Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 12/04/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Watykan: wojna zainicjowana przez Rosję jest niedopuszczalna i świętokradcza

Watykan

ilolab | Shutterstock

Katolicka Agencja Informacyjna - 30.08.22

Komunikat jest określony jako oświadczenie Stolicy Apostolskiej, co należy rozumieć jako stanowisko bądź papieża, bądź Sekretariatu Stanu. Publikujemy treść komunikatu.

W codziennym biuletynie prasowym Stolicy Apostolskiej ukazał się komunikat Stolicy Apostolskiej wyjaśniający, że wystąpienia papieża Franciszka dotyczące wojny na Ukrainie nie są stanowiskiem politycznym. Dokument wskazuje wprost Federację Rosyjską jako inicjatora „moralnie niesprawiedliwej, niedopuszczalnej, barbarzyńskiej, bezsensownej, odrażającej i świętokradczej” wojny przeciwko Ukrainie.

Komunikat Stolicy Apostolskiej

W kontekście wojny na Ukrainie pojawiają się liczne wystąpienia Ojca Świętego Franciszka i jego współpracowników dotyczące tego tematu. Mają one na celu przede wszystkim zaproszenie duszpasterzy i wiernych do modlitwy, a wszystkich ludzi dobrej woli do solidarności i wysiłków na rzecz odbudowy pokoju.

Niejednokrotnie, także w ostatnich dniach, powstawały publiczne dyskusje na temat politycznego znaczenia, jakie można przypisać takim wystąpieniom.

W związku z tym powtarzamy, że słowa Ojca Świętego dotyczące tej dramatycznej kwestii powinny być odczytywane jako głos wzniesiony w obronie życia ludzkiego i wartości z nim związanych, a nie jako stanowisko polityczne.

Co do szeroko zakrojonej wojny na Ukrainie, zainicjowanej przez Federację Rosyjską, wystąpienia Ojca Świętego Franciszka są jasne i jednoznaczne w potępieniu jej jako moralnie niesprawiedliwej, niedopuszczalnej, barbarzyńskiej, bezsensownej, odrażającej i świętokradczej.

Tags:
kościół powszechnypapież FranciszekUkrainawojna
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail