Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 29/03/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Papież Franciszek spotkał się z dyrektorem Apple’a. O czym rozmawiali?

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
szef Apple Tim Cook na audiencji u papieża Franciszka w Watykanie

AFP PHOTO / OSSERVATORE ROMANO / EAST NEWS

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 04.10.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: papież spotkał się z dyrektorem Apple'a; kulisy sporów w Zakonie Maltańskim; zamrożenie stosunków między Moskwą a Watykanem.

Wtorek, 4 października 2022 r.

1. Papież Franciszek spotkał się z dyrektorem Apple’a.
2. Kulisy sporów w Zakonie Maltańskim.
3. Zamrożenie stosunków między moskiewską Cerkwią a Watykanem.
4. Ciąg dalszy skandalu wokół biskupa-noblisty.
5. Kard. Koch odwołuje podróż do Niemiec.

1Papież Franciszek spotkał się z dyrektorem Apple’a

Wczoraj (3.10) papież Franciszek po raz drugi przyjął na prywatnej audiencji dyrektora generalnego koncernu Apple, Tima Cooka. Pierwsze ich spotkanie miało miejsce w styczniu 2016 r. Informacje o przebiegu i treści wczorajszej rozmowy nie zostały podane do wiadomości publicznej.

Spotkanie to wpisuje się w pewien trend. Ojciec Święty chętnie gości bowiem najważniejszych liderów branży technologicznej. W czerwcu ub.r. na ten przykład przyjął Elona Muska, szefa Tesli i Space X. Wcześniej jeszcze rozmawiał m.in. z założycielem Facebooka Markiem Zuckerbergiem oraz b. dyrektorem generalnym Google’a, Ericiem Schmidtem.

Przed spotkaniem z Franciszkiem Tim Cook odwiedził Neapol, gdzie dał wykład studentom, mówiąc m.in. o sztucznej inteligencji i rozszerzonej rzeczywistości. Dyrektor Apple’a podkreślił też, że w przyszłości technologia będzie powiązana z każdym aspektem życia człowieka.

O swoich obawach i nadziejach związanych z rozwojem cyfrowego świata mówił prawdopodobnie Cookowi papież Franciszek. Już w listopadzie 2020 r. Ojciec Święty prosił bowiem o modlitwę w intencji, by „postępy robotyki i sztucznej inteligencji zawsze służyły ludzkości” i były „bardziej ludzkie”.

National Catholic Register„, USA

2Kulisy sporów w Zakonie Maltańskim

Constantin Magnis to niemiecki dziennikarz i autor nowo wydanej książki pt. Upadli rycerze, poświęconej kryzysowi trawiącemu Zakon Maltański. W wywiadzie dla magazynu „Cicero” mówi on o kulisach postępującego rozłamu we wspólnocie i przyczynach narzucenia mu zewnętrznego zwierzchnictwa przez papieża Franciszka.

Trwający kryzys Zakonu Magnis postrzega jako skutek tarć pomiędzy jego narodowymi frakcjami: niemiecko-szwajcarską, angielsko-francuską oraz włosko-amerykańską. Niemcy, jego zdaniem, dążyć mieli do zeświecczenia wspólnoty i przekształcenia jej w typową organizację charytatywną. Z drugiej strony, liderzy Zakonu, wywodzący się z kręgów arystokratycznych, żyć mieli w swoich pałacach w oderwaniu od realiów zewnętrznego świata.

Zdaniem dziennikarza, zaprowadzona przez papieża reforma wspólnoty poskutkuje dalszą jej centralizacją i skupieniem jeszcze większej władzy w rękach Wielkiego Mistrza. Przeciw takiemu rozwiązaniu oponować miała frakcja niemiecka. Franciszek jednak miał przychylić się do stronnictwa Włochów, jakoby „odstręczony bogactwem Niemców”. Jak podkreśla Magnis, frakcja włosko-amerykańska w zakonie postrzegana jest jako najbardziej konserwatywna.

Autor Upadłych rycerzy przypomina także, iż Ojciec Święty pozostawał w konflikcie z argentyńską gałęzią zakonu w czasie, gdy był jeszcze ordynariuszem Buenos Aires. Z tego też powodu dążyć mógł do zwiększenia swojej kontroli nad nim już jako papież.

Cicero„, Niemcy

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • zamrożenie stosunków między moskiewską Cerkwią a Watykanem (Interfax, Rosja, jęz. angielski);
  • ciąg dalszy skandalu przestępstw seksualnych biskupa-noblisty: portugalscy hierarchowie przepraszają wiernych („Washington Post„, USA);
  • w obliczu sprzeciwu miejscowych biskupów, watykański duchowny, kard. Kurt Koch odwołał swój wyjazd do Niemiec (The Pillar, USA).

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei

Należysz już do naszej Wspólnoty?

Uczestnictwo we Wspólnocie Aletei jest darmowe!
Możesz w każdej chwili z niego zrezygnować,
ale mamy nadzieję, że z nami zostaniesz

Zobacz, co zyskasz:

Aucun engagement : vous pouvez résilier à tout moment

1.

Dostęp do specjalnych treści i spotkań online tylko dla członków Wspólnoty

2.

Możliwość komentowania – Twoje zdanie jest dla nas ważne!

3.

Reklamy ograniczone tylko do partnerów Aletei

Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Tags:
ALE prasówkamediapapież FranciszektechnologiaWspólnota Aletei
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail