Wtorek, 20 września 2022 r.
2. Sytuacja chrześcijan na Półwyspie Arabskim.
3. Milczenie papieża ws. procesu kard. Zena.
4. Reprezentant Watykanu w kolarskich mistrzostwach świata.
5. Niezwykłe odkrycie archeologów w Strefie Gazy.
1Niderlandzki kardynał z medalem Yad Vashem
Niderlandzki magazyn „NederlandsDagblad” relacjonuje uroczystość przyznania medalu instytutu Yad Vashem kard. Johannesowi de Jongowi. Na ręce rodziny zmarłego w 1955 r. duchownego przekazał go wczoraj (19.09) ambasador Izraela w Niderlandach, Modi Ephraim.
Zdaniem teologa prof. Marcela Poorthuisa, to właśnie kard. de Jong był „siłą napędową” sprzeciwu niderlandzkich katolików wobec Narodowosocjalistycznego Ruchu Holenderskiego, a później również niemieckich okupantów. Nakłaniającym go do kolaboracji dwóm duchownym hierarcha odpowiedzieć miał: „Co to za bzdury, panowie?”.
Kard. de Jong zajął także nieprzejednanie wrogie stanowisko wobec rozpoczętych w 1942 r. deportacji holenderskich Żydów. Odrzucił przy tym „ofertę” okupantów, którzy obiecali mu oszczędzenie ochrzczonych osób pochodzenia mojżeszowego w zamian za milczenie w sprawie wywózki pozostałych. Prof. Poorthuis przypomina w tym miejscu, że na podobnie jednoznaczną postawę wobec deportacji nie zdobył się Holenderski Kościół Reformowany.
W swojej posłudze na rzecz ratowania Żydów kard. de Jong preferował, na wzór Piusa XII, działania ciche, zakulisowe. Z tego też względu jego zasługi w tej materii przez długi czas pozostawały nieznane.
„NederlandsDagblad„, Niderlandy

2Sytuacja chrześcijan na Półwyspie Arabskim
Zdaniem emerytowanego wikariusza apostolskiego Arabii Południowej bp. Paula Hindera, sytuacja chrześcijan na Półwyspie Arabskim ulega stopniowej poprawie. 80-letni szwajcarski kapucyn, pełniący obecnie funkcję administratora apostolskiego wikariatu apostolskiego Arabii Północnej, zauważa, że chrześcijaństwo w tym regionie świata ożywiają przede wszystkim migranci.
Swoje nastawienie do Kościoła zliberalizować miało szczególnie Królestwo Bahrajnu. Władze tego państwa pozwalają na funkcjonowanie w kraju chrześcijańskich szkół i organizacji charytatywnych. W grudniu ub.r. konsekrowano tam katolicką katedrę. Niewykluczone, że jeszcze w listopadzie br. z pielgrzymką do Bahrajnu uda się papież Franciszek.
Bp Hinder przypomina w tym miejscu pozytywne owoce podróży Ojca Świętego do Zjednoczonych Emiratów Arabskich sprzed trzech lat. Duchowny krytycznie podchodzi za to do pokładania nadziei na dialog międzykulturowy w nadchodzących piłkarskich mistrzostwach świata w Katarze.
Wśród ok. 2,5-3 mln wyznawców Chrystusa na Półwyspie Arabskim znajdują się przedstawiciele przeszło 100 narodowości. Choć bowiem próby nawracania muzułmanów pozostają w krajach regionu zakazane, licznych konwersji dokonują przybywający tam wierni innych religii.
Catch.ch, Szwajcaria (jęz. francuski)

3Poza tym w przeglądzie prasy:
- Dlaczego papież wciąż milczy w sprawie sądzonego przez chińskie władze kard. Josepha Zena? (LINK, jęz. włoski);
- Pochodzący z Niderlandów kolarz Rien Schuurhuis będzie w najbliższych zawodach mistrzostw świata reprezentował barwy Watykanu. Jak do tego doszło? (LINK, jęz. angielski);
- Archeologowie z Jerozolimy odkryli gigantyczną bizantyjską mozaikę w Strefie Gazy (LINK, jęz. francuski).