Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 30/03/2023 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Dominikanin Paweł M. skazany na cztery lata pozbawienia wolności

dominikanin Paweł M. skazany przez sąd

siekierski.photo | Shutterstock

Redakcja - 23.09.22

Duchowny oskarżony był o przemoc fizyczną oraz przestępstwa seksualne względem wiernych z prowadzonej przez siebie wspólnoty. Wyrok nie jest prawomocny.

Informację o zapadłym wyroku podał jako pierwszy dziennikarz Tomasz Terlikowski. U przełożonego Polskiej Prowincji Dominikanów o. Łukasza Wiśniewskiego potwierdził ją następnie magazyn „Więź”.

Proces o. Pawła M. toczył się z wyłączeniem jawności. Według nieoficjalnych doniesień „Więzi”, podczas ogłoszenia wyroku nie odczytano jego uzasadnienia. Jak z kolei przekazała Polska Agencja Prasowa, wyrok obejmować ma zarzuty o gwałt na kobiecie i zmuszanie jej do innych czynności seksualnych w okresie od maja 2011 do sierpnia 2018 r. Do czasu jego uprawomocnienia skazany pozostanie w areszcie, w którym przebywa od marca ub. roku.

„Jeśli coś mnie martwi czy dotyka, to może jedynie to, że gdzieś w głębi serca – może dlatego, że słuchałem świadectw osób, które później zeznawały przed sądem – czuję, iż ten wyrok jest nieadekwatny do miary zbrodni” – skomentował dzisiejszą decyzję sądu Terlikowski.

Wyrok nieadekwatny?

Przestępstwa, których dopuścił się Paweł M. oraz zaniedbania zakonu dominikanów w tej sprawie opisała szczegółowo Komisja Ekspercka pod przewodnictwem wspomnianego Tomasza Terlikowskiego. Raport z jej prac ukazał się 15 września ub.r. (szczegółowo omówiliśmy go tutaj).

Najważniejsze wnioski z niego wskazują, iż w prowadzonej przez skazanego w latach 1996-2000 Wspólnocie św. Dominika dopuszczał się on psychomanipulacji, a także przemocy fizycznej i seksualnej. W marcu 2021 r. zgłoszenie do prokuratury w tej sprawie skierowała jedna z sióstr zakonnych. W przypadku pozostałych przestępstw doszło do przedawnienia.

„Skłamałbym, gdybym chciał powiedzieć, że moim zdaniem to już koniec tej sprawy. Tak nie jest. I wcale nie chodzi o to, że wyrok nie jest jeszcze prawomocny, a adwokaci Pawła M. już zapowiedzieli apelację, lecz o to, że ta sprawa w istocie niewiele nauczyła Kościół w Polsce” – podsumował dziennikarz.

Tags:
Dominikaniemolestowanieprawo
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail