłosierdzia Bożego odnosi się nie tylko koronka przekazana św. Faustynie Kowalskiej (warto pamiętać, że z jej odmówieniem związany jest odpust). Tekst poniższej koronki pomaga dostrzegać wartość znoszenia trudu naszych codziennych obowiązków, które wraz z modlitwą możemy ofiarować w intencji zmarłych. Koronkę odmawia się na różańcu.

 1. Na początku: Wierzę w Boga, Ojcze nasz, Zdrowaś, Maryjo, Chwała Ojcu
 2. Na dużych paciorkach: Boże miłości i miłosierdzia, ofiaruję Ci mękę, śmierć i zmartwychwstanie Syna Twojego, a Pana naszego Jezusa Chrystusa, łącząc z nią modlitwę i ofiarę życia mojego.
 3. Na 10 małych paciorkach: Miłosierna miłości Boga mojego, przyjmij zmarłych do królestwa swego.
 4. Na zakończenie: 3 razy Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci lub Psalm 130 (Z głębokości wołam do Ciebie, Panie”).

Koronka za zmarłych do Najświętszego Serca Maryi

W kolejnej koronce zwracamy się w modlitwie do Serca Maryi. Kult Najświętszego Serca Maryi lub Najsłodszego Serca Maryi został szeroko rozpowszechniony w XVII w. przez św. Jana Eudesa. Rozwinął się także wraz z objawieniami św. Katarzyny Labouré i umieszczeniem Serca Jezusa i Serca Maryi na Cudownym medaliku. Koronka jest ofiarowana za zmarłych w modlitwie na zakończenie. Jest znanych kilka wersji modlitwy.

 1. Na początku: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
 2. Na 3 początkowych paciorkach mówimy: Boże mój, wierzę w Ciebie, boś jest prawdą nieomylną. Mam nadzieję w Tobie, boś jest nieskończenie dobry. Kocham Cię, Panie, boś jest godzien nieskończonej miłości.
 3. Na 10 małych paciorkach: Słodkie Serce Maryi, bądź moim zbawieniem.
 4. Modlitwa na zakończenie: Boże mój, przez Najsłodsze Serce Maryi ofiaruję Ci tę modlitwę i proszę, abyś ją przyjął za dusze w czyśćcu cierpiące.

Tags:
czyścieckoronkamodlitwamodlitwy na różne okazje
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail