Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 02/03/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Zawsze pomagali, dziś proszą o pomoc. Bonifratrzy potrzebują wsparcia po tragicznym pożarze DPS-u

pożar w DPS bonifratrów w Cieszynie

fot. OSP Cieszyn-Pastwiska / Facebook

Karol Wojteczek - 08.09.22

W przedwczorajszym (6.09) pożarze prowadzonego przez zakonników Domu Pomocy Społecznej w Cieszynie zginęła 1 osoba, a 4 kolejne zostały ranne. Przeszło 70 pensjonariuszy placówki zostało tymczasowo ewakuowanych do namiotów. Na szczęście wrócili już do pokoi.

Ogień w budynku cieszyńskiego domu wybuchł we wtorek (6.09) ok. godz. 5 rano w jednym z pokoi na parterze. Zamieszkujący go 47-letni pensjonariusz poniósł śmierć. Wśród rannych znalazło się dwóch kolejnych mieszkańców placówki: jeden z opiekujących się nią ojców bonifratrów oraz świecki pracownik, który próbował ratować 47-latka. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Przyczyny zdarzenia bada policja.

Ewakuowani z domu pensjonariusze w liczbie przeszło 70 (pierwsze doniesienia mówiły o nawet 100) otrzymali tymczasowe zakwaterowanie w namiotach. Na szczęście po oddymieniu budynku i sprawdzeniu jego stanu technicznego przez strażaków, mogli oni wrócić do swoich pokoi.

Jakkolwiek gmach placówki udało się ocalić, wymaga on teraz remontu. O pomoc w tym dziele apelują ojcowie bonifratrzy. „Wielokrotnie to ich działanie niosło pomoc dla wielu ludzi, a teraz to oni potrzebują naszej pomocy. Dziękujemy Wam za modlitwę i każde dobre słowo” – piszą o swoich cieszyńskich współbraciach zakonnicy. Środki na przywrócenie domowi świetności gromadzić będzie Fundacja Bonifraterska.

Dom Pomocy Społecznej Konwentu Bonifratrów w Cieszynie to placówka pobytu stałego dla 116 mężczyzn z przewlekłym chorobami psychicznymi. W placówce mają oni zapewnioną opiekę medyczną i socjalną. W każdym z trzech oddziałów funkcjonuje zespół terapeutyczno–opiekuńczy.

Pożar cieszyńskiego DPS-u to kolejna tego rodzaju tragedia w ostatnich dniach. Pod koniec sierpnia w wyniku pożaru podobnej placówki w Bydgoszczy zginęły 3 osoby (w tym matka i dziecko), a 8 kolejnych zostało rannych.

Tags:
bezdomnipożarzakon
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail