Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 18/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

„Rosjanie strzelają do wszystkiego, co się rusza”. Kard. Krajewski pomaga w strefie przyfrontowej

kardynał Konrad Krajewski na Ukrainie

Ukrinform/East News

Kard. Konrad Krajewski podczas ekumenicznej modlitwy o zakończenie wojny i pokój na Ukrainie, Lwów, 10 marca 2022 r.

Redakcja - 18.09.22

"Przestrzegano nas, żeby tylko pozostawić jedzenie i szybko uciekać" - relacjonuje jałmużnik papieski, który już kolejny dzień przebywa w Zaporożu, 20 km od linii frontu.

Kard. Konrad Krajewski dotarł z pomocą do mieszkańców i żołnierzy, którzy od 200 dni zmagają się ze stałym ostrzałem ze strony Rosjan. Duchowny przedostał się do strefy przyfrontowej za pośrednictwem busa. Wraz z biskupem Janem, biskupem protestanckim Andrzejem oraz jednym z żołnierzy – dostarczyli na miejsce transport z żywnością i pomocą humanitarną.

„Zakładali różańce od Papieża Franciszka od razu na szyję”

W okolicy Zaporoża przebywa ok. 4 tys. ludzi, którzy z różnych przyczyn nie opuścili niebezpiecznej strefy. Przedostanie się w okolice linii frontu nie jest łatwym zadaniem. „Tam nie ma żadnych praw ani kodeksu. Rosjanie strzelają do wszystkiego, co się rusza. Przestrzegano nas, żeby tylko zostawić jedzenie i szybko uciekać. Mówili, że wszędzie, gdzie gromadzą się ludzie, Rosjanie od razu strzelają. I tak niestety było tym razem – w pewnym momencie między blokami nagle spadły rakiety. Dobrze, że był z nami żołnierz, który powiedział, gdzie uciekać” – relacjonuje kard. Krajewski.

„Rozdaliśmy wszystkim różańce od Ojca Świętego. Nieważne, kto jakiego jest wyznania. Krzyż dla nich jest najważniejszy. Zakładali te różańce od Papieża Franciszka od razu na szyję” – opowiada jałmużnik papieski. Spotkanie zwieńczyli krótką modlitwą i błogosławieństwem. „Po wszystkim od razu się rozeszliśmy, by uniemożliwić Rosjanom namierzenie nas i ponowny ostrzał” – relacjonuje kardynał.

Źródło: Vatican News

Tags:
kard. Konrad KrajewskipomocUkraina
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail