Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 30/11/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Sztuczna inteligencja – zagrożenie czy ocalenie?

sztuczna inteligencja - zagrożenie czy ocalenie

Willyam Bradberry | Shutterstock

Redakcja - 07.10.22

Humanoidalny robot Sophia ma obywatelstwo Arabii Saudyjskiej i szuka męża... Sztuczna inteligencja Google, LaMDA wynajęła prawnika, bo chce udowodnić, że żyje...

Już 21 października br. o godz. 16.00 startuje wirtualne studio „Masterclass Homo Roboticus for Global Leaders”. W międzynarodowej debacie udział potwierdzili: prof. Jeffrey Sachs – ekonomista (Columbia University), o. Guy Consolmagno SJ – dyrektor Obserwatorium Watykańskiego, humanoidalny robot Sophia wraz z twórcą Davidem Hunsonem, Ian Pearson – futurolog, Giulio Tononi – psychiatra, oraz blisko 10 tys. liderów reprezentujących 65 międzynarodowych firm, uczelni i organizacji. Celem eventu jest omówienie najważniejszych pytań dotyczących sztucznej inteligencji (AI).

Nowe gatunki człowieka?

Jeśli nadejdzie dzień, w którym stworzymy maszyny zdolne do samoświadomości i wolnego wyboru, nie powinniśmy ani spodziewać się cudów, ani wielce się obawiać. Bo, mimo całego naszego sprytu, ludzkość nigdy nie wymyśliła nowych grzechów. Zawsze będziemy zazdrościć innym. Zawsze będziemy chcieli kogoś ośmieszyć. Jednocześnie zawsze będziemy wyposażeni w wiarę, nadzieję i miłość. Komputer zdolny do samoświadomości jest również komputerem, który będzie w stanie pokochać. Dlaczego mielibyśmy się tego bać?

„To, co dziś nazywamy sztuczną inteligencją, nie jest inteligencją. To dane. To nie wiedza. To nie mądrość. Czy nadejdzie czas, kiedy ludzie będą mogli wytwarzać rzeczy zdolne do posiadania wolnej woli i intelektu? To dzieje się każdego dnia” – twierdzi o. Guy Consolmagno SJ, dyrektor Obserwatorium Watykańskiego (MIT, Harvard University).

Zdaniem czołowego brytyjskiego futurologa dr. Iana Pearsona, obserwujemy początki powstawania homo cyberneticus, połączenia naszych ciał ze światem maszyn, oraz homo optimus, połączenia ich ze zoptymalizowaną strukturą DNA. Następnie pojawi się homo hybridis, ze zoptymalizowanym DNA i zoptymalizowanym ciałem, także połączonym ze światem maszyn. Zwykłych ludzi, którzy nie będą chcieli wprowadzać takich ulepszeń, będziemy mogli nazwać homo sapiens ludditus, zwykłymi ludźmi.

Giulio Tononi z Uniwersytetu Wisconsin znany jest ze swojej Zintegrowanej Teorii Informacji (IIT), matematycznej teorii świadomości. Twierdzi on, że zamiast dać się zastąpić przez superinteligentne maszyny, powinniśmy zrozumieć, że choćby nie wiadomo jak inteligentne się wydawały, są one tylko garścią pyłu. Nieważne, czy potrafią pisać, rysować czy grać lepiej niż większość artystów, czy nawet okazywać empatię większą niż nasi najlepsi przyjaciele. Maszyny nie istnieją same dla siebie, lecz dla nas, jako narzędzia. W życiu tymczasem nie chodzi o robienie, lecz bycie. ‚Być’ oznacza ‚być świadomym’. Jeśli pogląd ten jest słuszny, to każda świadomość, każda pojedyncza dusza, jest prawdziwym słońcem oświetlającym naturę, nadającym znaczenie, wartość i cel.

robot Sophia do złudzenia przypomina człowieka
Sophia, robot do złudzenia przypominający żywego człowieka

Przed nami lekcja pokory?

Czy nadchodzi czas przełamania egoizmu gatunkowego? Czy mamy obowiązek uznać inne osoby niż ludzi? A wreszcie: czy jesteśmy w stanie przyznać, że nie będziemy „najlepsi na świecie”?

Jak nowe technologie, m.in. sztuczna inteligencja, wpłyną w najbliższych latach na światowe modele gospodarcze? Czy i w jaki sposób AI stworzy nowe typy środowisk ekonomicznych? Czy rewolucja związana ze sztuczną inteligencją zmusi prof. Jeffreya Sachsa, gościa tegorocznego „Masterclass…”, do napisania podręcznika ekonomii na nowo?

AI zmienia nie tylko co i jak robimy, ale również to, kim jesteśmy. Jak wpłynie ona na świat biznesu? Czy o przetrwaniu na rynku będzie decydować wyłącznie poziom zaawansowania technologicznego? Czy na naszych oczach odbywa się kolejna wielka zmiana? Jakie wyzwania AI rodzi dla liderów? Jak budować zaufanie i zapewnić bezpieczeństwo w świecie coraz bardziej zależnym od technologii? Na te pytania postara się odpowiedzieć Jacek Kędzior z EY Polska. 

„Największym zagrożeniem, przed którym stoimy, nie są zastępujące nas roboty, ale nasza niechęć do odkrywania siebie na nowo. Żyjemy w epoce «cudów»: autonomiczne samochody, urządzenia, które przewidują nasze potrzeby, i roboty zdolne do wszystkiego – od zaawansowanej produkcji po skomplikowane operacje medyczne. Automatyzacja, algorytmy i sztuczna inteligencja zmienią każdy aspekt codziennego życia. Czy jesteśmy jednak świadomi tego, co to oznacza dla przyszłości pracy, przywództwa i ludzkiej kreatywności?” – pyta Wojciech Hann, prezes Banku Ochrony Środowiska.

Program oraz bezpłatna rejestracja na event na stronie www.masterclassleadership.org.

1000x1000_post_2.jpeg
1200x628_post.jpeg
Tags:
edukacjainternettechnologia
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail