Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 29/03/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Kobiety tylko do sprzątania? Członkini Dykasterii ds. Biskupów obala stereotypy w Kościele

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
POPE-FRANCIS-AUDIENCE

Antoine Mekary | ALETEIA

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 21.09.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: członkini Dykasterii ds. Biskupów obala stereotypy; geopolityka wg papieża Franciszka; co dalej z porozumieniem Watykanu z Chinami?

Środa, 21 września 2022 r.

1. Członkini Dykasterii ds. Biskupów obala stereotypy.
2. Geopolityka wg papieża Franciszka.
3. Co dalej z porozumieniem Watykanu z Chinami?
4. Kościół pomaga byłym pracownikom Coca-Coli.
5. Franciszek spotkał się z nowym biskupem Ajaccio.

1Członkini Dykasterii ds. Biskupów obala stereotypy

María Lía Zervino to jedna z trzech pierwszych kobiet powołanych do Dykasterii ds. Biskupów i jednocześnie pierwsza osoba świecka w tym gremium. Swoją pracę na nowym stanowisku rozpocznie ona już 22 września. Do zadań dykasterii należy m.in. ocena kandydatów do godności biskupiej. Przez ostatnie cztery lara Argentynka stała na czele Światowej Unii Katolickich Organizacji Kobiecych.

W rozmowie z tygodnikiem „Alfa y Omega” Zervino wyraża nadzieję, że „nastąpi efekt domina i reszta struktur Kościoła również otworzy się na pracę kobiet w organach decyzyjnych”. Przyznaje jednak, że „kobiety nie powinny wchodzić do Kościoła mówiąc: «Oto jestem», bo to też byłby klerykalizm”. Zdaniem Argentynki nie chodzi bowiem o zmniejszenie zakresu władzy biskupów, ale wniesienie wkładu do wspólnoty poprzez „kobiecą naturę”.

Zervino zamierza wnieść do Dykasterii ds. Biskupów świadomość „tego, czego pragną świeckie kobiety; tego, co sprawia, że szczególnie cierpią oraz tego, o jakim Kościele marzą”. Z prowadzonych przez nią w ramach Światowej Unii obserwacji wynika, iż w wielu krajach, zwłaszcza w Afryce, rola kobiet w Kościele ogranicza się jedynie do sprzątania świątyń, a ich zachowanie jest ściśle kontrolowane.

Zdaniem Argentynki Kościół skierować powinien do kobiet przesłanie inne niż patriarchalne. Muszą one poczuć się odpowiedzialne za Kościół powszechny i tak traktowane.

Alfa y Omega„, Hiszpania

2Geopolityka wg papieża Franciszka

Na stronie internetowej włoskiego dziennika „Domani” ukazała się rozmowa z Giovannim Marią Vianem, b. redaktorem naczelnym watykańskiego pisma „L’Osservatore Romano”. Wykładający obecnie filozofię patrystyczną na Uniwersytecie Rzymskim włoski intelektualista nadal uważnie śledzi pontyfikat papieża Franciszka.

W najnowszym udzielonym wywiadzie Vian odniósł się do kontrowersji dotyczących postawy watykańskiej dyplomacji wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Porównuje on podejście papieża Franciszka do taktyki Benedykta XV, który również starał się rozmawiać ze wszystkimi stronami I wojny światowej.

„Franciszek nie twierdzi, że jest pacyfistą, ale nie lubi koncepcji wojny sprawiedliwej i odmawia jakiegokolwiek politycznego wykorzystywania Boga. To odróżnia go od patriarchy Moskwy, który błogosławi wojnę” – wyjaśnia włoski historyk.

Vian przypomina również w wywiadzie o mediacjach w konfliktach, jakich podejmowali się poprzednicy argentyńskiego papieża. Jego zdaniem stawianie się następców św. Piotra w roli neutralnych arbitrów stało się możliwe dzięki upadkowi Państwa Kościelnego w 1870 r. O papieski arbitraż zwrócił się do Leona XIII nawet prześladujący katolików Bismarck.

Zdaniem b. redaktora naczelnego „papież Franciszek jest bardzo polityczny” i swoimi – czasami nieprzewidywalnymi – inicjatywami „daje dużo pracy sekretariatowi stanu i Dykasterii ds. Komunikacji”. Sam włoski dziennikarz został zwolniony z pracy w gazecie Stolicy Apostolskiej z powodu sprzeciwu wobec reformy dotyczącej komunikacji.

Domani„, Włochy

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • Co dalej z porozumieniem Watykanu z Chinami? („L’Espresso„, jęz. włoski);
  • Kościół pomaga byłym pracownikom Coca-Coli (Missions Etrangeres, jęz. francuski);
  • Papież Franciszek spotkał się z nowym biskupem Ajaccio (Corse Net Infos, jęz. francuski).

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei

Należysz już do naszej Wspólnoty?

Uczestnictwo we Wspólnocie Aletei jest darmowe!
Możesz w każdej chwili z niego zrezygnować,
ale mamy nadzieję, że z nami zostaniesz

Zobacz, co zyskasz:

Aucun engagement : vous pouvez résilier à tout moment

1.

Możliwość wysłania intencji do 550 klasztorów, które otoczą Cię modlitwą!

2.

Dostęp do specjalnych treści i spotkań online tylko dla członków Wspólnoty

3.

Przegląd międzynarodowej prasy przygotowany przez watykańskich dziennikarzy

4.

Specjalny newsletter „List z Watykanu”

5.

Możliwość komentowania – Twoje zdanie jest dla nas ważne!

6.

Reklamy ograniczone tylko do partnerów Aletei

Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Tags:
biskupkobietyświeccyWatykan
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail