Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 15/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

90-letnia kuzynka Franciszka z niespodziewanym prezentem. W zamian przygotowała ulubione wino papieża

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
Pope Francis blesses the faithful

Antoine Mekary | ALETEIA

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 21.10.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: niespodziewany prezent papieża dla kuzynki; czy Sobór Watykański II był konieczny?; kryzys frekwencji w niemieckich kościołach nasila się.

Piątek, 21 października 2022 r.

1. Niespodziewany prezent od papieża na 90. urodziny jego kuzynki.
2. Czy Sobór Watykański II był konieczny?
3. Kryzys frekwencji w niemieckich kościołach nasila się.
4. Watykan o cywilnym wykorzystaniu energii jądrowej.
5. Patriarcha Konstantynopola o dialogu międzywyznaniowym.

1Niespodziewany prezent od papieża na 90. urodziny jego kuzynki

Carla Rabezzana, żyjąca w małej wiosce Portacomaro w prowincji Asti, nie spodziewała się, że 19 listopada będzie świętować swoje 90. urodziny ze swoim kuzynem, papieżem Franciszkiem. „Nie spodziewałam się tak dużego prezentu” – powiedziała kobieta w rozmowie z piemoncką edycją włoskiego dziennika „Corriere della Sera”.

Wiadomość o przyjeździe Franciszka poruszyła Carlę. „Powiedziałam mu, że to spowodowało szybsze bicie mojego serca, a on odpowiedział: «Postaraj się nie umrzeć!» i wybuchnęliśmy śmiechem” – relacjonuje kobieta.

Dziś na jej ziemi, w „papieskiej winnicy”, nadal produkuje się grignolino. Jak wyjaśniła, „należy ono do ulubionych win Giorgio, wraz z bagna cauda, potrawą, którą uwielbia”. Rabezzana cieszy się też, że w trakcie swojego pontyfikatu Franciszek, którego kobieta nazywa pieszczotliwie „Giorgio”, pozostał „skromną osobą”.

90-latka, która wciąż zamieszkuje ziemię przodków obecnego Ojca Świętego, od dawna utrzymuje z nim bliskie relacje. Przynajmniej raz w miesiącu papież i Carla dzwonią do siebie. W przeszłości Rabezzana często gościła swojego kuzyna w Turynie, kiedy przyjeżdżał do Europy, aby kontynuować studia.

Corriere della Sera„, Włochy

2Czy Sobór Watykański II był konieczny?

Amerykański pisarz i teolog George Weigel wyjaśnia w magazynie „First Things”, dlaczego jego zdaniem konieczne było zwołanie Soboru Watykańskiego II. Tekst Weigela stanowi odpowiedź wobec zarzutów młodych tradycjonalistów z USA, którzy uważają zwołanie Vaticanum II za „fatalny błąd”. Autor przywołuje w nim wiele opinii i argumentów sformułowanych przez teologów i intelektualistów.

Już w 1953 r. przyjaciel Jana XXIII ks. Giuseppe De Luca stwierdził, iż w wypełniającej świat „duszącej atmosferze obłudy i aroganckiej ignorancji, «krzyk» chrześcijaństwa, nawet chaotyczny, mógłby przynieść coś dobrego”. Szwajcarski teolog Hans Urs von Balthasar wskazywał z kolei, iż tradycja katolicka przestała iść w parze z tym, co w Kościele winno znajdować się „w centrum świętości”.

„[Sobór] przywrócił Kościołowi jako całości doktrynę o prymacie [papieskim], która była niebezpiecznie «odizolowana»; włączył w jedno misterium Ciała Chrystusa zbyt odizolowaną hierarchię; przywrócił do uporządkowanej jedności wiary odizolowaną mariologię; oddał w pełni należną cześć Słowu Bożemu; uczynił liturgię ponownie przystępną; a ponadto uczynił odważny krok w kierunku jedności wszystkich chrześcijan” – pisał po latach kard. Joseph Ratzinger.

Podobnie, odrzucenie przez Sobór katolickiego triumfalizmu było dobre samo w sobie i konieczne dla jego misji. „(…) było zarówno konieczne, jak i dobre dla Soboru, aby położyć kres fałszywym formom gloryfikacji siebie przez Kościół na ziemi, a przez stłumienie jego kompulsywnej tendencji do obrony swojej przeszłej historii, wyeliminować jego fałszywe usprawiedliwienie siebie” – wyjaśniał przyszły papież Benedykt XVI.

„Nadszedł czas, aby na nowo obudzić naszą radość z rzeczywistości niezłomnej wspólnoty wiary w Jezusa Chrystusa. Musimy na nowo odkryć ten świetlisty szlak, jakim jest historia świętych i piękna. Historia, w której radość Ewangelii wyrażała się niezbicie na przestrzeni wieków” – nawoływał Ratzinger.

Weigel podkreśla w swoim artykule, iż nauczanie i apologetyka Kościoła stały przed Soborem na wysokim poziomie intelektualnym. Ateizujący się świat nie zamierzał jednak nawracać się za sprawą logicznej argumentacji. Nawrócić może go jedynie świętość i Kościół, który oferuje piękno większe, niż to, jakie jest w stanie stworzyć świat.

First Things„, USA

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • kryzys frekwencji w niemieckich kościołach nasila się (Katolisch.de, Niemcy);
  • co sądzi Watykan o cywilnym wykorzystaniu energii jądrowej? („Il Gazettino„, Włochy);
  • jak patriarcha Konstantynopola ocenia dialog międzywyznaniowy z katolikami (The Pillar, USA).
Przeczytaj ten artykuł
bezpłatnie
Tworząc darmowe konto, uzyskasz dostęp do wszystkich artykułów Aletei bez żadnych ograniczeń. Zdobędziesz również możliwość pisania komentarzy.
Zarestruj się i czytaj za darmo
Masz już konto?

Tags:
ALE prasówkamediapapież Franciszekrodzinasobór watykański IIWspólnota Aletei
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail