Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 31/03/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Nasze sprostowanie ws. wikariusza z Białegostoku

EN_01408678_3881_web3.jpg

Damian Klamka/East News

Karol Wojteczek - 06.09.22

Otrzymaliśmy stanowisko kurii arcybiskupiej ws. ks. Kamila Ciulkina, który 7 sierpnia br. w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Białymstoku miał sprawować mszę świętą pod wpływem alkoholu.

8 sierpnia br. obiegła media informacja, jakoby dzień wcześniej ks. Kamil Ciulkin, wikariusz w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Białymstoku, sprawował mszę świętą pod wpływem alkoholu. Tegoż dnia, po przeprowadzonej rozmowie i weryfikacji zarzutów, abp Józef Guzdek podjął decyzję o natychmiastowym zwolnieniu duchownego z funkcji wikariusza parafii pw. św. Jadwigi Królowej i skierował go na leczenie i terapię odwykową.

31 sierpnia lokalny dziennik „Kurier Poranny” podał informację, że badania w szpitalu psychiatrycznym nie wykazały, aby ks. Ciulkin był uzależniony od alkoholu. Lekarze zdiagnozować mieli za to u niego wysoki poziom stresu. Objawiać miał się on zaburzeniami równowagi, sztywnością nóg i drżeniem ciała. Informacja ta, z uwagi na tajemnicę lekarską, ma charakter nieoficjalny. W ślad za „Kurierem Porannym” podała ją również Aleteia Polska w tekście pt. „Z chorego księdza zrobili alkoholika”. Wikariusz z Białegostoku nie był pijany w trakcie mszy świętej.

Dziś (6.09) otrzymaliśmy stanowisko kurii arcybiskupiej w tej sprawie. „Metropolita białostocki, wypełniając swoje obowiązki, podjął decyzję w sprawie ks. Kamila Ciulkina na podstawie zebranego materiału, kierując się procedurami prawa kanonicznego. Arcybiskup ufa, że przyjęte rozwiązania będą dobre dla wspólnoty wiernych i samego księdza Kamila” – czytamy w nim. Rzecznik kurii, Teresa Margańska, podkreśliła również, iż cały czas pozostaje w mocy oświadczenie wydane w tej sprawie 8 sierpnia.

W związku z powyższym przepraszamy za opublikowanie – bezpodstawnie – informacji, iż ks. Kamil Ciulkin nie sprawował Eucharystii pod wpływem alkoholu. Oświadczenie kurii oraz informacje docierające do nas z innych źródeł wskazują na wysokie prawdopodobieństwo zaistnienia tego rodzaju okoliczności. Również, wbrew naszej błędnej interpretacji, „Kurier Poranny” nie podał tego rodzaju informacji, a wskazał jedynie, że ks. Ciulkin nie jest osobą uzależnioną od alkoholu.

Tags:
alkoholbiskupksiądzuzależnienie
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail