Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 31/03/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Fiasko papieskiej dyplomacji? Rosja i Chiny nie chcą rozmawiać z Franciszkiem

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
POPE AUDIENCE

Antoine Mekary | ALETEIA

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 22.09.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: fiasko papieskiej dyplomacji?; Elżbiety II przyjaźnie z katolikami; czy Franciszek poleci do krajów arabskich?

Czwartek, 22 września 2022 r.

1. Fiasko papieskiej dyplomacji?
2. Elżbiety II przyjaźnie z katolikami.
3. Czy Franciszek poleci do krajów arabskich?
4. Nowa Ostpolitik Stolicy Apostolskiej?
5. 30-lecie stosunków dyplomatycznych Meksyku i Watykanu.

1Fiasko papieskiej dyplomacji?

W trakcie swojej niedawnej pielgrzymki do Kazachstanu Franciszek nie odbył żadnego ze spodziewanych ważnych spotkań ze światowymi liderami. Na międzyreligijny kongres nie przybył bowiem moskiewski patriarcha Cyryl, a przywódca Chin Xi Jinping zignorował papieskie zaproszenie do rozmowy.

Postawa Franciszka spotyka się w ostatnich miesiącach z krytyką części opinii publicznej, punktującą jego zbyt „miękkie” stanowisko wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. Ojciec Święty milczy także w kwestii nasilających się prześladowań chrześcijan w Nikaragui czy Chinach. W drugim z wymienionych państw trwa właśnie proces oskarżonego o „współpracę z wrogimi siłami” 90-letniego kard. Josepha Zena.

Watykańska korespondentka Religion News Service Claire Giangrave wskazuje jednak, że dyplomacja Stolicy Apostolskiej preferuje aktywność zakulisową. Sukcesem watykańskich emisariuszy ma być m.in. powstrzymanie amerykańskiej interwencji w Syrii w 2014 r. Postawę papieża pochwalić miał wówczas nawet Władimir Putin.

Tamta aktywność Franciszka dawała wielu komentatorom nadzieję na nowe otwarcie również w relacjach pomiędzy Kościołem katolickim a prawosławiem. Wydawało się nawet, że argentyński papież będzie pierwszym, który uda się z oficjalną wizytą do Moskwy. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę perspektywa takiej pielgrzymki coraz bardziej odsuwa się jednak w czasie.

Religion News Service, USA

2Elżbiety II przyjaźnie z katolikami

Pogrzeb królowej Elżbiety II, choć sprawowany w obrządku anglikańskim, miał charakter wybitnie ekumeniczny. Dokładne instrukcje dotyczące jego przebiegu pozostawiła zresztą sama monarchini. W nabożeństwie wzięli udział przedstawiciele różnych chrześcijańskich wyznań. W imieniu katolików głos zabrał ordynariusz Westminsteru, kard. Vincent Nichols.

Elżbieta II, choć niezwykle poważnie podchodziła do swej funkcji głowy Kościoła Anglii, dawała liczne wyrazy życzliwości również wobec Kościoła katolickiego. Media wspominają dziś jej spotkania z 5 papieżami, ale wiedzieć trzeba, że brytyjska monarchini pozostawała także w przyjacielskich relacjach z miejscowym episkopatem.

Osobę Elżbiety II w rozmowie z serwisem Omnes wspomina nowo wykreowany purpurat, kard. Arthur Roche. Duchowny, który przez 8 lat pozostawał ordynariuszem Leeds, przypomina m.in. przyjaźń królowej ze zmarłym w 2017 r. arcybiskupem Westminsteru, kard. Cormakiem Murphym-O’Connorem. Hierarcha ten wielokrotnie uczestniczył w dworskich bankietach, a nawet wygłosił kazanie w królewskim pałacu. Elżbieta II odwiedziła go również po jego przejściu na emeryturę.

Kard. Roche wspomina także sytuację, gdy po modlitwie z prezbiterianami w Belfaście królowa wstąpiła do położonego naprzeciwko Kościoła katolickiego. W scenie tej unaoczniła się wspólna praca pastorów i kapłanów na rzecz lokalnych społeczności. Sobotnie (17.09) spotkanie Karola III z liderami religijnymi Wielkiej Brytanii każe sądzić, że pielęgnowanie relacji międzywyznaniowych będzie ważne również dla następcy zmarłej monarchini.

Omnes, Hiszpania (jęz. angielski)

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • Czy Franciszek poleci do krajów arabskich? (Catholic News Agency, USA);
  • Nowa Ostpolitik Stolicy Apostolskiej? (Monday Vatican, Watykan, jęz. angielski);
  • 30-lecie stosunków dyplomatycznych Meksyku i Watykanu (Infobae, Hiszpania).

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei

Należysz już do naszej Wspólnoty?

Uczestnictwo we Wspólnocie Aletei jest darmowe!
Możesz w każdej chwili z niego zrezygnować,
ale mamy nadzieję, że z nami zostaniesz

Zobacz, co zyskasz:

Aucun engagement : vous pouvez résilier à tout moment

1.

Możliwość wysłania intencji do 550 klasztorów, które otoczą Cię modlitwą!

2.

Dostęp do specjalnych treści i spotkań online tylko dla członków Wspólnoty

3.

Przegląd międzynarodowej prasy przygotowany przez watykańskich dziennikarzy

4.

Specjalny newsletter „List z Watykanu”

5.

Możliwość komentowania – Twoje zdanie jest dla nas ważne!

6.

Reklamy ograniczone tylko do partnerów Aletei

Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Tags:
ALE prasówkamediapapież FranciszekpolitykaWspólnota Aletei
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail