Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 21/06/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

440 ciał w masowym grobie pod Iziumem. Kolejne rosyjskie zbrodnie wychodzą na światło dzienne

odkryto masowe groby w Iziumie na Ukrainie

Evgeniy Maloletka/Associated Press/East News

Karol Wojteczek - 16.09.22

Jak przekazał główny śledczy obwodu charkowskiego Serhij Bołwinow, szczątki należą do ofiar ostrzałów i nalotów, ale również zbiorowych egzekucji. W przypadku niektórych osób przyczyna zgonu nie została póki co poznana.

Informację o odkryciu grobów Bołwinow przekazał wczoraj wieczorem (15.09) stacji Sky News. Udostępnił także mediom pierwsze zdjęcia z miejsca zdarzenia. Przedstawiają one kopce ziemi i proste drewniane krzyże.

Śledczy zapowiedział równocześnie, że jeszcze dziś ujawnionych zostanie więcej szczegółów sprawy, a do grobów dopuszczeni zostaną dziennikarze. Dodał również, że cały czas do ukraińskich służb docierają informacje o kolejnych zbiorowych miejscach pochówku na wyzwolonych ostatnio terenach obwodu charkowskiego.

„To dla mnie szokujące i przerażające. Jest to zbrodnia przeciwko ludzkości. Nie tak powinno być w cywilizowanym świecie w 2022 roku. Jestem przekonany, że zło zostanie ukarane” – podsumował Bołwinow.

Do makabrycznego znaleziska odniósł się w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. „Chcemy, aby świat wiedział, co się naprawdę dzieje i do czego doprowadziła rosyjska okupacja. Rosja wszędzie zostawia śmierć. Musi być za to pociągnięta do odpowiedzialności” – podkreślił polityk.

„Niezbędne procedury już się rozpoczęły. Wszystkie ciała zostaną ekshumowane i skierowane do badań kryminalistycznych… Rosja to kraj morderców, państwo sponsorujące terroryzm” – dodał szef gabinetu Zełenskiego Andrij Jermak.

Taktyka spalonej ziemi

Izium to ok. 45-tysięczne miasteczko leżące na południowych krańcach obwodu charkowskiego. Wojska rosyjskie zajęły je 1 kwietnia br. Miejscowość ma znaczenie strategiczne jako położona przy drodze łączącej Charków ze Słowiańskiem. Siły ukraińskie wyzwoliły Izium 10 września w ramach prowadzonej w obwodzie charkowskim kontrofensywy.

Odkryte w okolicach tego miasta masowe groby to nie pierwszy przypadek dokonywanego przez Rosję na zajętych terenach ludobójstwa. Przeszło 400 osób miało zostać zamordowanych w okupowanej w pierwszym miesiącu wojny Buczy, miasteczku położonym na północno-zachodnich obrzeżach Kijowa.

Bilans zbrodni rośnie…

Według (znacząco niepełnych, jak się podkreśla) danych Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) od początku rosyjskiej inwazji zginęło na Ukrainie 5827 cywili, a kolejnych 8421 zostało rannych. W liczbie tej zawiera się co najmniej 375 zabitych dzieci (stan na 11.09). Wyższe szacunki podaje jednak strona ukraińska, wedle której w samym Mariupolu zginąć miało nawet 25 tys. mieszkańców.

16 marca Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze uznał rosyjską agresję na Ukrainę za nielegalną i zażądał jej natychmiastowego zakończenia. Na rozpatrzenie przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym czeka oskarżenie o popełnianie przez Rosję zbrodni wojennych. Według stanu na 9 września, kraj ten podejrzewa się o dopuszczenie się ok. 32 tys. takich przypadków od początku inwazji. Przedstawiciele Rosji nie stawili się do tej pory na wysłuchaniu stron przed Trybunałem.

Módlmy się o pokój

Módlmy się o pokój słowami modlitwy św. Jana Pawła II:

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim, i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

Usłysz krzyk wszystkich Twoich dzieci, udręczone błaganie całej ludzkości. Niech już nie będzie więcej wojny – złej przygody, z której nie ma odwrotu. Niech już nie będzie więcej wojny – kłębowiska walki i przemocy. Spraw, niech ustanie wojna [w Ukrainie], która zagraża Twoim stworzeniom na niebie, na ziemi i w morzu.

Z Maryją, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów. Zniszcz logikę odwetów i zemsty, a podaj przez Ducha Świętego nowe rozwiązania wielkoduszne i szlachetne, w dialogu i cierpliwym wyczekiwaniu bardziej owocne niż gwałtowne działania wojenne. Amen.

Tags:
przestępstwoRosjaUkrainawojna
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail