Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 20/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Błogosławienie par homoseksualnych w Belgii? Znany kardynał zabrał głos

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
kardynał Francis Arinze

GIULIO NAPOLITANO / AFP

kard. Francis Arinze

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 27.09.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: błogosławienie par homoseksualnych w Belgii?; Kościół Franciszka – autorytet czy autonomia?; Watykan o rozbrojeniu nuklearnym.

Wtorek, 27 września 2022 r.

1. Błogosławienie par homoseksualnych w Belgii? Kard. Arinze zabrał głos.
2. Kościół Franciszka: autorytet czy autonomia?
3. Stolica Apostolska apeluje o rozbrojenie nuklearne.
4. Czy Szwajcarzy już nie chcą swojej Gwardii w Watykanie?
5. Kard. Jose Tolentino – powiew świeżości w rzymskiej kurii?

1Błogosławienie par homoseksualnych w Belgii? Kard. Arinze zabrał głos

Były prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Francis Arinze krytycznie skomentował dokument flandryjskich biskupów ze schematem liturgii dedykowanej osobom homoseksualnym (formalnie nie ma w nim mowy o błogosławieniu par jednopłciowych).

Zdaniem emerytowanego purpurata belgijscy hierarchowie „przyjęli błędne podejście duszpasterskie”, nawet jeśli ich celem jest pomoc homoseksualnym parom. „Istoty ludzkie nie mają mocy, aby zmienić porządek ustanowiony przez Boga Stwórcę” – stwierdził kard. Arinze.

Duchowny przypomniał również, iż „Pismo Święte przedstawia akty homoseksualne jako akty poważnej deprawacji”, a Katechizm Kościoła katolickiego określa je jako „z natury nieuporządkowane”. Kardynał zaakcentował też, że osoby homoseksualne wezwane są do życia w czystości.

20 września biskupi z belgijskiej Flandrii ogłosili utworzenie punktu kontaktowego „Homoseksualizm i wiara”. Zaproponowali także schemat liturgii, w którym zawarte są m.in. modlitwa wspólnoty wierzących za pary homoseksualne oraz modlitwa „o miłość i wierność” dla osób żyjących w tego rodzaju związkach.

Catholic News Agency, USA

2Kościół Franciszka: autorytet czy autonomia?

Do dokumentu flandryjskich hierarchów odnosi się również serwis Monday Vatican. Zdaniem jego publicysty, Andrei Gagliarducciego, wystąpienie belgijskich biskupów stanowi odpowiedź na liczne wezwania papieża Franciszka do osobistego rozeznawania. Autor zauważa, że obecny Ojciec Święty nie zajął osobiście jednoznacznego stanowiska w żadnej z kwestii szczególnie rozpalających opinię publiczną.

W kontekście tym Gagliarducci przypomina, że takie jednoznacznie negatywne stanowisko w kwestii błogosławienia par homoseksualnych zajęła za to w marcu ub. r. Dykasteria Nauki Wiary. Flandryjscy hierarchowie obeszli jednak jej wytyczne: nie używając nigdzie słowa „błogosławieństwo”, po raz pierwszy w historii ustawili „w centrum liturgii” związki jednopłciowe.

Włoski dziennikarz zauważa przy tym, iż wszelkie poważne przemiany społeczne i światopoglądowe zaczynają się właśnie od takich lokalnych, z pozoru niewiele znaczących „balonów próbnych”. Zdaniem Gagliarducciego tym pilniejsza jest konieczność zajęcia przez papieża jednoznacznego stanowiska w tej sprawie. Im bowiem dłużej Franciszek będzie zwlekał, tym poważniejszy rozłam może później nastąpić w Kościele.

Monday Vatican, Włochy (jęz. angielski)

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • Stolica Apostolska apeluje o rozbrojenie nuklearne (Vatican News, Watykan, jęz. angielski);
  • czy Szwajcarzy już nie chcą swojej Gwardii w Watykanie? (Cath.ch, Szwajcaria, jęz. francuski);
  • czy kard. Jose Tolentino przyniesie powiew świeżości rzymskiej kurii? (Ecclesia, Portugalia).
Przeczytaj ten artykuł
bezpłatnie
Tworząc darmowe konto, uzyskasz dostęp do wszystkich artykułów Aletei bez żadnych ograniczeń. Zdobędziesz również możliwość pisania komentarzy.
Zarestruj się i czytaj za darmo
Masz już konto?

Tags:
ALE prasówkaBelgiabłogosławieństwohomoseksualizmmediaWspólnota Aletei
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail