Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 15/07/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Lepi pierogi dla małych aniołków w niebie. Kim jest Matka Boża Jagodna?

Kobiece dłonie wysypujące z filiżanki jagody

yanishevska | Shutterstock

Karolina Guzik - 26.10.22

Matka Boża Jagodna dba o płodność ziemi i... kobiet. Komu patronuje i dlaczego kojarzona jest z leśnymi owocami?

W Kościele, październik poświęcony jest Matce Bożej. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego jest tak wiele różnych Jej wizerunków? My, kobiety też jesteśmy przecież różnorodne. A każda z nas – wyjątkowa, ukształtowana przez odmienne przeżycia i doświadczenia. Mam taką teorię, że dzięki mnogości „maryjnych” wizerunków każda z nas, może w Matce odnaleźć cząstkę siebie.

Dlatego w październiku chciałabym zachęcić was do poznawania różnych „twarzy” Maryi. Zwłaszcza tych, związanych z naszymi staropolskimi świętami liturgicznym. Tym razem, przedstawiam wam Matkę Bożą Jagodną – patronkę matek i kobiet brzemiennych, która – jeśli wierzyć ludowym pogłoskom – zabiera dusze zmarłych dzieci do nieba na poziomki.

Matka Boża, która chodziła na jagody

Jak dawniej traktowano Matkę Bożą? I dlaczego była dla ludzi tak ważnym punktem odniesienia? “Maryja była matką, powierniczką i wspomożycielką. Była Tą, która zrozumie, pomoże i wysłucha. Ludzie identyfikowali się z problemami Maryi, z jej bólem, cierpieniem, ale jednocześnie podziwiali ją za siłę, niezłomność i świętość” – tłumaczy etnograf Magda Bojarowska z Domu Sztuki Ludowej.

Z tego powodu Maryja, matka Boga była też uznawana za matkę natury, mającą wspomagać płodność ziemi, wpływać na plony, zapewniać urodzaj ziemi, a kobietom – płodność. W tamtym czasie lud był całkowicie uzależniony od natury. Zwracając się więc do Boga lub jego pośredników, miał nadzieję na opiekę i przetrwanie.

Zaokrąglony, ciążowy brzuszek

“Legenda głosi, że brzemienna Maryja wybrała się do kuzynki Elżbiety. A gdy tak szła samotnie przez las, poczuła nagle głód. Nie miała jednak ze sobą żadnego prowiantu. Okazało się, że wokół pojawiły się piękne, dojrzałe jagody. Matka Boska posiliła się nimi i zebrawszy siły, wyruszyła w dalszą drogę” – opowiada Magda Bojanowska.

Żeby przypadkiem nie odebrać pożywienia Świętej Panience, 2 lipca na wsiach obowiązywał zakaz zbierania leśnych owoców. Dopiero następnego dnia można było zbierać poziomki, jagody, maliny czy borówki” – dodaje. Figura Matki Boskiej Jagodnej charakteryzuje lekko zaokrąglonym brzuchem, który ma wskazywać na to, że Maryja jest w stanie błogosławionym.

View this post on Instagram

A post shared by Dom Sztuki Ludowej (@polishfolkart)

Matka Boża lepiąca pierogi z jagodami

Matka Boża Jagodna uważana jest za opiekunkę matek i kobiet ciężarnych. Szczególnie przychylna ma być kobietom, które doświadczają problemów z zajściem w ciążę. Ale też tym, które – przez śmierć lub poronienie – straciły swoje ukochane dzieci. Niegdyś wierzono, że opiekuje się Ona zmarłymi dziećmi w niebie. Troszcząc się o nie i przygotowując na spotkanie z ich prawdziwymi mamami. Legendy ludowe głoszą zaś, że Matka Boża Jagodna miała lepić pierogi z jagodami dla małych aniołków w niebie.

Jak być blisko tych, które straciły dziecko?

15 października obchodziliśmy Dzień Dziecka Utraconego. To trudny i smutny czas dla każdej kobiety, która doświadczyła śmierci dziecka. W osobach, które na co dzień są blisko cierpiącej osoby, może pojawić się lęk. Często nie wiemy jak towarzyszyć rodzicom po stracie. Co mówić, jak się zachować? Niepewność sprawia, że najczęściej unikamy kontaktu z kobietami pogrążonymi w smutku.

Kobiety, z którymi do tej pory rozmawiałam zaznaczały, by nie lekceważyć ich straty, tylko ją zauważyć. Prosiły też o przyznanie im prawa do smutku. Twierdziły, że będąc przy nich, nie trzeba nic mówić – wystarczy być.

Może w tym właśnie ukryte jest całe sedno? Po prostu być, zamiast pocieszać i szukać na siłę wyjaśnienia, dlaczego do tego doszło. Z odwagą umieć zanurzyć się w tym doświadczeniu razem z cierpiącą kobietą. Przede wszystkim więc, nie uciekajmy. Nie udawajmy też, że nic się nie stało.

Pomódl się…

Mam dla ciebie propozycję. Weź do ręki różaniec i właśnie dzisiaj, razem z Matką Bożą Jagodą – będącą blisko tych, które tak pragną, a nie mogą dać życia – i razem módlcie się w intencji tych kobiet. Proście o pocieszenie w smutku, o dobrych specjalistów, o miłość, która nigdy nie ustaje, bo jest cierpliwa i łaskawa.

Warto poprosić też o odwagę i otwarte oczy dla siebie. Żeby nie zamykać oczu na stratę innych kobiet. I żeby mądrze towarzyszyć w cierpieniu. Pomódlmy się, by kobiety,które nie mogą mieć dzieci, doświadczyły cudu macierzyństwa. I otworzyły swoje serca na inne (co nie znaczy, że gorsze!), matkowanie – w sposób jaki podpowie im serce. Bądźmy dziś dla siebie prawdziwym wsparciem i ofiarujmy ten tydzień innym kobietom.

Matko Boska Jagodna

To ty dojrzewających jagód czerwień

Zanosisz w niebie dla dzieciaków

Którym kostucha życie przerwie

Nim da spróbować jagód smaku

Matko Boska Jagodna

Matko Boska Jagodna

Tak łatwo się potknąć o kamień

Tak łatwo o kamienia brak

Choć nie chcę, to bez końca ranię

Raz piołun, raz borówek smak

Matko Boska Jagodna

Matko Boska Jagodna

Ty czerwienisz nam owoce jagód

Choć noce na wargach tak chłodne

Jak fale bystrego Popradu

Ty spraw, żeby kochania głodne

Matko Boska Jagodna

Matko Boska Jagodna

Tak łatwo nie trafić przypadkiem

Do oczu, gdy z innej są gliny

Gdy słów brak mogących być kładką

Nad przepaścią serca dziewczyny

Matko Boska Jagodna

Matko Boska Jagodna

Kiedy czerwienisz owoce jagód

Zmień jej oczy, co od szronu chłodne

Zmień jej śmiech, co wężowym jadem

W słowa, które kochania głodne

Matko Boska Jagodna

Matko Boska Jagodna

Tak łatwo nie trafić przypadkiem

Do oczu, gdy z innej są gliny

Gdy słów brak mogących być kładką

Nad przepaścią serca dziewczyny

Matko Boska Jagodna

Matko Boska Jagodna

Kiedy czerwienisz owoce jagód

Zmień jej oczy, co od szronu chłodne

Zmień jej śmiech, co wężowym jadem

W słowa, które kochania głodne

Matko Boska Jagodna

Matko Boska Jagodna

Jak trudno już nigdy nie wstawać

Jak trudno codziennie jest wstać

Daj Boże by zamiast dostawać

Tej jednej móc cały świat dać

Matko Boska Jagodna

Matko Boska Jagodna

Ty co dojrzałych jagód czerwień

Zanosisz w niebie dla dzieciaków

Pozwól na życie wielkiej przerwie

Fruwania uczyć się od ptaków

Matko Boska Jagodna

Matko Boska Jagodna

Zbigniew Książek

Tags:
dzieci nienarodzoneMaryjamodlitwaśmierć
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail