Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 20/06/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Polacy mistrzami świata! Reprezentacja osób z zespołem Downa złotymi medalistami w judo

Polacy z zespołem Downa mistrzami świata w judo

Ada Judo Fun

Fundacja Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie - 05.10.22

Biało-czerwoni przywieźli z Funchal dziesięć krążków za osiągnięcia indywidualne: pięć złotych, dwa srebrne i trzy brązowe, a także złoto w kategorii drużynowej.

W dniach 29 września – 3 października 2022 r. Polacy uczestniczyli w Mistrzostwach Świata w judo osób z zespołem Downa w portugalskim Funchal. Nasz kraj reprezentowali zawodnicy i trenerzy z klubów UKS Ada Judo Fun z Gdańska, IKS Atak z Elbląga oraz Judo FightClub z Warszawy.

Biało-czerwoni przywieźli z Funchal dziesięć krążków za osiągnięcia indywidualne: pięć złotych, dwa srebrne i trzy brązowe, a także złoto w kategorii drużynowej. Klasyfikacja medalowa obejmowała podział na płcie oraz kategorie wagowe.

„Ten ogromny sukces był możliwy dzięki temu, że kiedyś rodzice powierzyli swoje dzieci instruktorom i trenerom, którzy rozwinęli w nich pasję do sportu. Inwestycja w sport opłaciła się stukrotnie. Ci młodzi sportowcy z niepełnosprawnościami są zdrowi, pełni energii, zmotywowani do pracy i osiągania celów. Wracają z zawodów z tytułem mistrzów świata, co buduje ich poczucie wartości i wiarę we własne możliwości. Podziwiają ich całe rzesze kibiców” – wskazuje Paulina Gadomska-Dzięcioł, prezes Fundacji Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie.

View this post on Instagram

A post shared by Paulina Gadomska-Dzięcioł (@fundacjasoni)

Dla ciała i ducha

Sport osób z niepełnosprawnościami cieszy się dużą popularnością tak na całym świecie, jak i w Polsce. Coraz większe zainteresowanie zdobywają zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży z zespołem Downa. W przypadku tej wady genetycznej, skutkującej niepełnosprawnością fizyczną i intelektualną, sport odgrywa szczególnie korzystną rolę. Wpływa bowiem nie tylko na poprawę kondycji fizycznej, ale również usprawnia funkcje poznawcze osób z ZD.

Dzięki tego rodzaju aktywności osoby z zespołem Downa lepiej przyswajają wiedzę i budują kompetencje społeczne. Współzawodnictwo sportowe umożliwia też realizację idei włączania osób zagrożonych wykluczeniem w tok życia społecznego i publicznego. Dzięki codziennym treningom i uczestnictwu w zawodach niepełnosprawna  młodzież prowadzi bogate życie towarzyskie. Ich codzienność staje się wypełniona celami i emocjami towarzyszącymi sportowym sukcesom i porażkom.

Organizatorem Mistrzostw Świata w judo osób z zespołem Downa było Portugalskie Stowarzyszenie Sportu Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Zawody stanowiły część zmagań zainicjowanych przez Sportową Unię na rzecz Sportowców z Zespołem Downa. Ze strony polskiej udział naszej reprezentacji w mistrzostwach koordynowała Fundacja Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Opiekę trenerską nad sportowcami sprawowali Adriana Dadci-Smoliniec i Michał Dąbrowski.

Tags:
niepełnosprawnośćsportzespół Downa
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail