Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 20/07/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Osiem biblijnych porad do życia szczęśliwego

sixteen-miles-out-9XOuuTaZ58c-unsplash.jpg

Sixteen Miles Out | Unsplash | CC0

O. Jan Paweł Konobrodzki OSB - 24.10.22

A co robić, gdy życie dopiecze, gdy najbliżsi zawiodą i wszystko się wali? Pamiętaj, Bóg daje lepsze rozwiązania.

W jaki sposób Jezus chce nas pokrzepiać?

To wam powiedziałem, aby radość moja w was była i aby ta radość była pełna (J 15,11). Tego życzy nam Jezus tu na ziemi. Woła wprost: Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy jesteście utrudzeni i obciążeni, a Ja was pokrzepię (Mt 11,28).

W jaki sposób Jezus chce nas pokrzepiać? Przez osobiste spotkanie z sobą. „Wejdź do swej izdebki, a tam Mnie znajdziesz. Wezwij Mnie, a przyjdę ci z pomocą. Proś natrętnie o cokolwiek, aż ci dam. Zaufaj Mi, a Ja będę działał”. Jeśli na serio potraktujemy te słowa Jezusa do nas, to nic innego nie pozostaje, jak powiedzieć: „Jezu, Ty się tym zajmij”.

To jedna strona medalu. A co robić, gdy życie dopiecze, gdy najbliżsi zawiodą, obrócą się przeciw nam, niesprawiedliwie nas potraktują, okradną, zwyzywają i tym podobnie? Wtedy sięgnij po klucz do rozwiązań także proponowany przez Jezusa.

Osiem mądrości z ośmiu błogosławieństw

Stosuj rozwiązania zawarte w mądrości ośmiu błogosławieństw. One uczą, jak stawać się szczęśliwym. Błogosławiony to znaczy szczęśliwy. Stosowanie ich pomaga uniknąć nieszczęść i przekleństw.

Tajemnicą ośmiu błogosławieństw jest przekonanie, że Bóg daje lepsze rozwiązania. On ciągle daje. Mamy jednak tendencję do ufania własnym pomysłom. Każde rozwiązanie ma swoje konsekwencje. Wśród tych wynikających ze stosowania mądrości podawanych przez osiem błogosławieństw Chrystus nie przewiduje nieszczęść i przekleństw.

Galeria ośmiu biblijnych porad do życia szczęśliwego 👇

Droga sprawdzona przez świętych

Wszyscy znani nam święci próbowali stawać się szczęśliwymi według tych wskazówek. Na pewno nie żałują. Chociaż biografowie przedstawiali życiorysy niektórych kanonizowanych z przesadą, nieprawdziwe, nie po ludzku, to ich doświadczenie bliskości Chrystusa i szczęście pozostaje i tak ich pięknym doświadczeniem, ich szczęściem.

Możemy jednak zawsze prosić naszych ulubionych świętych o pomoc w osiąganiu prawdziwego szczęścia, smakując go po trochu już tu, wśród żyjących.

Jest to fragment książki o. Jana Pawła Konobrodzkiego OSB „Słuchaj… Refleksje liturgiczne”, Tyniec Wydawnictwo benedyktynów. Tytuł, lead, skróty i śródtytuły pochodzą od redakcji Aleteia.pl.

Tags:
błogosławieństworozwój duchowyszczęście
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail