Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 20/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Fiasko papieskiej dyplomacji? Rosja i Chiny nie chcą rozmawiać z Franciszkiem

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
POPE AUDIENCE

Antoine Mekary | ALETEIA

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 22.09.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: fiasko papieskiej dyplomacji?; Elżbiety II przyjaźnie z katolikami; czy Franciszek poleci do krajów arabskich?

Czwartek, 22 września 2022 r.

1. Fiasko papieskiej dyplomacji?
2. Elżbiety II przyjaźnie z katolikami.
3. Czy Franciszek poleci do krajów arabskich?
4. Nowa Ostpolitik Stolicy Apostolskiej?
5. 30-lecie stosunków dyplomatycznych Meksyku i Watykanu.

1Fiasko papieskiej dyplomacji?

W trakcie swojej niedawnej pielgrzymki do Kazachstanu Franciszek nie odbył żadnego ze spodziewanych ważnych spotkań ze światowymi liderami. Na międzyreligijny kongres nie przybył bowiem moskiewski patriarcha Cyryl, a przywódca Chin Xi Jinping zignorował papieskie zaproszenie do rozmowy.

Postawa Franciszka spotyka się w ostatnich miesiącach z krytyką części opinii publicznej, punktującą jego zbyt „miękkie” stanowisko wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. Ojciec Święty milczy także w kwestii nasilających się prześladowań chrześcijan w Nikaragui czy Chinach. W drugim z wymienionych państw trwa właśnie proces oskarżonego o „współpracę z wrogimi siłami” 90-letniego kard. Josepha Zena.

Watykańska korespondentka Religion News Service Claire Giangrave wskazuje jednak, że dyplomacja Stolicy Apostolskiej preferuje aktywność zakulisową. Sukcesem watykańskich emisariuszy ma być m.in. powstrzymanie amerykańskiej interwencji w Syrii w 2014 r. Postawę papieża pochwalić miał wówczas nawet Władimir Putin.

Tamta aktywność Franciszka dawała wielu komentatorom nadzieję na nowe otwarcie również w relacjach pomiędzy Kościołem katolickim a prawosławiem. Wydawało się nawet, że argentyński papież będzie pierwszym, który uda się z oficjalną wizytą do Moskwy. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę perspektywa takiej pielgrzymki coraz bardziej odsuwa się jednak w czasie.

Religion News Service, USA

2Elżbiety II przyjaźnie z katolikami

Pogrzeb królowej Elżbiety II, choć sprawowany w obrządku anglikańskim, miał charakter wybitnie ekumeniczny. Dokładne instrukcje dotyczące jego przebiegu pozostawiła zresztą sama monarchini. W nabożeństwie wzięli udział przedstawiciele różnych chrześcijańskich wyznań. W imieniu katolików głos zabrał ordynariusz Westminsteru, kard. Vincent Nichols.

Elżbieta II, choć niezwykle poważnie podchodziła do swej funkcji głowy Kościoła Anglii, dawała liczne wyrazy życzliwości również wobec Kościoła katolickiego. Media wspominają dziś jej spotkania z 5 papieżami, ale wiedzieć trzeba, że brytyjska monarchini pozostawała także w przyjacielskich relacjach z miejscowym episkopatem.

Osobę Elżbiety II w rozmowie z serwisem Omnes wspomina nowo wykreowany purpurat, kard. Arthur Roche. Duchowny, który przez 8 lat pozostawał ordynariuszem Leeds, przypomina m.in. przyjaźń królowej ze zmarłym w 2017 r. arcybiskupem Westminsteru, kard. Cormakiem Murphym-O’Connorem. Hierarcha ten wielokrotnie uczestniczył w dworskich bankietach, a nawet wygłosił kazanie w królewskim pałacu. Elżbieta II odwiedziła go również po jego przejściu na emeryturę.

Kard. Roche wspomina także sytuację, gdy po modlitwie z prezbiterianami w Belfaście królowa wstąpiła do położonego naprzeciwko Kościoła katolickiego. W scenie tej unaoczniła się wspólna praca pastorów i kapłanów na rzecz lokalnych społeczności. Sobotnie (17.09) spotkanie Karola III z liderami religijnymi Wielkiej Brytanii każe sądzić, że pielęgnowanie relacji międzywyznaniowych będzie ważne również dla następcy zmarłej monarchini.

Omnes, Hiszpania (jęz. angielski)

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • Czy Franciszek poleci do krajów arabskich? (Catholic News Agency, USA);
  • Nowa Ostpolitik Stolicy Apostolskiej? (Monday Vatican, Watykan, jęz. angielski);
  • 30-lecie stosunków dyplomatycznych Meksyku i Watykanu (Infobae, Hiszpania).
Przeczytaj ten artykuł
bezpłatnie
Tworząc darmowe konto, uzyskasz dostęp do wszystkich artykułów Aletei bez żadnych ograniczeń. Zdobędziesz również możliwość pisania komentarzy.
Zarestruj się i czytaj za darmo
Masz już konto?

Tags:
ALE prasówkamediapapież FranciszekpolitykaWspólnota Aletei
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail