Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 24/07/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Milion dzieci z całego świata ponownie odmówi różaniec. „Nie bagatelizujmy modlitwy!”

Różaniec dzieci akcja modlitewna

Africa Studio | Shutterstock

Pomoc Kościołowi w Potrzebie - 17.10.22

Polska, Kamerun, Uganda, Irak czy Syria. Wszędzie tam najmłodsi chwycą jutro (18.10) za różańce, by modlić się o pokój. Przed nami finał akcji „Milion dzieci modli się na różańcu”. W Polsce sercem wydarzenia ponownie jest Zakopane.

Akcja organizowana jest przez przez Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Nabożeństwo finałowe rozpocznie się o godz. 9.00 w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Transmisja na www.smbf.pl.

***

Kamerun. Siostra Dariusza wspólnie z dziećmi modli się różańcem. Jej podopieczni często nie potrafią jeszcze przesuwać paciorków. Są za mali, by już wszystko rozumieć. Ale swoje różańce ściskają z całych sił. Słów modlitwy nie wypowiadają szeptem, choć co jakiś czas trzeba im przypominać, co dalej. Najmłodsi chcą głośno wołać, bo przecież usłyszeli od misjonarzy, że Ktoś ich słucha; że – choć Go nie widzą – to On z nimi jest. Całymi sobą pokazują, jak mocno są zaangażowani, i jak bardzo chcą spotkać Boga.

Modlitwa w Kamerunie nie jest tylko chwilą odprężenia wśród dnia przepełnionego innymi zajęciami. Przeciwnie, jest czasem, w którym dzieci mogą uwierzyć, że Bóg pragnie dać im ogromnie wiele dobra. I właśnie z tym przesłaniem do najmłodszych dociera w tym roku Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie poprzez akcję „Milion dzieci modli się na różańcu”.

Przez ostatnie tygodnie wszyscy chętni mogli zgłosić swój udział w wydarzeniu na stronie www.modlitwamilionadzieci.pl. Po rejestracji na najmłodszych i ich opiekunów czekały już przygotowane specjalnie dla nich materiały: list, wskazówki, jak odmawiać różaniec, a także komiks i kolorowanka. Do PKWP dotarły setki tysięcy zgłoszeń.

Według o. Andrzeja Dzidy z Ugandy, który w kampanię zaangażował swoich podopiecznych z obozu w Bidi Bidi, „różaniec pomaga być razem”. Najmłodszych nie trzeba do niego zachęcać. Chętnie biorą też udział w procesjach. Chodzą od wioski do wioski, śpiewają. Nieraz sami potrafią gromadzić się na modlitwie, a różaniec odmawiają wraz z przyjaciółmi z sąsiedztwa. Intencją, jaka najczęściej towarzyszy najmłodszym, jest pokój. Każdy w Afryce zdaje sobie sprawę z tego, jak jest on cenny. Linda z Ayos mówi PKWP, że „pokój to brak wojny, brak nieporozumień, czas życia w zgodzie i wielkiej harmonii”. Wendi z kolei wyjaśnia, że „jest on darem dla rodziny i każdej wspólnoty, pozwala budować zgodę z każdym człowiekiem”.

„Kiedy milion dzieci odmawia różaniec, świat się zmienia”

Dzień przed finałem akcji „Milion dzieci modli się na różańcu” ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej PKWP, mówi o ogromnej potędze modlitwy. „Nie bagatelizujmy jej” – dodaje. Wykładowca UKSW sięga tu po przykłady, także z tych miejsc, gdzie chrześcijanie są prześladowani. Wskazuje na Pakistan i Asię Bibi. „W niedzielę modliliśmy się za nasze siostry i naszych braci w Pakistanie, a w środę, po niemal dziesięciu latach, została ona uwolniona” – mówi. Dyrektor sekcji polskiej PKWP zdaje sobie sprawę, że wielu powie o nim, że jest naiwny, że wielu będzie mówić o zbiegu okoliczności, ale – zauważa – „nieprzypadkowo św. o. Pio powiedział, że kiedy milion dzieci odmawia różaniec, świat się zmienia”.

Ks. prof. Cisło podkreśla, że prośba o modlitwę płynie z krajów, gdzie toczy się wojna i jest prześladowanie. „Przykład z Orisy w Indiach. Kiedy ks. abp Raphael Cheenath jeździł po świecie, nie prosił o pomoc materialną, ale mówił: «módlcie się o pokój w Orisie». W kraju dochodziło wtedy do okrutnych pogromów chrześcijan” – zaznacza wykładowca UKSW.

Zaproszenie do modlitwy wciąż pozostaje aktualne. Dotyczy ono parafii, szkół, przedszkoli, grup modlitewnych i rodzin. „Ci, którzy jeszcze do nas nie dołączyli, widząc, jak bardzo dziś zagrożony jest pokój na całym świecie, nie powinni zwlekać z odpowiedzią na zaproszenie, że może nie tym razem, że za rok. Świat potrzebuje dziś modlitwy o pokój” – podsumowuje Malwina Wyszyńska, która koordynuje kampanię w Polsce.

Tags:
dziecimodlitwaróżaniec
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail