Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 28/05/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Szlachetny gest Igi Świątek. Tenisistka po raz kolejny wesprze walkę z problemami psychicznymi

Iga Świątek przekazuje nagrodę na cele charytatywne

ROB PRANGE / SPAIN DPPI / DPPI VIA AFP

Karol Wojteczek - 11.10.22

W niedzielnym (9.10) finale turnieju WTA w Ostrawie Polka uległa w trzech setach Czeszce Barborze Krejcikovej. Nagrodę za zajęcie drugiego miejsca tenisistka postanowiła przeznaczyć na cele charytatywne.

Podobnie jak w ubiegłym roku, Iga Świątek zdecydowała o przekazaniu nagrody na rzecz organizacji podejmujących walkę z problemami psychicznymi. Decyzja ta ma związek z obchodzonym wczoraj (10.10) Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego. Za zajęcie w Ostrawie drugiego miejsca Polka otrzymała 71 960 USD (ok. 336 tys. PLN). Po odliczeniu podatku, na konto wybranej przez nią organizacji wpłynie ok. 280 tys. PLN.

„Jutro jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Wszystkie zarobione pieniądze w tym turnieju przekażę na organizacje non-profit w Polsce” – zadeklarowała tenisistka na zakończenie turnieju.

Polka pogratulowała również swojej rywalce, a także podziękowała dopingującym ją kibicom, wśród których wielu było jej rodaków. „Zaczęłam płakać w ostatnim gemie. Spełniły się wszystkie moje marzenia niezależnie od tego czy wygrałem czy przegrałam. Bez was nie byłoby to samo, atmosfera była wyjątkowa. Bez was nie walczyłabym do końca” – powiedziała.

„Razem możemy zrobić wielką różnicę” – apeluje Świątek

Swoją deklarację Iga doprecyzowała następnie we wczorajszym wpisie na Twitterze. Wygrana przez nią kwota zasili konto organizacji SOS Wioski Dziecięce, wspierając opiekę psychologiczną nad podopiecznymi Wiosek.

„Mówię o tym głośno, bo wiem, że każdy gest i każda złotówka się liczą, gdy chodzi o coś tak ważnego jak nasze zdrowie psychiczne. Szczególnie, że hasło tegorocznego święta mówi o tym, aby zdrowie psychiczne stało się priorytetem nas wszystkich. Zachęcam każdego z Was do wpłacenia choćby symbolicznej kwoty na rzecz jednej z organizacji, bo razem możemy zrobić wielką różnicę” – napisała tenisistka.

Świątek zapowiedziała także zorganizowanie w sieci Q&A ze swoją psycholog, Darią Abramowicz. Chce w ten sposób okazać wsparcie osobom zmagającym się z trudnościami, jak również zachęcić swoich fanów do otwartego mówienia o tej problematyce. Sama tenisistka obiecała też w kilku słowach opowiedzieć o swoich sposobach na wychodzenie z psychicznych dołków. Zaprosiła także sympatyków do zadawania pytań w tym temacie w komentarzach.

„Proszenie o pomoc to oznaka odwagi i siły”

W ubiegłym roku Iga przekazała na cele walki o zdrowie psychiczne nagrodę za zwycięstwo w trzeciej rundzie turnieju WTA w Indian Wells. Kwotą w wysokości 51 895 dolarów podzieliły się wtedy Fundacja Słonie na Balkonie oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. W wyborze wspieranych organizacji uczestniczyli wówczas również internauci.

„To dla mnie ważne, żeby rosła świadomość na temat poszukiwania wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego, gdy tego potrzebujemy. Proszenie o pomoc to oznaka odwagi i siły, nie słabości” – pisała wtedy obecna liderka rankingu WTA. Tenisistka z Raszyna znana jest ze stałejwspółpracy z psychologiem. Wielokrotnie podkreślała też, jak ważna jest dla niej troska o zdrowie psychiczne.

Tags:
pomoc charytatywnapsychologiasport
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail